Havuzlu dönüşümün faturası ağır oldu

Havuzlu dönüşümün faturası ağır oldu
Havuzlu dönüşümün faturası ağır oldu
Sarıgöl'deki yarı olimpik havuzlu 'gecekondu dönüşüm' projesi Gaziosmanpaşa Belediyesi'ne pahalıya patladı. Acar İnşaat'a ihale edilen inşaat için belediye 65 milyon borçlanma izni aldı. Borç, belediyenin 2013'teki toplam gelirlerinin üçte biri, 2012'deki gelirinin yarısına denk...
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Gaziosmanpaşa Sarıgöl’de yapımı devam eden yarı olimpik havuzlu ‘gecekondu dönüşüm’ projesi Gaziosmanpaşa Belediyesi’ne pahalıya patladı. Belediye geçen perşembe 2012’de Acar İnşaat’a ihale edilen inşaat için 65 milyon liralık borç alma talebini Belediye Meclisi’ne sundu. CHP ’li üyelerin ret oyuna rağmen karar oy çokluğuyla onaylandı. Borç alınacak tutar, belediyenin 2013’teki toplam gelirinin üçte biri, 2012’deki toplam gelirinin yarısına tekabül ediyor. Üstelik ‘gecekondu dönüşümü’ adı altında gerçekleştirilen projede konutların yalnızca dörtte biri gecekondusu yıkılan mahalleliye satıldı. Gecekondu sahiplerinin çoğu daireleri küçük ve pahalı bulduğu için mahalleyi terk etmek zorunda kaldı.

Ağır faiz yüküne girildi 

CHP’li Cengiz Aydoğdu, üyesi olduğu Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında borcun 17 milyonluk kısmının faiz tutarı olduğu konusunda Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Yıldırım tarafından bilgilendirildiklerini söyledi. Aydoğdu, meclis toplantısı sırasında çıkan tartışmada borca girilmesine itiraz ederek “2013 yılı bütçesi 86 milyon açık vermişti. 2014 bütçesinin bundan çok daha fazla açık vereceği aşikar. Bu kadar yüksek borçlanmadan ağır bir faiz yükü oluşmakta. Bankalar ve finans kuruluşlarına ödenecek bu faiz, belediyenin halka sunacağı diğer hizmetlerden kısılacağı anlamına gelir. Gelirlerimiz kadar harcama yapmalıyız” diye konuştu. Geçen sene aynı inşaat için 15 milyon lira borcun zaten alındığını, bu tutarla birlikte inşaat için toplamda 80 milyon borca girildiğini belirtilen Aydoğdu “Geldiğimiz noktada Sarıgöl bir sosyal dönüşüm değil rantsal dönüşüm projesi olmuştur. Fakat bu rantın nereye gittiği meçhuldur. Belediyemiz bu ranttan payını alamamıştır” dedi.

Borç, belediyenin 2012 gelirinin yarısı! 
Aynı zamanda Mali Müşavir olan Aydoğdu, 2013 yılı bütçe kesin hesabı’na göre Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin yıl içindeki toplam gelirinin 202 milyon 707 bin lira olduğunu belirtti. Belediyenin resmi verilerine göre 2012 yılındaki toplam geliri de 138 milyon 212 bin lira. Yani inşaat için alınacak borç, belediyenin 2013’teki toplam gelirinin üçte biri, 2012’deki toplam gelirinin yarısına tekabül ediyor. 5393 Sayılı Belediye Kanunu’na göre bütçe gelirlerinin toplam yüzde 10’unu geçtiği için borç, İçişleri Bakanlığı’nca onaylandıktan sonra alınabilecek.

Satılan dairelerin geliri nereye gitti? 
14 katlı 9 bloktan oluşan inşaat, Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından Ekim 2012’de Acar İnşaat’a ihale edilmişti. İnşaatın önündeki ruhsat tabelasında belirtilen ihale bedeli 72 milyon 338 bin lira. Ancak AK Parti ’li Belediye Meclis Üyesi Mercan Yılmaz, meclis toplantısında bu miktarın keşif artışıyla birlikte 84 milyon 535 bin liraya çıktığını belirtti.

Belediye, yarı olimpik havuzlu 725 dairelik projeden daire satışlarına devam ediyor. Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’nın meclis toplantısında verdiği bilgilere göre 725 dairenin 182’si ‘gecekondu dönüşüm’ü kapsamında evi yıkılan hak sahiplerine verildi. Yani geriye kalan 543 daire dışarıdan geleceklere satışa sunuldu. Belediyenin satış yetkilisinden aldığımız bilgiye göre inşaatta satılmayan sadece 43 daire kaldı, bunların çoğu da bodrum katlarında. Bodrum katta 1+1 daireler 108 bin, 2+1 daireler 194 bin, 3+1 daireler ise 247 bin liradan satışta. Ortalama satış fiyatından hesaplanınca dışarıya satılacak 543 daireden belediyenin yaklaşık 99 milyon lira gelir elde etmesi gerekiyor. Belediye, bu miktarın neden projeyi finanse edemediği konusundaki sorularımıza cevap vermedi.

Gecekondu sahiplerinin gücü yetmedi 
Belediyenin 2012 Faaliyet Raporu’na göre proje alanında yaklaşık 2 bin 500 hane ve 10 bin kişilik bir nüfus bulunuyordu. Alanda yüzlerce gecekondu yıkıldı. Gecekondusu yıkılan kalabalık ailelerden çoğu daireleri küçük ve pahalı bulduğu için projeye dahil olamadı, yıkılan gecekondusu karşılığında düşük enkaz bedelleri alarak mahalleyi terk etti. Sarıgöl’deki kentsel dönüşüm projesi hakkında bir rapor hazırlayan Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner, fiyatların yüksekliği dolayısıyla gecekondusu yıkılan hak sahiplerinin birçoğunun daire alamadığını belirtti. Gardner, “Belediye, yıkılan gecekondular için aile başına 10 bin lira gibi bir enkaz bedeli veriyor. Projeden ev alanlar, 10 yıl boyunca borçlanarak her ay en az 700 liralık taksit ödemek zorunda. Aidat da eklenince bu taksitler Sarıgöl’de gecekonduda yaşayan birçok ailenin aylık toplam gelirlerinin üzerinde bir rakama denk geliyor. Ayrıca gecekondularında oldukça kalabalık yaşayabilen aileler yaklaşık 50 metrekare büyüklüğündeki 1+1 dairelere sığmayacakları için bu evlere talip olmadıklarını ifade ettiler” diye konuştu.

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol, 2013 Nisan’da Radikal’e verdiği röportajında konutların ilçe dışına satılmayacağını belirterek “Konutların tamamı ilçe vatandaşları için. Vatandaşın en büyük korkusu ‘Beni buradan başka yere gönderecek, buralara zenginlere ev yapacak’. O nedenle biz meclis kararıyla dışarıdan insanların yer almasını engelledik” demişti. Gaziosmanpaşa Belediyesi Meclisi, 2013 Aralık’ta konutların ‘yalnızca ilçe vatandaşlarına satılması’ şartını CHP ’li üyelerin ret oyuna rağmen iptal etti ve satışı herkese açma kararı aldı.