Hayat=180 dakika mıdır?

Türk Eğitim Derneği (TED), üniversiteye giriş sistemi sorunu temel alınarak, eğitimin uluslararası standartlara kavuşturulması için, 'Hayat=180 dk.?' (Hayat eşittir 180 dakika mıdır?) kampanyası başlattı.

ANKARA - Türk Eğitim Derneği (TED), üniversiteye giriş sistemi sorunu temel alınarak, eğitimin uluslararası standartlara kavuşturulması için, 'Hayat=180 dk.?' (Hayat eşittir 180 dakika mıdır?) kampanyası başlattı.
TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, dernek lokalinde düzenlediği basın toplantısıyla kampanyayı tanıttı. Milli eğitim sisteminin üniversiteye giriş sistemi yüzünden anafora uğramış durumda olduğunu belirten Pehlivanoğlu, "Toplumların sorunları öteleyerek çözdüğü görülmemiştir. Bir yıldır üniversiteye giriş sistemiyle ilgili araştırma yürüttük. Calışmada 4 bin 804 anket değerlendirmeye alındı. Sınava hazırlık sistemi, sosyal zekâsı yok edilmiş, tiyatro ve sinema gibi aktiviteleri yerine getirmeyen bir nesil yaratıyor" dedi.
Öğrencilerin dershanelere yönlendirildiğini anlatan Pehlivanoğlu, 2004 yılında ÖSS'ye giren 1 milyon 700 bin öğrencinin, üniversite kapısına gelene kadar hazırlık için yaptığı toplam harcamanın 8.4 milyar dolar, kişi başına yapılan harcamanın ise 4 bin 711 dolar olduğunu söyledi. Vatandaşları 'Hayat eşittir 180 dakika mıdır?' kampanyasına destek vermeye çağıran Pehlivanoğlu, kampanyaya imza yoluyla, 'www.180dk.org.tr' adresinden veya 444 0 833 ve 0312 425 87 58 numaralı telefonlarla katılınabileceğini söyledi.
TED'in önerileri

 • Bilim siyasetinin oluşturulmasına özel sektör, sivil toplum, hükümet, asker, üniversite, sivil bürokrasi hep birlikte katılmalıdır.
 • Üniversite giriş sistemi bu alanda alınacak tedbirlere paralel olarak üç aşamada değiştirilmelidir. Mesleki eğitimi cazip hale getirmek için belli bir süreye münhasır olmak üzere alan ve katsayı uygulaması kaldırılmalıdır.
 • Ortaöğretim sisteminde geçilecek yeni düzene göre 2011 yılında olgunluk sınavı (bakalorya) esasına dayalı yeni bir üniversiteye giriş sistemi getirilmelidir. 2023 yılında ise üniversitelerin kendi öğrencilerini seçebilecekleri yeni bir modele geçilmelidir.
 • Aşamalı olarak yükseköğrenimde akreditasyon sistemine geçiş düzenlenebilir. İlk adım olarak ABD'deki 'sarmaşık ligi' gibi 5-6 gelişmiş Türk üniversitesinin kendi aralarında geçerli olacak bir kalite güvence sistemini kurmalarını teşvik etmek düşünülebilir.
 • Üniversiteye girişteki baskı hafifleyince ilköğretimde ve ortaöğretimde yeni ve uyumlu bir düzenleme yapılmalıdır.


  • http://www.radikal.com.tr/7434387434380

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.