Havuzlu, bilgisayarlı mezarlık: Cennet Bahçesi

Öldükten sonra 'beş yıldızlı otel' hizmeti... İzmir'in Kemalpaşa ilçesindeki 'Cennet Bahçesi Mezarlığı', havuzu, altyapısı, yağmurlu ve güneşli havalarda kullanılan tentesi, bilgisayarlı kayıt sistemi, mezarlara dikilen farklı çiçekleri...

İZMİR - Öldükten sonra 'beş yıldızlı otel' hizmeti... İzmir'in Kemalpaşa ilçesindeki 'Cennet Bahçesi Mezarlığı', havuzu, altyapısı, yağmurlu ve güneşli havalarda kullanılan tentesi, bilgisayarlı kayıt sistemi, mezarlara dikilen farklı çiçekleri ve bakımıyla en iddialı mezarlık.
Kemalpaşa Belediye Başkanı Yakup Karaca, 1999 yılında hizmete açılan 'Cennet Bahçesi'nin modernliğiyle Türkiye'de eşine az rastlanır bir mezarlık olduğunu söyledi. Girişinde havuz ve cami bulunan mezarlıkta hoparlör sistemiyle sürekli Kuran okunuyor, mezarlar sulanıyor, yeni ağaç ve çiçekler dikiliyor. Yaklaşık 800 mezarın olduğu 'Cennet Bahçesi', aile, çocuk, normal ve şehit mezarlığı olarak dört bölüme ayrılmış. Mezarlığa İzmir ve Türkiye dışından da 'talep' var. Özellikle gurbetçi vatandaşlar buradan yer ayırtıyor. Bir mezarlığın, mermeri, taşıması, defin işlemi, bakımı, her şeyi 350 YTL. Çocuk ve şehitler ile yoksullardan mezarlık ücreti alınmıyor. Mezarlık yakında yerleştirilecek kameralarla, internet üzerinden dünyaya da açılacak.