Hayal'in eniştesi de sanık sandelyesinde

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti davasına bir sanık daha katıldı. Cinayetin azmettiricisi olarak yargılanan Yasin Hayal'in eniştesi Coşkun İğci hakkında 'kasten adam öldürmeye ve...

İSTANBUL - AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti davasına bir sanık daha katıldı. Cinayetin azmettiricisi olarak yargılanan Yasin Hayal'in eniştesi Coşkun İğci hakkında 'kasten adam öldürmeye ve örgüte yardım etmek'ten 22,5-35 yıl hapis istemiyle dava açıldı.
Dink ailesi avukatı Erdal Doğan, İğci'yle birlikte Hüseyin Mümtaz Bayazıtoğlu, İhsan Kasap, Engin Yılmaz, Seyfi Yarımbaş, Miktat Kot ve Süleyman Hacısalihoğlu'na verilen takipsizlik kararına itiraz etmişti. İtirazı inceleyen Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi İğci hakkındaki kararı bozdu.
'Jandarmaya bilgi veriyorum' demişti
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde süren davanın soruşturmasında polise ifade veren İğci, Hayal'ın Dink'i vuracağını jandarma görevlilerine anlattığını söylemişti. İğci'nin verdiği bilgiye göre Hayal, 300 YTL parası olduğunu ve bununla silah alacağını belirtmişti. İğci jandarma görevlilerden aldığı talimatla Hayal'i iki ay oyalamıştı. Jandarma elemanları İğci'ye 'Yasin bu işi yapamaz, gözetimimiz altında, biz o işi hallettik' demişti.