Havalandırma boruları kapalıydı

Havalandırma boruları kapalıydı
Havalandırma boruları kapalıydı

Mustafakemalpaşa Bükköy?deki maden ocağındaki grizu patlamasında 19 kişi yaşamını yitirmiş, madencilerin cesetleri günlerce çıkarılamamıştı. FOTOĞRAF: EMRE KOŞAK / DHA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 19 kişinin öldüğü madenle ilgili ilk raporu açıkladı: 'Havalandırma boruları eksik, havanın dolaşması gereken yerlerde baypas edilmişler...'

ANKARA/BURSA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 19 kişinin öldüğü madende Enerji Bakanlığı’na sunulan projede ibraz edilen bir çok unsurun eksik olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Ocaktaki bazı havalandırma boruları bile kapatılmıştı.
Yıldız, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısına gelişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Patlama konusundaki son bilgilerin sorulduğu Yıldız, şunları söyledi:
“19 işçi kardeşimizin cesetlerinin çıkarılmasından hemen 3 saat kadar sonra maden ocağına girdik, MTA, Maden İşleri Genel Müdürlüğü, TTK, Soma Linyitleri Kömür İşletmesi, Tunçbilek’ten, Dursunbey’den yaklaşık 14 kişilik bir heyetle bütün kurumlarımızla beraber maden ocağına girdiğimizde yaptığımız bir kısım tespitler vardı ve bunun üzerine de maden ocağını altı ay süreyle üretime kapattık.

Facia göz göre göre geldi
Bu tespitler arasında, anti grizu dediğimiz, hem elektrik donanımıyla alakalı hem de bir kısım enstrümansyonlarla alakalı bir kısım eksiklik olduğunu gördük. Projede bize ibraz edilenle yapılanla cebri havalandırma borularıyla alakalı eksiklikler tespit edildi ve bir kısım havanın dolaşması gereken yerler yerine bir kısmın baypas edildiği gözlendi. Arkadaşlarımızın, kamu veya özel sektör, burada bütün taraflarıyla bakıyoruz. Özel sektörün burada bir ihmalinin olduğunu görüyoruz.”
Yıldız, bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ile işçi sağlığı ve işçi güvenliğiyle ilgili toplantıyı da birleştirerek ortak bir çalışma grubu oluşturulması için bir toplantı yapacaklarını bildirdi. “Maden sahibinin bulunamadığı söyleniyor” sorusu üzerine Yıldız, “Kendisinin Bursa’da olduğu söylendi. Telefonlarına şu anda ulaşılamıyormuş. Firma yetkilileri de bu şekliyle söylediler. Ortaya çıkacak. Bunun başka çaresi yok” dedi.
CHP Zonguldak Milletvekili Ali Koçal ve 23 milletvekilinin TBMM Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinde, Türkiye’nin, madencilik sektöründeki iş kazalarında dünyada üçüncü, Avrupa’da birinci sırada olduğu belirtilerek, bu kazalar sonucu çok sayıda insanın öldüğüne işaret edildi. Son yıllardaki istatistikler incelendiğinde, madencilik sektöründeki iş kazalarının belirgin şekilde arttığı kaydedilen önergede, bu kazaların nedenleri arasında teknik, sosyal, ekonomik, eğitim, planlama, denetim sorunları bulunduğuna işaret edildi.

Denetim yetersiz
19 kişinin öldüğü ocakta Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerin yetersiz olduğunu, bu denetimlerde meslek odalarının sürece dahil edilmesi gerektiğinin ortaya çıktığı belirtilen önergede, “Tamamen ilkel koşullarda yürütülen emek yoğun işletmecilik tarzı tek edilmelidir” denildi. Önergede Mustafakemalpaşa’daki göçükle ilgili Meclis Araştırması açılması istendi.  

Kapatma kararı uygulanmamış
Bu arada, Enerji Bakanlığı’nın madenle ilgili 2007 yılında altı ay kapatma kararı verdiği ancak bununla ilgili evrak işletmeye ve yetkili mercilere ulaştırılmadığı için madenin açık kaldığını ortaya ortaya çıktı.
Öte yandan mevcut soruşturmada maden ocağının sahibi Nurullah Ercan hakkında arama veya yakalama kararı bulunmadığı öğrenildi. İşletmenin genel müdürü Fahrettin Çolpan, işletme müdürü Hayrettin Çelik ve ocak şefi Bayram Erdoğan’ın “Görevi ihmal ve taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek”ten tutuklanmıştı. (Radikal,aa)