'Havan' iddiasına grafikli yanıt

'Havan' iddiasına grafikli yanıt
'Havan' iddiasına grafikli yanıt

Ceylan, Şenlik köyü yakınlarında patlamada ölmüştü.

Genelkurmay, Ceylan'ı karakoldan atılan havan topunun öldürdüğü iddiasını, havan topunun menzilini ve daha önce patlayan mayınları örnek göstererek yanıtladı: TSK'ya yönelik psikolojik harekât

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı, 28 Eylül’de Diyarbakır’da koyunlarını otlatırken parçalanarak can veren 14 yaşındaki Ceylan Önkol’un ölüm nedeninin patlama olduğunu, ancak bu patlamanın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı unsurlardan kaynaklanmadığını belirtti. Bölgedeki  havan toplarının menzilleri de açıklanarak, ‘Atılsa da zaten olay yerine ulaşmazdı’ mesajı verildi. 
Genelkurmay’ın haftalık olağan basın bilgilendirme toplantısında  bilgi veren Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Şenlik köyünde meydana gelen patlamada hayatını kaybeden  Ceylan Önkol olayına askeri boyutuyla açıklık getirdi. Gürak, patlamaya bir havan mermisinin neden olduğu yönündeki iddialara, bölgeye ilişkin haritaları göstererek yanıt verdi:
“Gerekli idari soruşturma ilgili komutanlıkça derhal başlatıldı. Yapılan incelemede; bölgede yer alan ve olay mahalline 9 km. mesafedeki Abalı Jandarma Karakolu ile 8 km. mesafedeki Tapantepe Üs Bölgesi’nden, silahların kontrolü ve kayıtlarına bakıldığında, olay günü herhangi bir havan atışı yapılmadığı tespit edildi. Askeri birliklerin konuşlandıkları yerler dikkate alındığında, mevcut havanların menzillerinin yeterli olmadığı da anlaşılmaktadır. Tapantepe’deki havanların menzili 5 bin 850 metre, Abalı’daki havanların menzili ise 3 bin 200 metre’dir. Patlamanın olduğu yerde meydana gelen mermi çukurunda yapılan teknik analiz raporuna göre; olayın herhangi bir atış sonrası meydana gelen patlamaların oluşturduğu çukurdan farklı olduğu tespit edildi.  Ceylan Önkol’un ölümüne neden olan bir patlama vardır. Ancak bu patlamanın neyin sonucu olduğu Lice Cumhuriyet Savcılığı’nca yaptırılan kriminal çalışmaları sonucunda belli olacaktır.”
Tuğgeneral Gürak, askerin olay yerine geç gittiği yönündeki eleştirilere yanıt verirken de kendilerine olaydan iki buçuk saat sonra haber verildiğini, tuzak ihtimaline karşı önlemler alındıktan sonra bölgeye gidilerek inceleme yapıldığını anlattı. Gürak, bölgenin teröristlerce kullanıldığını tarih ve örnek mayın olaylarını örnek vererek anlattı ve “Bölgenin bölücü terör örgütü tarafından sıkça kullanılan ve el yapımı patlayıcı ile mayın riski yüksek bölge olduğu görülmektedir” dedi. 
TSK’nın, tam ve doğru bilgilere ulaşmadan hiçbir olayla ilgili açıklama yapmadığını kaydeden Gürak, bunun yanlış değerlendirilerek TSK sorumluymuş gibi bir algı yaratılmaya çalışıldığını söyledi. Gürak sözlerini  şöyle sürdürdü:
“TSK’ya karşı yürütülen asimetrik psikolojik harekâttan en fazla bölücü terör örgütü istifade ediyor. Bilerek veya bilmeyerek yapılan bazı haber ve yorumların  terör örgütü lehine durumlar yarattığı göz önünde bulundurulmalı. Medyaya ve hepimize büyük sorumluluk düşmekte.” (Radikal)