Hayal azmettirmiş!

Samast üçüncü kişiymiş
Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'a cinayette kullandığı silahı üç yıl önce Trabzon'daki Mc Donald's'a bomba atmaktan dolayı ceza alan Yasin Hayal'in verdiği ileri sürüldü. Sorgusu süren Hayal'in, Dink'i öldürmeleri için daha önce iki kişiye telkinde bulunduğu ancak başarılı olamadığı belirtildi.
BBP'yle bağlantılılar
Sekiz kişiyle birlikte sorguları süren Samast ve Hayal'in resmi üye olmamalarına karşın BBP'nin gençlik örgütleriyle bağlantılı oldukları iddia edildi. Polis, Samast'ın, Trabzon'da bir bombalamaya karıştığını da belirledi. Samast, Dink'i cuma namazını kıldıktan sonra vurduğunu söyledi.

ANKARA/SAMSUN/TRABZON/İSTANBUL - AGOS Gazetesi Genel Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısı 17 yaşındaki Ogün Samast'ı, Trabzon'da üç yıl önce Mc- Donalds'ı bombalamaktan mahkûm olan Yasin Hayal'in azmettirdiği
öne sürüldü. Hayal'in, Samast'tan önce iki kişiye Dink'i öldürmesi
için telkinde bulunduğu, ancak başarılı olamadığı belirtildi. Rusya'ya kaçmayı planladığı belirtilen Samast, "Yazıları, konuşmaları kanıma dokunuyordu. Direkman öldürdüm, pişman değilim" dedi. Samsun'da yakalanan Samast'la aynı otobüste gözaltına alınan iki kişi ve Trabzon'da yakalanan Hayal'le üç arkadaşı ilk ifadelerini verdikten sonra İstanbul'a sorguya alındı.
Samast, Dink suikastından 32 saat sonra Samsun Otogarı'nda yakalanırken, soruşturma kapsamında ilginç bilgiler gündeme geldi. Zanlı Samast'ı, 2004'te ABD'nin Irak'a müdahalesini protesto etmek amacıyla McDonalds'ı bombalayan, 11 ay hapis yattıktan sonra şikâyetin geri alınması üzerine tahliye edilen Hayal'in azmettirdiği ileri sürüldü. İddiaya göre Hayal, Samast'tan önce iki kişiye daha Dink'i öldürmeleri yönünde telkinde bulundu, ancak bu kişiler kabul etmedi. Bu kişilerin de gözaltındakiler
arasında bulunduğu belirtildi.
Samast ve Hayal'in resmi üye olmamalarına karşın BBP gençlik örgütlenmesi Alperen Ocakları'nın Trabzon şubesiyle bağlantılı olduğu, sık sık buraya gelip gittiği kaydedildi. Hayal'in daha önce de MHP Pelitli İlçe Başkanlığı'nın çaycılığını yaptığı saptandı.
Rusya'ya kaçacaktı
İstanbul'da avukat ve savcı nezaretinde sorgulanan Samast'ın Hopa'dan Rusya'ya kaçmayı planladığı yönünde ifade verdiği öğrenildi. Samast'ın adının daha önce İnsan Hakları Derneği Trabzon Şubesi'nin bombalanması olayına da karıştığı ve bu nedenle Trabzon Emniyeti'nde kaydının olduğu ortaya çıktı.
Örgütlü suç soruşturması
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, dün sabah İstanbul'a getirilen Samast ve diğer altı zanlıyla ilgili soruşturmayı örgütlü suçlarla yetkili birimin yürüteceğini söyledi. 'Örgüt bağlantısı belirlendi mi?' şeklindeki bir soru üzerine "Bu tür bir tespitimiz henüz yok" diyen Başsavcı Engin, 'Çocuk mahkemesinde mi yargılanacak' sorusunu da "Bilahare bunların hepsini açıklayacağız" diye yanıtladı.
Samast'ın kimliği, Dink cinayeti zanlısının güvenlik kameralarınca kaydedilen görüntülerinin televizyonlarda yayımlanmasından sonra Trabzon'da yaşayan Ahmet Samast'ın, "O kişi benim oğlum Ogün" diyerek Emniyet'e başvurmasıyla saptandı. Samast'ın, memleketi Trabzon'a gitmek üzere İstanbul-Hopa seferini yapan Metro Turizm'e ait 34 VAZ 53 plakalı otobüse bindiği belirlendi ve İstanbul'dan cumartesi günü saat 13.30'ta hareket eden otobüsün 10 dakika içinde Samsun'da olacağı bilgisine ulaşıldı. Çevre yolunda operasyon yapılmasının yolcular için riskli olacağı düşünülerek telefonla şoföre ulaşıldı ve Samsun Otogarı'na girmesi istendi. Otogarda otobüse önce sivil kıyafetli jandarma ve polis timleri girdi. Polisler ön kapıdan girerken, orta kapıdan giren jandarma timi girişin tam karşısındaki 21 numaralı koltukta oturan Samast'ı kıpırdamasına izin vermeden yakaladı.
Silah dolu bulundu
Üstünde yapılan aramada sadece 1 YTL para çıkan Samast, bagajının olup olmadığı sorulunca üst rafı gösterdi. Raftaki spor çantada, cinayette kullandığı tabanca, yedisi şarjöründe olmak üzere 15 kurşun ve kameralara yansıyan görüntüdeki beyaz bere bulundu. Samast'ın yanındaki koltukta oturan Mehmet Ali T. ile arkasındaki koltukta oturan Erhan S. de gözaltına alındı.
Jandarma karakolunda sorguya alınan Samast, sorulardan bunalınca iki eliyle yüzünü kapatarak, "Hiç şey yapmaya gerek yok abi. Gittim, direkman vurdum" dedi. Montunun sol cebindeki küçük boy Türk bayrağını çıkarıp güvenlik güçlerinin kamerasına poz veren Samast, bayrağı öptükten sonra yeniden katlayıp cebine koydu. Samast, cinayet sırasında da bayrağın üzerinde olduğunu söyledi.
Trabzon'da amatör kümedeki Yeni Pelitlispor'da futbol oynadığını ve dört yıldır kickboks yaptığını anlatan Samast, cinayeti tek başına işlediğini söyledi. Samast, şöyle konuştu: "Yazıları ve televizyonlardaki konuşmaları kanıma dokunuyordu. Kendisini internetten de takip ediyordum. Yorumları zoruma gidiyordu. 'Ben Türkiyeliyim. Ama Türk kanı pis kandır' dediği için öldürmeye karar verdim. Bu iş için İstanbul'a üç gün önceden gittim. Bugün olsa yine yaparım. Pişman değilim."
İstanbul'a daha önce de gidip geldiğini belirten Samast, Dink'in ölümüyle sonuçlanan son gelişini ve cinayeti ise şöyle anlattı:
"17 Ocak Çarşamba günü Trabzon'dan İstanbul'a hareket ettim. Perşembe günü öğleden sonra Esenler Otogarı'na vardım. Geceyi terminalde geçirdikten sonra 19 Ocak Cuma sabahı otobüsle Şişli'ye gittim. AGOS Gazetesi'ne gidip Dink'le görüşmek istedim, ancak görüşemedim. Cuma namazı vakti yaklaşmıştı. Şişli Camii'ne gidip namaz kıldıktan sonra yeniden gazetenin önüne gittim. Dink, binadan çıkıp bir bankaya girdi. Bankadan çıkıp gazeteye gitti. Beni görünce irkildi. 10 dakika sonra yine gazeteden çıktı. Arkasından yanaştım ve bir metre mesafeden peş peşe ateş ettim."
İstanbul'dan paralı döndü
Trabzon'da da Hayal'le arkadaşları Ersin Yolcu, Ahmet İskender ve Zeynel Abidin Yavuz gece boyu sorgulandıktan sonra uçakla İstanbul'a getirildi. Pelitli'deki internet kafelerdeki 30'a yakın bilgisayara el koyan polisin üç kişiyi daha gözaltına aldığı öğrenildi. Samast'ın son bir ay içinde üç kez İstanbul'a gittiği için ailesiyle tartıştığı belirlendi. Bazı arkadaşları, 10 gün önceki son İstanbul seyahatinden dönüşünde Ogün'ün kendilerine, "İnternette bir kadınla tanıştım. İstanbul'a onun yanına gittim. Kadında çok para var" dediğini anlattı. Samast'ın İstanbul dönüşü çok para harcaması da dikkati çekti. (Radikal, dha)