@ismailsaymaz

Hayallerine engel yok

İşitme ve konuşma engelli Jiang Xintian, iki kolunu kaybeden Huang Yangguang ve doğuştan bedensel özürlü Wang Xuefeng. Üçü de, üyeleri bedensel, işitsel ve görme engellilerden oluşan, dünyanın ilk ve tek dans ve gösteri topluluğu 'My Dream'in sanatçısı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - İşitme ve konuşma engelli Jiang Xintian, iki kolunu kaybeden Huang Yangguang ve doğuştan bedensel özürlü Wang Xuefeng. Üçü de, üyeleri bedensel, işitsel ve görme engellilerden oluşan, dünyanın ilk ve tek dans ve gösteri topluluğu 'My Dream'in sanatçısı. Ve üçünün de mesajı aynı: Hayallerin gücü engel tanımıyor!
'My Dream', Çin Özürlüler Federasyonu'na bağlı olarak 1987'de kuruldu. 47 kişilik topluluk, hayallerin gücünün engel tanımadığını kanıtlıyor.
Barış dolu bir dünya
Topluluğun sahne sunumunu yapan 19 yaşındaki Jiang Xintian, işitme ve konuşma engelli. İki yıl önce katıldığı bir güzellik yarışmasında dereceye girince ekibe davet edilen Xintian'a göre, topluluk, barış, dostluk ve arkadaşlık mesajını dünyaya taşımayı düşlüyor.
Huang Yangguang ise 29 yaşında bir çiftçi. Beş yaşında bir kaza sonrası iki kolunu yitirmiş. O günden beri, ayaklarıyla tarla suluyor, dikiş dikiyor.
Yangguang, tarlasını sularken geliştirdiği dans figürlerini bir gösteride sunabilmek için, topluluğun dört yılda bir organize edilen yarışmalarına katılmış. Birincilik elde eden Yangguang'ın figürlerini geliştiren topluluk, 'Tarla dansı' adı verilen bir gösteri sunuyor.
Wang Xuefeng'in bedensel özrü, kalıtsal. Babası ve kardeşi gibi, gelişim bozukluğu bulunan Xuefeng, küçük yaşta Çin'in yerel çalgısı 'erhu'yu öğrenmiş. Önce babasından, sonra ülkesinin en ünlü erhu ustasından ders alan Xuefeng, 2001'de topluluğa katılmış.
Xuefeng'in iki büyük düşü var. Biri, kendisi gibi özürlü olan kardeşini org ustası yaparak topluluğa katmak. Diğeri kardeşine bakan annesine ev almak.
Türkiye'ye ilk olarak geçen yıl gelen My Dream'in bu yılki gösterileri bir ay sürecek. Topluluk, 20 Eylül'e kadar İstanbul, Bursa, Ankara, Eskişehir, Afyon, Antalya, Aspendos, Bodrum, İzmir, Marmaris ve Silivri'de gösteri yapacak. Projeden elde edilecek gelir, Ankara ve İstanbul'da özürlüler için yapılacak iki okula aktarılacak.