Hayalgücü ve oyun varsa o okul iyidir

Hayalgücü ve oyun varsa o okul iyidir
Hayalgücü ve oyun varsa o okul iyidir
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Hangi okula iyi okul denir? Bu göreceli soruya klinik psikolog Pınar Mermer’in cevabı çok net. Mermer’e göre “İyi bir okulda çocuklar bol bol oyun oynar, sanat ve spor etkinlikleriyle tanıştırılırlar. İyi bir okul çocukların doğayla iç içe yeni şeyler keşfettikleri bir okuldur. İyi bir okulda çocukların ellerini ve hayal güçlerini kullanmaları önceliklidir. İyi bir okulda değerler eğitimi yaşayarak öğretilir.”
Psikolog Mermer’in okul çağı çocuklarının özellikleri, ebeveynlerin ve öğretmenlerin yaptığı yanlışlarla ilgili söyledikleri ise okul seçiminde ailelere önemli ipuçları veriyor:
Okul çağındaki çocuk oyun oynamak, eğlenmek ve hayatı ezberleyerek değil deneyimleyerek tanımak ister. Ebeveyne önceki kadar yoğun bir ihtiyaç duymaz. Artık zihinsel, sosyal ve fiziksel gelişimde belli bir aşamaya gelinmiştir, ev ve okulla ilgili sorumluluklar almaya başlayabilir. Ebeveynler çocuklarının ödevlerini yapıyor, arkadaşlık ilişkilerine aşırı müdahalede bulunuyor. Bu durum çocukların sorumluluk almasını güçleştiriyor.
Öğretmenlerin performans odaklı olması ise çocuklar arasında rekabete sebep oluyor ve arkadaşlık ilişkileri bozuluyor.
Okul seçerken çocuğun ne gibi ilgi alanları olduğu son derece önemli bir konu.Velilerin bu süreçte akılda tutması gereken bir okulun başarı tanımıdır. Başarı iyi okullara öğrenci göndermek midir yoksa çocukların karakter gelişiminin desteklenmesi ile mi ölçülür?


  ETİKETLER:

  sanat

  ,

  spor

  ,

  Oyun

  ,

  Çocuk

  ,

  Öğrenci

  ,

  Okul

  ,

  karakter

  ,

  psikolog

  ,

  sosyal

  ,

  derece