Hayalleri gerçek olsun...

Adapazarı'nda hâlâ prefabrik konutlarda yaşayıp, prefabrik okullarda eğitim gören depremzede çocukların 'ev özlemini' anlattıkları, Capitol Alışveriş Merkezi'nde sergilenen resimleri, dün açık artırmayla satıldı.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Adapazarı'nda hâlâ prefabrik konutlarda yaşayıp, prefabrik okullarda eğitim gören depremzede çocukların 'ev özlemini' anlattıkları, Capitol Alışveriş Merkezi'nde sergilenen resimleri, dün açık artırmayla satıldı. Geliri Adapazarı'ndaki prefabrik okullara aktarılacak olan müzayedede satılan her resmin bir öyküsü, 'ressamının' da zorlu bir hayatı vardı. Resimlerinin fiyatının sürekli artırılmasına çok sevinen çocuklar, toplam 15 milyar 470 milyon lira gelir elde etti.
RE/MAX firması sponsorluğundaki müzayedede satışa sunulan resimlerden birinin çizeri Alancuma Prefabrik İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Ezgi Gül Gümüş'tü. Ezgi, roket şeklinde uzaya gidebilen bir ev hayal etmişti. Depremde kaçabilmek için de, evinin üst penceresinden aşağıya uzanan kaydırak yapmıştı.
'Tekerlekleri olsun, kaçalım'
CAP Anamur Prefabrik İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Gamze Çolak ise, tekerlekleri olan ev hayal etmişti. Böylece evleriyle deprem bölgesinden uzaklaşabileceklerdi. Depremden sonra babası işsiz kalmış, evlerinden çıkarılmışlardı. Gamze, dört yıldır yaşadıkları prefabrik konutlarını şöyle anlattı: "Çok dar. Kışın çok soğuk, yazın çok sıcak. Keşke resim gerçek olsa". Resmi 260 milyon liraya satıldı.
Yıllardır tek odalı bir prefabrikte yaşayan 3. sınıf öğrencisi Ayşe Güllü, tek odalı, gülen bir ev hayal etmişti. Kapısı gülücük şeklindeki evinde tek başına yaşayacaktı. Çünkü kendi odası hiç olmamıştı. Resmi 450 milyon liraya satıldı.
13 yaşındaki Selma Berk ise uçarak depremden kaçan bir ev çizmişti. Evin melek kanatları vardı. Evin peşinden de ailesi melek kanatlarıyla uçuyordu. Deprem korkusunu hâlâ yaşıyordu. En pahalı satılan resim, 6. sınıf öğrencisi Beytullah Sarı'nın deniz üzerindeki evi oldu. 12 milyar 700 milyon liraya satıldı. Elde edilen 15 milyar 470 milyon lirayla prefabrik okullara yardım yapılacak.