Hayal'in ağabeyi: Cinayet günü birlikteydik

Dink cinayetinde azmettirici olarak tutuklanan Yasin Hayal'in, cinayette Ogün Samast'ın yanında olduğu iddiasını ağabeyi Osman yalanladı: "O gün annem, babam, Yasin ve ben birlikte haberi seyrettik."

TRABZON - Hrant Dink cinayetinde tetikçi Ogün Samast'ın dışında bir kişi daha olduğu ve bu kişinin de McDonald's bombacısı Yasin Hayal olabileceği iddialarına yanıt veren ağabey Osman Hayal, "Cuma günü televizyonda verilen cinayet haberini tüm aile birlikte izledik. Bu iddialar gerçek dışı" dedi. Hayal, kardeşinin polis muhabiri olduğu ortaya çıkan Erhan Tuncel'in büyük ceza alacağını söylediğini iddia etti.
Radikal'in dünkü sayısında yeni ortaya çıkan bir görgü tanığı "Hrant Dink'in tutuklu katil zanlısı Ogün Samast değil, onun yanında bulunan başka biri öldürdü" demiş ve bu kişinin Yasin Hayal'e aşırı derecede benzediğini belirtmişti. Ortaya çıkan tanık bu yönde ifade veren ikinci kişi olmuştu.
İddiaları yalanlayan Yasin Hayal'in ağabeyi Osman Hayal "Olayın meydana geldiği 19 Ocak Cuma günü annem Huri, babam Bahattin, Yasin ve ben birlikteydik. Yasin cuma namazından gelmiş, çekyatta uzanmıştı. O sırada televizyonda Hrant Dink'in öldürüldüğü haberi verilmeye başlandı. Haberi hep birlikte izledik" dedi.
Yasin Hayal'in 20 Ocak günü saat 16.00 sıralarında mahalledeki internet kafeden gözaltına alındığını belirten ağabey Hayal şöyle konuştu: "İstanbul'da tutuklanan Yasin çarşamba günü cezaevinden eve telefon açtı. Babamla konuştu. Yasin, en kısa zamanda çıkacağını, gerçekleri mahkemede açıklayacağını söylemiş. 'Erhan Tuncel büyük ceza alacak. Bütün her şey onun üstüne kalacak. Ben fazla ceza almam. Belki az bir ceza alırım ama dışarı çıkacağım' demiş. Ben biliyorum ki, kardeşim konuştuğu zaman çok kişinin başı yanacak."
'Ne ahı vardı ne de vahı'
Baba Bahattin Hayal de, bir süre önce yaptığı açıklamada, "Hem cuma akşamı hem de cumartesi öğlende haberleri birlikte izledik. Annesi bu sırada özellikle Dink'in ayakkabısının yırtık olması nedeniyle ağladı, üzüldü. Ama Yasin hiçbir yorum yapmadı bu cinayetle ilgili. Ne ahı vardı ve vahı vardı" demişti.
Bir Emniyet yetkilisi Hayal'in 20 Ocak günü saat 16.00 sıralarında Pelitli'de bir internet kafede gözaltına alındığını doğruladı.