Havada zorunlu üç saat

Sky Havayolları'na ait yolcu uçağı, arıza nedeniyle Antalya Havalimanı'na zorunlu iniş yaptı.

ANTALYA - Sky Havayolları'na ait yolcu uçağı, arıza nedeniyle Antalya Havalimanı'na zorunlu iniş yaptı.
'Boeing 737-400' tipi 'Güneş' adlı uçak dün altı mürettebat ve 141 yolcusuyla saat 05.50'de Stuttgart'a gitmek üzere harekete geçti. Bu sırada arkadaki uçağın pilotları, havalanan Boeing'in bir lastiğinin kaplamasının attığını görüp kuleyi uyardı. Kulenin üzerinden iki kez alçak geçiş yapan uçağın lastikleri dürbünle incelendi ve zorunlu inişe karar verildi.
Havalimanında geniş güvenlik önlemleri alınırken, yakıt atma sistemi (Dump) bulunmayan uçak, yakıtını azaltmak için Akdeniz üzerinde ve Antalya semalarında tur attı. Uçak saat 08.45'te iniş için piste
yönelirken büyük bir korku yaşandı. Ancak pilotlar uçağı başarıyla indirdi.
'Manzarayı seyredin'
Kaptan Pilot Mustafa Tüfekçi ve Yardımcı Pilot Zafer Bayramoğlu, kahramanlar gibi karşılandı. Sky Havayolları Genel Müdürü Yalım Tilev, "Yaklaşık 13 ton yakıtı havada tükettik. Çünkü uçak kalktığından daha az bir ağırlıkla inmek zorunda" dedi.
Ekibin raporuna göre uçak iki kez kule üzerinden geçince yolcular paniğe kapıldı. Kaptan pilot, tur atılırken yolcularla sürekli konuşup Antalya sahillerinin güzel manzarasını izlemelerini istedi. Zorunlu inişi anlatan uçuş ekibi, acil çıkış kapılarını gösterdi. Yolculardan gözlük, ayakkabı ve takma dişlerini çıkarmaları istendi. Heyecan doruğa ulaşırken uçak önce sağlam sağ tekerlekler üzerine indirildi, daha sonra da sol tekerlekler üstünde denge kuruldu.