Havran'da 'büyük birader' söküldü

Havran'da 'büyük birader' söküldü
Havran'da 'büyük birader' söküldü
Haber: AHMET ERTAN / Arşivi

BALIKESİR -  Belediyedeki gizli kameralar tartışma yarattı. Balıkesir’in Havran ilçesinde belediye hizmet binasında, güvenlik amacıyla iki yıl önce takılan beş kamera takılmıştı. Ancak binada bu güvenlik kameralarının yanı sıra çalışanları gözetlemeye yönelik yedi kamera daha bulundu.
MHP’li eski başkan döneminde, tabloların arkasına ve perdeliklerin gizli bölümlerine yerleştirilen gizli kameralar söktürülürken, yeni başkan AKP’li Hasan Lofçalıoğlu tepki gösterdi: “Gizli kameralarla çalışanları kayıt altına almak, onlara yapılmış en büyük hakarettir. Ben çalışanlarımın George Orwell’in ‘1984’ isimli romanındaki gibi ‘big brother-büyük birader sendromu’ yaşamasını istemiyorum. Biz çalışanlarımıza güveniyoruz. Ben de yıllarca öğretmen ve okul müdürü olarak çalıştım. Bu tür kayıt altına almalar, insan psikolojisini olumsuz etkiler, çalışanın verimini düşürür. Burada birilerinin iddia ettiği gibi kötü olaylar olmaz. Ben personelime güveniyorum, çalışanlarımın kefili de benim. Eski başkan bunu ne kadar iyi niyetle yapmış olsa da, konuştuğumuz uzmanlar, kameraların çalışanlar üzerinde olumsuz etki yaratacağını bildirdi, biz de söktürdük”

‘Çalışanın haberi vardı’
Havran Belediyesi’nin eski Başkanı MHP’li Levent Gökalp ise, belediye çalışanlarının ‘gizli’  kameraların varlığından haredar olduğunu ve işe yaradıklarını savundu:
“Bu kameralar sayesinde Havranlılar hizmeti daha hızlı olarak ve güler yüzle aldı. Biz bunları kurarken, memurların halka iyi davranmalarını sağlamak istemiştik, yolsuzlukları ortaya çıkarmak istemiştik. Belediyeye gelen vatandaşın işinin bir an önce görülmesini istemiştik. Özellikle tahsilat servisine kurulmuştu. Memurlar işlerini savsaklıyordu, dosyalardan evraklar çalınıyordu. Nitekim bir işçi evrak çalarken bu kameralarla yakalayıp hakkında soruşturma açtırmıştım. Kameralar gizli değildi, çalışanların bilgisi vardı. Yeni başkan ‘Benim memurum işini bilir’ zihniyetiyle hareket ediyor.”