'Hayalet komutan' Heysem Topalca, 873 kez Türkiye'ye girip çıkmış

'Hayalet komutan' Heysem Topalca, 873 kez Türkiye'ye girip çıkmış
'Hayalet komutan' Heysem Topalca, 873 kez Türkiye'ye girip çıkmış
52 kişinin öldüğü Reyhanlı patlaması, roket yüklü TIR, Suriye'ye mühimmat ve silah kaçakçılığı gibi olaylarda adı geçen ve 'Hayalet Komutan' olarak bilinen Heysem Topalca, Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı'nın raporuna göre 2011-2014 arası Türkiye'ye 873 kez giriş çıkış yapmış.

RADİKAL – Reyhanlı patlaması, Adana’da TIR’da havan topu başlıklarının yakalanması, Suriye’ye mühimmat taşınması ve çok sayıda kaçakçılık olayında adı geçen Heysem Topalca’nın (Haisam Toubaljeh), Niğde Ulukışla’daki IŞİD saldırısında da bağlantısı olduğu ortaya çıktı. Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre, Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’nın IŞİD, El Kaide ve El Kaide Bağlantılı Cündüş Şam İsimli Silahlı Terör Örgütlerine İlişkin Raporu’nda da adı geçen Topalca’nın 2011 yılından 2014 yılı mayıs ayına kadar Türkiye ’ye 873 kez giriş çıkış yaptığı öğrenildi. Dün akşam CNN Türk televizyonunda Mirgün Cabas’ın sunduğu “Her Şey” programına katılan Radikal yazarı Fehim Taştekin de Türkiye içinde bu kadar rahat hareket ederken yakalanmamış olmasına değinerek, Topalca'nın bir tür “Yeni Yeşil” olduğunu söyledi. 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım, 90'lı yıllarda özellikle Güneydoğu'da pek çok faili meçhul cinayet ve şiddet eyleminden sorumlu tutulmasına ve sık sık devlet görevlileri ile birlikte göründüğüne dair iddialar ortaya atılmasına rağmen bir türlü yakalanamamıştı.


BÖLGENİN KARA KUTUSU
Suriye’nin Türkmendağı bölgesinde faaliyet gösteren Bayır-Bucak Türkmen Taburu Komutanı olan Topalca, ÖSO’nun Türkiye’deki toplantılarına katıldı, El Kaide ve El Nusra örgütleriyle de bağlantısı vardı. Sürekli ortadan kaybolması nedeniyle ‘Hayalet Komutan’ olarak da anılan ve ‘Bölgenin Kara Kutusu’ olarak bilinen Topalca’nın Emniyet’te El Kaide bağlantısı ve kaçakçılık suçundan kaydı bulunuyor. Topalca, Türkiye’de 2 kez gözaltına alındı ancak her defasında serbest bırakıldı.

Reyhanlı’da 11 Mayıs 2013 tarihinde 52 kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamada da Topalca’nın adı geçmişti. Şüpheliler Yusuf Nazik ve Mehmet Gezer ifadelerinde, “Topalca, bizi tuzağa düşürdü. Reyhanlı’dan mal geçirmek için işbirliği yapıyorduk. Patlamada kullanılan minibüsler kaçakçılık için hazırlanmıştı” dedi.

Mahkemece kabul edilen iddianamede de Topalca’nın Reyhanlı patlamasında kullanılan mühimmatın Türkiye’ye girişini sağladığı ileri sürüldü. Topalca’nın adı ayrıca Adana’da 7 Kasım 2013’te dorsesinde 933 roket başlığı ve 10 farklı ebatta alüminyum boru bulunan TIR olayında da geçti.


THKP-C’NİN ELİNDEYMİŞ
Türkiye’den Suriye’ye silah ve mühimmat sevkiyatına adı karışan Topalca’nın, MİT ve Emniyet istihbarat ile bağlantılı çalıştığı iddia edildi. Türkiye’ye 873 kez giriş çıkış yaptığı öğrenilen Topalca’nın son olarak Yayladağı Sınır Kapısı’ndan çıkış yaptığı belirtildi. Topalca’ya ait araç, İdlib Sermede bölgesinde terk edilmiş bulundu. ÖSO, Topalca’nın rejim yanlısı güçler tarafından yakalanarak Lazkiye’ye götürüldüğünü bildirdi. Topalca’nın Reyhanlı patlamasının sorumlusu olarak bilinen ve davanın iddianamesinde de patlamayı organize eden kişi olarak adı geçen THKP-C Acilciler örgütünün lideri Mihraç Ural’a bağlı güçlerin elinde bulunduğu ileri sürüldü.


NİĞDE KATİLLERİNİ DE ÜLKEYE O SOKMUŞ
Niğde’nin Ulukışla ilçesinde, rutin yol kontrolü sırasında güvenlik güçlerine ateş açılması sonucu 1 astsubay ve 1 polisin şehit olduğu, 1 vatandaşın öldüğü ve 8 kişinin yaralandığı saldırıya ilişkin iddianamede de Topalca’nın adı geçti. İddianamede, silahlı saldırıyı gerçekleştiren ve haklarından 3’er kez müebbet hapis cezası istenen Çendrim Ramadani, Benyamin Xu ve Muhammed Sakiri’nin Suriye’deki IŞİD’e bağlı kamptan İstanbul ’da silahlı ve bombalı eylem yapmak için ayrıldıkları belirtildi. 3 kişinin Topalca tarafından Yayladağı’ndan yasadışı yollarla Türkiye’ye sokulduğu, bu kişilerin İstanbul’a vardıktan sonra bağlantıya geçeceği kişilerin de Topalca tarafından ayarlandığı kaydedildi.