Havadan üçüncü darbe PKK'nın kış hazırlığına

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Kuzey Irak'ta uzun süredir izlediği kalabalık bir PKK'lı grubu, kışı geçirmeye hazırlandıkları sekiz mağara ve barınakta vurdu. Söz konusu hedefler dün sabah saatlerinde savaş uçakları tarafından bir saat süren bombardıman sonucu yerle bir edildi.

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Kuzey Irak'ta uzun süredir izlediği kalabalık bir PKK'lı grubu, kışı geçirmeye hazırlandıkları sekiz mağara ve barınakta vurdu. Söz konusu hedefler dün sabah saatlerinde savaş uçakları tarafından bir saat süren bombardıman sonucu yerle bir edildi. Genelkurmay, Küpeli (Gabar) Dağı'ndaki operasyonda da 11 PKK'lının öldürüldüğünü, iki PKK'lının yakalandığını açıkladı.
Kuzey Irak'taki PKK kamplarına 16 ve 22 Aralık'daki hava operasyonlarından sonra üçüncü operasyon dün sabah gerçekleştirildi. Diyarbakır başta olmak
üzere şafakla birlikte üslerden havalanan F-16 savaş uçakları, Hakkâri'nin Çukurca ilçesi semalarından Irak'a girdi. Harekât, daha önce vurulan Zap Vadisi'ndeki PKK kamplarından kaçan teröristlerin yeniden toplanmaya çalıştığı istihbaratı üzerine yapıldı.
İzleniyorlardı
Genelkurmay Başkanlığı dün, resmi internet sitesi aracılığıyla yaptığı açıklamada, Zap'ta uzun süredir takipte olan büyük bir terörist gruba havadan düzenlenen operasyon ile büyük bir darbe vurulduğunu açıkladı. Açıklamada şöyle denildi: "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyinde uzun süreden beri izlediği büyük bir terörist grubun, Zap bölgesinde bulunan sekiz adet mağara ve barınaklarda kışı geçirmeye hazırlandığı tespit edilmiştir. Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçaklarımız, 26 Aralık 2007 günü sabah saatlerinden itibaren, söz konusu terörist gruba ait hedefleri etkili bir nokta operasyonu ile vurmuşlardır."
'TSK engel tanımaz'
Açıklamanın son bölümünde ise üstü kapalı olarak, TSK'nın hükümetten aldığı sınır ötesi operasyon yetkisini mevsim ve hava koşullarının olumsuzluğu nedeniyle kullanmakta zorlanacağı yolunda yapılan yorumlara yanıt verildi. Sınır ötesi operasyonlarda elde edilen başarıların 'mevsim koşulları, görüş durumu ve arazi yapısının, TSK'nın teröre karşı verdiği mücadeleye engel oluşturmadığının en açık göstergesi' olarak değerlendirdiği açıklamada, "TSK, kutsal vatan savunma görevini her türlü koşulda yerine getirme azim, irade ve kararlılığına sahiptir" denildi.
'Yurtiçinde da aynı kararlılık'
Açıklamada, yurtiçindeki operasyonların kararlılıkla sürdürüldüğü vurgulandı. Bu bağlamda, önceki gün Şırnak/Küpeli Dağı'nda gerçekleştirilen operasyonda ikisi kadın beş terörist silahları ile birlikte etkisiz hale getirilirken bol miktarda mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildiği anımsatıldı. Genelkurmay'dan öğleden sonra yapılan ikinci açıklamada "Küpeli Dağı'nda dün sabah saatlerinde bir grup PKK'lı ile sıcak temas sağlandı ve çıkan çatışmada 2'si sağ olmak üzere sekiz terörist daha silahları ile birlikte etkisiz hale getirildi" denildi. Böylece Küpeli Dağı bölgesinde iki gündür süren operasyonlarda 11 PKK'lı öldürülmüş oldu, iki terörist de yakalandı. Küpeli Dağı'nda gerçekleştiren dünkü operasyonu ilginç kılan unsur ise ikisi sağ sekiz teröristin etkisiz hale getirildiği yerin, 13 Kasım'da bir üsteğmen ile üç erbaş ve erin şehit edildikleri bölgede bulunması oldu.