Havalimanında eziyet dakikaları

Havalimanında eziyet dakikaları
Havalimanında eziyet dakikaları
Yoğun sis nedeniyle 125 safar iptal oldu, 72 uçak başka meydanlara indi. Atatürk ve Sabihe Gökçen hava limanlarında yolcularla THY görevlileri kavga etti

Tolga ÖZBEK-İbrahim YILDIZ

İSTANBUL'u etkileyen yoğun sis, havalimanlarında görüş mesafesini düşürdü ve hava trafiğini olumsuz etkiledi. 72 uçak divert etti (başka meydanlara indi), 125 sefer de iptal oldu. Sabiha Gökçen Havalimanı'nda iptaller yüzünden yolcular ile havalimanı görevlileri arasında kavgalar çıktı. Atatürk Havalimanı'nda iptaller ve gecikmeler, yolcularla THY görevlilerini birbirine düşürdü.
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Cumartesi günü saat 19.00 itibariyle uçuşlara kapandı. Havalimanında görüş şartlarının bu sabah saat 08.00 itibariyle iniş ve kalkışa müsait hale gelmesiyle, uçak seferleri yeniden normale döndü. Sabiha Gökçen Havalimanı'nda uçuş takip sisteminin cumartesi gecesi çökmesi nedeniyle yolcular rötar ve iptal bilgilerini alamadıkları için, havalimanında büyük karmaşa yaşadılar. Yolcular ve havalimanı yetkilileri arasında yumruklaşmaya dönüşen kavgalar çıktı. İstanbul'da yaşanan sis krizinde yönetim hataları da havayolu şirketlerini zor durumda bıraktı. Park yeri kapasitesi dolan havalimanlarına uçakların yönlendirilmeye devam etmesi nedeniyle, zaman zaman yolcu uçakları havada 1.5 saati aşkın beklemek yapmak zorunda kaldı. Bazı uçakların İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen'in yedek meydanları olan Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes dışında Adana ve Samsun'a divert ettikleri öğrenildi. Dış Hatlar'dan gelen yolcular rötarların 8 saati aştığı durumlarda, otele götürülerek, gece konaklamaları sağlandı.


UÇAKLAR BAŞKA MEYDANLARA YÖNLENDİRİLDİ

THY 46 uçağını İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen dışındaki yedek meydanları olan İzmir, Ankara, Samsun, Adana ve Antalya'ya divert etti. THY 86 seferini de iptal etmek zorunda kaldı. Onur Air şirketinin iki uçağı İstanbul Atatürk yerine Sabiha Gökçen'e indi. Havayolu şirketi sefer iptal etmedi. Pegasus 12 uçağı İstanbul Sabiha Gökçen dışındaki meydanlara divert etti, 24 sefer iptal edildi. Sun Express 9 uçak divert etti, bu uçaklardan 4'ü İstanbul Atatürk Havalimanı'na 5'i de İzmir'e indi. 13 sefer iptal edildi. Atlas Jet'in 2 uçağı İstanbul Atatürk Havalimanı yerine Bodrum ve İzmir'e indi. Gece yapılan iki sefer de iptal edildi. Ercan-İstanbul seferini yapan uçak, İzmir'e indi. Gece otelde kalan yolcular, sabah İstanbul'a ulaştırıldı. Bazı havayolu şirketleri iptaller sırasında yolcularına SMS göndererek yolcularına son bilgileri ulaştırmaya çalıştı. Ancak yaşanan organizasyon bozukluğu nedeniyle çok sayıda yolcu, eve gitmek yerine havalimanlarında bekledi.


ATATÜRK HAVALİMANI'NDA DA TARTIŞMALAR YAŞANDI

Önceki gece saat 03.00'den itibaren sadece inişlere kapanan Atatürk Havalimanı'nı için uçaklar başka meydanlara gönderildi. Bu arada İstanbul'dan iç ve dış hatlara sefer yapan uçaklar kalkışlarını sürdürdü. Ancak, gece 6 saat süreyle uçak gelemediği, İstanbul'dan giden uçaklar da geri dönemediği, bu nedenle yeterli uçuş ekibi ve uçak da olmadığı gerekçesiyle, dün saat 10.30 da Atatürk Havalimanı'nın hava trafiğine açılmasına rağmen kaos yaşandı. Dün akşam saatlerine kadar gecikmeli olarak yapılabilen seferler, meterolojiden gelen ve akşam da sisin süreceği raporu üzerine saat 19.00'dan itibaren, THY'nin tüm iç hat seferleri iptal edildi. Bu nedenle yolcularla yetkililer arasına tartışmalar yaşandı.


DARBUKA ÇALARAK PROTESTO ETTİLER

Uçak seferlerinin iptal olmasından dolayı saatlerce havalimanında beklemek zorunda kalan yolcular, Türk Hava Yolları yetkililerine ateş püskürdü. Bazı yolcular THY yetkililerini darbuka çalarak protesto etti. Atatürk Havalimanı’nda sabahlamak zorunda kalan yolcular bilet satış ve biniş bankolarında bulunan THY çalışanlarına tepki gösterdiler. 50 saate yakın Adıyaman’a gitmek için uçak seferini beklediğini belirten Abdurrahman Kurtuluş, “20 kez biletim iptal edildi. Limanda sabahlamak zorunda kaldım. Uçağın ne zaman kalkacağı da belli değil. Bunun sorumluluğunu kim üstelenecek bilmiyorum” dedi. Uçuşların iptal olmasından dolayı 32 saatten beri limanda bekleyen Sertaç Özer ise Türk Hava Yolları yetkililerini suçladı. Bu arada iptal nedeniyle gidemeyen yolcular otellere gönderildi. Otellere gitmeyen yolculara yemek ikram edildi.


SİS AKŞAM DA VAR

Bugün saat 05.05'de sisin etkisini yitirmesi, görüş mesafesinin 2 bin 500 metreye çıkması üzerine, Atatürk Havalimanı'nda tüm iç ve dış hatlarda hava trafiği normale döndü. Ancak 48 saate yakın süren sis kaynaklı karmaşa yüzünden, uçak ve ekip yetersizliği nedeniyle, özellikle THY'nda çok büyük oranlarda gecikmeler yaşanıyor. Seferler gecikmeli yapılıyor. Meteorolijiden alınan bilgiye göre, akşam saatlerinde sisin yeniden etkisini göstereceği bildirildi. Yetkililer ayrıca yoğun sis ile birlikte görüş açısının 400-500 metreye kadar düşebileceğini ancak, uçuşların kontrollü yapılacağını söylediler. (dha)