Havalimanında çileye devam

Bayram tatili dönüşünde havayolunu tercih edenlerin çilesi dün de sürdü. THY'nin birçok yurtdışı seferi yedi saati aşan rötarlardan sonra yapılabildi.

İSTANBUL/CİDDE - Bayram tatili dönüşünde havayolunu tercih edenlerin çilesi dün de sürdü. THY'nin birçok yurtdışı seferi yedi saati aşan rötarlardan sonra yapılabildi.
THY'nin dün Atatürk Havalimanı'ndan yapılan Viyana seferi 11, Strasbourg seferi beş buçuk, Lyon seferi altı, Zagrep seferi iki, Budapeşte seferi ise beş saat rötarla gerçekleşti. İç hat seferlerinde de uzun süreli gecikmeler yaşandı.
Yolcuların tartıştığı yetkililer, sorunun, Cidde Havalimanı'ndaki yolcu kontrol noktalarının yetersiz olması ve hacı taşıyan uçakların uzun rötarlarla havalanmasından kaynaklandığını, bağlantılı seferlerin bu nedenle yapılamadığını belirtti. THY, sinirli yolculara ikramda bulunarak, gerginliklerini gidermeye çalıştı. Rötar, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın daveti üzerine New York'a giden KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Mehmet Ali Talat ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş'ı da etkiledi. Heyet, New York'a bir saati aşkın rötardan sonra gidebildi.
Hacılar da 12 saat bekledi
Hac görevini yerine getirerek Türkiye'ye dönmeye başlayan hacılar da uçaklarının rötarlı kalkması nedeniyle Cidde Havaalanı'nda uzun süre beklemek zorunda kaldı. Türk hacıları önceki gün, uçaklarının kalkmasına 24 saat varken Mekke'de kaldıkları otellerden ayrılarak Cidde'ye geçti.
Cidde Havaalanı'nda Türk Hava Yolları uçaklarının rötar yapması, Suudi yetkililerinin yaptığı pasaport ve gümrük işlemlerinin uzun sürmesi nedeniyle Türk hacıları yaklaşık 10-12 saat uçaklarının kalkmasını bekledi. THY pilotları, anonslarla, rötarların Suudi yetkililerin havaalanındaki kötü yaklaşımından kaynaklandığını ileri sürdü.