Hayal'e yardım eden il başkanı sorguda

Gazeteci Hrant Dink'i öldüren O.S.'yi azmettirdiği iddiasıyla tutuklanan Yasin Hayal'e, McDonald's'ı bombaladıktan sonra maddi yardımda bulunan Büyük Birlik Partisi (BBP) Trabzon İl Başkanı Yaşar Cihan ile...

İSTANBUL - Gazeteci Hrant Dink'i öldüren O.S.'yi azmettirdiği iddiasıyla tutuklanan Yasin Hayal'e, McDonald's'ı bombaladıktan sonra maddi yardımda bulunan Büyük Birlik Partisi (BBP) Trabzon İl Başkanı Yaşar Cihan ile Hayal ve 'büyük abi' Erhan Tuncel'in arkadaşı olan oğlu Bahadır Cihan, BBP Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) Yedek Üyesi Halis Egemen ve BBP İl Örgütü Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Öztürk; Erhan Tuncel'in ifadesi üzerine İstanbul'a getirilerek, sorgulanmaya başlandı.
İddiaya göre cinayeti organize ettiği öne sürülen ve polisin haber elemanı olarak görev yapan Tuncel, olayı soruşturan savcılar Selim Berna Altay ve Fikret Çeken ile polislerin bulunduğu ortamda cinayetle ilgili bilgiler verdi. Bunun üzerine soruşturma derinleştirilerek Cihan ve dokuz kişi önceki gün gözaltına alındı. Bunlardan altısı serbest bırakılırken, Yaşar Cihan, oğlu Bahadır Cihan, Halis Egemen ve Ersin Öztürk, dün sabah
uçakla İstanbul'a getirildi.
'İkisini de tanıyorum'
Terörle Mücadele Şubesi'nde ifadesi alınan Bahadır Cihan'ın Hayal'i mahalleden, Tuncel'i de üniversiteden tanıdığını söylediği önü sürüldü: "Hayal ve Tuncel Alperen Ocakları'na gidiyorlardı. Bir yıl önce ilişkileri kesildi. Tuncel'in ağabeylik yapacak pozisyonu ve kapasitesi yoktu. Bir yıldır cemaat evlerinde kaldığını ve burada faaliyet gösterdiğini öğrendim."
Yaşar Cihan'ın adı, Hayal ve Tuncel'in daha önce BBP'ye ve ona bağlı Alperen Ocakları'na üye olduğunun ortaya çıkmasıyla gündeme geldi. Cinayetten altı gün sonra, 25 Ocak'ta Trabzon'da Radikal'e konuşan Cihan, iki zanlıyı tanıdığını kabul etmişti. Cihan, zanlıları 'iyi birer çocuk' diye anımsıyordu. Tuncel'in BBP lideri Yazıcıoğlu ile aynı fotoğrafta görülmesini, "Sadece bir ziyaret" diye yorumlamıştı. Cihan'a göre, iki zanlının 'radikal' düşünceleri vardı: "Bu yüzden yanımızdan uzaklaştılar. Yasin, cezaevinden çıktıktan sonra geldi elimi öptü. Ona da soğuk davrandık." Cihan, bu görüşmede, Hayal'e bir yardımda bulunup bulunmadığı sorusuna 'Hayır' yanıtını vermişti.
Radikal yazınca kabul etti
Ancak, Tuncel'in polis muhbiri olduğunun anlaşılması üzerine ikinci kez ifade veren Hayal, bu kez 2004 yılında Mc Donalds'ı bombalayıp cezaevine girince ailesi aracılığıyla Cihan'dan 1000 YTL, Halis Egemen'den de yiyecek ve giyecek yardımı aldığını açıkladı. Bu haberin 9 Şubat'ta Radikal'de manşetten duyurulması üzerinde Cihan, bu iddiayı kabul etti: "Ben işadamıyım. Bazen muhtaç ailelere yardımda bulunurum. Hayal'in ailesini tanımam. Aileye üç yıl önce yardımda bulundum ama o zaman il başkanı değildim. Ne kadar para verdim hatırlamıyorum." Egemen'e göre de bu, alelade bir yardım çabasıydı: "Üç yıl önce her sene yaptığımız gibi bir ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine pantolon, kazak dağıtmıştık. Bunlardan birinin de Hayal'in ailesine ulaşmasından ibaret bir olayın basında yer alış şekline çok üzüldüm."
Öte yandan, daha önce gözaltına alınan ancak mahkemece serbest bırakılan Mustafa Öztürk hakkında yeniden yakalama emri çıkarıldı.