Hayallerden hedeflere...

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Turkcell'in 'Kardelenler Projesi'nin Mardin'deki 183 'çiçeği' karne aldı. Anadolu lisesi öğrencisi Büşra Köyan duygularını şöyle anlattı: "Eskiden sırf hayal kurardık. Artık hayal değil, hedeflerimiz var."
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

MARDİN - "Bizim de düşlerimiz, hayallerimiz vardı. Öğretmen olup okutacaktık, doktor olup hasta bakacak, belki hâkim olup adalet dağıtacaktık. Ama ne hâkim olabilirdik, ne öğretmen. Biz yarınlara bırakırken düşlerimizi, bir umut çaldı kapımızı. 'Neden olmasın?' dedi. Artık hayallerimiz değil, hedeflerimiz var. Bunca kar arasında açabiliriz yapraklarımızı bir kardelen misali. Kim bilir, Mezopotamya'nın üzerinde bir yerlerde, biz de ümit oluruz yarınlara..." Bu sözlerin sahibi Anadolu Lisesi öğrencisi Büşra Köyan. Büşra, yıllık 260 YTL'lik eğitim yardımı ve biraz ilgiyle hayatının değiştiği Mardinli 183 'kardelen'den sadece biri.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Turkcell, 'Kardelenler Projesi' kapsamında beş yıl içinde 8 bin 300 öğrenciye burs verdi. Burs alan öğrencilerden 4 bin 400'ü liseden mezun oldu, 250 öğrenci üniversiteyi de kazandı.
Kasımiye Medresesi'nde tören
Mardin'de de 2000 yılından bu yana 487 kıza umut olan proje kapsamında bu yıl 183 'kardelen' daha karne aldı. Karne töreni, cumartesi günü ailelerinin de katılımıyla, 15. yüzyılın en büyük eğitim kurumlarından Kasımiye Medresesi'nde yapıldı. Çoğu öğrecinin aksine karne almak, 183 kardelen için yaz tatilinden çok daha fazla anlam ifade ediyor. Ailelerin gururu yüzlerinden okunuyor, kızlar için ise karneleri, 'kendilerini kurtarma' yolunda attıkları bir adım. En azından Mardinli Rafia, Ceylan ve Aynur için böyle. Onlar Mardin'in 2 bin 600 nüfuslu Yaylı Köyü'nün liseye gidebilen ilk üç kızı.
41 ilde 5 bin yeni umut
ÇYDD ve Turkcell'in 2000'den bu yana yürüttüğü 'Kardelenler-Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları' projesi kapsamında her yıl 41 ilde 5 bin öğrenciye toplam 1.5 milyon YTL'lik burs veriliyor. Öğrenciler üniversiteyi kazandıklarında da bursları devam ediyor. Ayrıca proje sayesinde 26 kız da İstanbul TED Koleji'nde okuyor.
Kardelenler Projesi, sivil toplum kuruluşu ve firmaların bir araya gelerek neler yapabileceğinin bir kanıtı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği yıllık 260 YTL, birçok insan için çok anlam ifade etmeyebilir. Oysa bu para, binlerce kız için yeni bir gelecek demek. Biraz duyarlılığın yanı sıra maddi-manevi destekle Anadolu'daki binlerce kıza yardım etmek mümkün.
20 Turkcell yok mu?
ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, yılda ulaşılan 5 bin kızı 100 bine çıkarmak istediklerini vurgulayarak, bu hedefe ulaşmanın sanıldığı kadar zor olmadığını şöyle açıklıyor: "100 bin kıza ulaşmak, 20 Turkcell'in daha olması demek. Türkiye'den 20 firma daha çıkmaz mı? Ya da her yıl 2 bin 500 kıza burs veren 40 kuruluş da olabilir. Bu çocukların okuması fırsat eşitliği demek. Fırsat eşitliği de mucizeler yaratıyor."
'Erkekler peşinizi bırakmaz'
14 yaşındaki Ceylan Özdemir'in 11 kardeşi var. Ceylan burs olmasa okuyamayacağını söylüyor: "Herkes bize 'Erkekler peşinizi bırakmaz, nasıl
okuyacaksınız?' diyordu. Öğretmenlerimiz ailemizi ikna etmek için çok uğraştı. Ama şimdi köyde herkes bize özeniyor" diyor. 16'sındaki Aynur Garip de köyde gıptayla bakılan kızlardan. 8. sınıfın ilk dönemi okula gidemeyen Aynur da "Lise kayıtları biterken imdadımıza burs yetişti. Öğretmenlerimiz ailelerimizi 'Bırakın onlar hayatlarını kurtarsınlar' diye ikna etti" diyor.
'Bütün yaz ağladım'
Karne törenindeki en mutlu yüzlerden biri de Mardin Kız Meslek Lisesi öğrencisi 16 yaşındaki Rafia Kayron. Rafia mutlu olmakta haklı, çünkü geçen yazı, liseye gitmek için ağlayarak ve babasına yalvararak geçirdi. 13 kişilik ailesi 68 yaşındaki babasının emekli maaşıyla geçinmeye çalışırken, kardelen bursu ilaç gibi gelmiş: "Köydekiler, 'Kızdır boşu boşuna okumasın' diye babamın kafasını dolduruyordu. 'Benim önüme geçmeyin, bari ben hayatımı kurtarayım' dedim. Sonunda ikna oldular. Annem ben iki yaşındayken öldü. 'Babam beni bu yaşa kadar büyüttü, kıyamıyor o yüzden. Köyden üç kız geliyoruz liseye. Biz köyümüzde liseye adım atan ilk kızlarız. Çocuk gelişimi bölümünde okuyorum. Mezun olunca ilk hedefim, köyümde öğretmenlik yapmak. Kızlara örnek olmak istiyorum. Bizim köyde kızlar, 12'sinde evlenir. Ben zorla evlenilecek kız değilim. Liseye gitmesem çoktan evlenmiştim. Hatta görücüler gelmeye bile başlamıştı. Okumak kurtuluş oldu benim için. Hayata ilk adım atmak gibi bir şey. Köyde başlık parası da var. Bir kıza 10 milyar lira veriyorlar."
Babanın gururu
Rafia'nın babası Ramazan Kayron'nun karne töreninde yaşadığı gurur, görülmeye değerdi. Ailenin tek okuyan kızı Rafia, babasının gözbebeği. 'Kız çocuğudur okutma' diyen köy halkının sözlerine inat baba Kayron, kızını gözleri dolarak izledi. 'Kızınızla gurur duyuyor musunuz" sorusuna "Of be, hem de nasıl" diyerek cevap verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7490667490660

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.