'Hava'lanan 'Ray'lar geliyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yolcu talebinin yoğun olduğu yerlerde Hava Ray sistemini devreye sokmak istediklerini söyledi.

İSTANBUL - Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yolcu talebinin yoğun olduğu yerlerde Hava Ray sistemini devreye sokmak istediklerini söyledi. 2012'ye kadar 22,5 milyar YTL'lik yatırım öngördüklerini ve bu çalışmalardan birinin Hava Ray olduğunu belirten Topbaş, "Birinci etapta yatırım programına aldığımız Şişhane-Cemal Kamacı istikametinde olan Okmeydanı sırtlarından giden bir hat. Bu, dönüşüyle birlikte toplam 12 kilometre olacak. Araçlarla birlikte kilometre maliyeti 25 milyon YTL'yi bulacak" dedi.
Yoğun yolcu talebi bulunan Sefaköy-Halkalı, Maltepe-Başıbüyük arasında ve Sütlüce Kongre Merkezi'nden Kültür Vadisi'ne de böyle bir düzenleme yapmak amacıyla etüt çalışmaları bulunduğunu anlatan Topbaş şöyle dedi:
"En çok yolculuk talebi olan, sıkıntılı trafiği olan bir bölge olduğu için ilk olarak Beyoğlu seçildi. Cemal Kamacı Spor Kompleksi'nin orada aktarma istasyonu koymayı düşünüyoruz. Oradaki parkın altına otopark düşüncemiz var. Vatandaş E-5'ten gelerek aracını bırakacak, Hava Ray'la Şişhane'ye, Karaköy'e, tarihi yarımadaya gidecek ve aracını tarihi kent içine sokmayacak."