Hayal'in BBP'den tanıdığı çok kişi var

Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi olarak tutuklanan Yasin Hayal'in, cezaevinde alınan ifadesinde çok sayıda Büyük Birlik Partisi üyesi ve yöneticisinin adı geçtiği öne sürüldü.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi
TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi olarak tutuklanan Yasin Hayal'in, cezaevinde alınan ifadesinde çok sayıda Büyük Birlik Partisi üyesi ve yöneticisinin adı geçtiği öne sürüldü. Alınan bilgilere göre Hayal, kendisine sorulan isimleri Büyük Birlik Partisi'nden (BBP) tanıdığını söyledi.
Dün yayımlanan Radikal gazetesinde Yasin Hayal'e McDonald's bombalaması nedeniyle cezaevinde yatarken BBP İl Başkanı Yaşar Cihan, BBP Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesi Halis Egemen ve Yasin Egemen'in yardım ettiği yer aldı. Ancak iddialara göre Hayal'in ifadesinde geçen isimler bunlarla sınırlı değil. Yasin Hayal'e eski BBP Trabzon İl Başkanı Cemal Binler, Ekrem Cihan, eski BBP Trabzon İl Başkanlarından İdris Kalyoncu, İsmail Aydın, Muharrem Tosun, Musa Malik Yıldırım isimli şahısları tanıyıp tanımadığının sorulduğu öne sürüldü. Hayal, bu şahısların hepsini BBP'den tanıdığını anlattı. Musa Malik Yıldırım, genel seçimlerde BBP'nin Trabzon milletvekili aday listesindeydi. Ayrıca bir dönem BBP Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı.
Üniversite ilişkileri
Hayal'e sorulan isimler arasında daha önce Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rize İlahiyat Fakültesi'nde araştırma görevlisi olan İsmail Hacıahmetoğlu ve KTÜ'de görev yapan öğretim üyesi Hüseyin Tan hakkında da sorular sorulduğu öğrenildi.
Hayal, soru üzerine Erhan Tuncel'in 'sana eylemden sonra İsmail isimli bir kişi yardım edecek' dediğini hatırlamadığını belirtti. Kesin hatırlamamakla birlikte bu kişinin İsmail Hacıahmetoğlu olabileceğini söyledi.
Hüseyin Tan isimli şahsı tanımadığını anlatan Hayal, 2002-2003 yıllarında Tuncel'in kendisini üniversitede bir hocasının yanına götürdüğünü, bu kişinin Hüseyin Tan olabileceğini ifade etti.
Avni Yılmaz isimli bir kişiyi ise tutuklu Salih Hacısalihoğlu'nun ortağı olarak tanıdığını anlattı. Salih Hacısalihoğlu, 2004 yerel seçimlerinde BBP Belediye Başkan adayının oğluydu.
'En son üç sene önce görüştük'
İsmail Hacıahmetoğlu, Yasin Hayal'i Trabzon Alperen Ocakları'nda 2000 yılında tanıdığını 2002 yılına kadar görüştüklerini söyledi. Erhan Tuncel ile sadece birkaç kez sohbet ettiklerini ifade eden Hacıahmetoğlu, "O zamanlar Erhan Tuncel, reis değildi. Mc Donald's'ın bombaladığında, oraya saldırıyı yaptığında bana teleon açıp söylemişlerdi. Birinin telefonunu sordular ama hatırlamıyorum. Ben telefonu bilmediğimi söyledim. Kaçtığını anlattı, sonra yakalandığını öğrendim. Daha sonra üç sene önce hal hatır sormak için telefonla aradı. Erhan Tuncel ile daha sonra tekrar hiç görüşmedik" dedi.
Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Hüseyin Tan ise Erhan Tuncel'i Elazığlı olduğu için tanıdığını söyledi. Tan, "Erhan ilk üniversiteyi kazandığında Elazığlı olduğu için ona yardımcı oldum. Bizim aramızda böyle bir dayanışma olur. Erhan, ilk iki yıl yanıma gelip gitti. Ancak ben onun okumaya niyeti olmadığını anlayınca samimi davranmadım. Zaten gözleri dumanlı, garip bir çocuktu. Pelitli'deki gençleri etkilemiş. Onların içinde ekol olmuştu. Öyle dört-beş kişiyi yanında getirdi. Ama Yasin Hayal'i hatırlamıyorum" diye konuştu.