Hayat Boumeddiene, Türkiye'ye geldi, Kadıköy'de konakladı

Hayat Boumeddiene, Türkiye'ye geldi, Kadıköy'de konakladı
Hayat Boumeddiene, Türkiye'ye geldi, Kadıköy'de konakladı
Paris'te Museviler için helal ürünler satan markette 20 kişiyi rehin alan Amedy Coulibaly'in kız arkadaşı Hayat Boumeddiene'in, saldırılar öncesi Türkiye'ye geldiği, 8 Ocak'ta da Suriye'ye geçtiği belirtiliyor.

RADİKAL – Fransa’da cuma günü yaşanan market baskınını gerçekleştiren Amedy Coulibaly isimli saldırganın operasyonla öldürülmesinin ardından, Fransız polisi, Coulibaly’nin sevgilisi olduğu belirtilen Hayat Boumeddiene’in peşinde.

Önce olay günü markette olduğu duyurulan, sonra operasyon anındaki kargaşadan yararlanarak marketten kaçtığı belirtilen Boumeddiene, şimdi Fransa’nın ve hatta belki de dünyanın en çok aranan kadını konumunda…

Silahlı ve tehlikeli olduğuna inanılan Boumeddienne ile ilgili Türkiye’yi de çok yakından ilgilendiren bazı haberler hızla yaylıyor. Cuma günü ‘marketten kaçtığı’ haberleri heyecan yaratan Boumeddienne’in, aslında eylem tarihinde Fransa’da bile bulunmadığı yönündeki bilgiler giderek kuvvetleniyor. İşte konunun Türkiye’yle ilgili kısmı da burada başlıyor; bir anda dünyanın en çok aranan şüphelisi konumuna gelen Hayat Boumeddienne’in Türkiye’de olduğu ya da Türkiye üzerinden Suriye’ye geçtiği iddia ediliyor.

Bu iddiayı dün ilk olarak Fransa'nın ünlü Le Monde gazetesi gündeme getirdi. Le Monde gazetesinde yer alan haber, Hayat Boumedienne’in 2 Ocak'ta Madrid üzerinden İstanbul'a geldiğini ve 8 Ocak'ta da Suriye'ye geçtiğini öne sürüyordu. Habere göre Boumedienne, 9 Ocak'a kesilmiş olan dönüş biletini de kullanmamıştı. Sonra aynı haber Fransız TV kanalı BFM tarafından da kullanılmaya başlandı. BFM ek olarak, Türk istihbaratının, Boumedienne’in Suriye’ye geçtiği konusunda Fransa’yı bilgilendirdiğini iddia ediyordu.

Le Monde ve BFM’nin ardından Reuters ajansı da benzer bir haber geçti ve bu iddialar bir anda tüm dünya medyasına yayıldı.

Bunun üzerine dün akşam saatlerinde Türkiye’nin resmi haber ajansı olan Anadolu Ajansı da MİT'i kaynak göstererek bir haber servis etti: Buna göre, Hayat Boumedienne Türkiye üzerinden Suriye'ye geçiş yapmış ve bu bilgi MİT tarafından Fransız makamlarına iletilmişti!

KADIKÖY’DE KONAKLADILAR!
Bugün ise olaya ilişkin daha fazla ayrıntı ortaya çıkmaya başladı. Umut Tütüncü'nün Habertürk gazetesinde yer alan haberine göre, Türk istihbaratı, 2 Ocak 2015’te İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’na geldiğinde, Boumeddienne'in yanında Mehdi Sabry Belhoucıne (23) adlı bir Fransız vatandaşı olduğunu tespit etti.

Yabancı savaşçıların Suriye ve Irak’a geçişlerinin önlenmesi için havaalanları ve gümrük kapılarında kurulan Risk Analiz Merkezi görevlileri, Boumeddienne ve Belhoucıne’in hareketlerinden şüphelendi. MİT tarafından takibe alınan ikili Kadıköy’de bir otelde konakladı ve 3 Ocak’ta otelden ayrıldı. Haklarında Fransa istihbaratı tarafından paylaşılan herhangi bir bilgi bulunmayan ikili İstanbul’da turist gibi dolaştı, üçüncü bir kişi ile herhangi bir temasları olmadı. Bunun üzerine MİT şüphe duyduğu ikilinin takibini bıraktı. Ancak şüpheliler 9 Ocak tarihli Madrid’e dönüş biletlerini kullanmadı.

AKÇAKALE’DEN SİNYAL VERDİ
Fransa’daki terör saldırılarının ardından medyadaki haberlerden hareketle Emniyet Genel Müdürlüğü inceleme başlattı. MİT, Boumeddienne ve Belhoucıne ile ilgili takibin detaylarını Fransız istihbaratına aktardı. Telefonu takibe alınan Hayat’ın 4 Ocak’ta Şanlıurfa’ya geçtiği belirlendi.

Telefondan son sinyal ise 8 Ocak’ta Akçakale baz istasyonundan alındı. MİT, Türkiye’ye girişlerinde çekilen fotoğraflarını Fransız istihbaratına gönderdiği ikilinin, Suriye’ye yasa dışı yollarla geçmiş olabileceği değerlendirmesinde bulundu. Boumeddienne ve Belhoucıne’in sınırı geçerek Suriye'de IŞİD kontrolündeki bir bölgeye gittikleri tahmin ediliyor. 

FRANSA 'ŞİMDİLİK' YORUM YAPMIYOR
Konu ile ilgili konuşan Fransa İçişleri Bakanlığı'nın bir sözcüsü ise bu gelişme ile ilgili ‘şimdilik’ bir yorum yapmak istemediklerini söyledi.

Fransız gizli servisi, genç kadının, saldırgan ile 4 rehinenin öldüğü market saldırısının hazırlığına yardımcı olduğu değerlendirmesinde bulunuyor. Paris Emniyeti de rehine krizinden hemen önce, 26 yaşındaki Hayat Boumeddiene ve 32 yaşındaki Amedy Coulibaly’nin fotoğraflarını yayımlayarak vatandaşlardan yardım istemişti. Zira ikili önceki gün Paris’te öldürülen kadın polisin zanlıları olarak görülüyordu.

Fransız savcı François Molins is ecuma günü düzenlediği basın toplantısında market basan saldırganla, Charlie Hebdo dergisine saldırı Said ve Şerif Kouachi arasında yakın ilişki olduğunu belirtmiş ve Hayat Boumeddine'nin de Şerif Kouachi'nin kız arkadaşı Izzana Hamid ile 2014 yılı içinde yaklaşık 500 telefon görüşmesi yaptığının belirlendiğini söylemişti.

Hayat Boumeddiene ile Amedy Coulibaly 2009 yılından bu yana imam nikahlı olarak birlikte yaşıyorlardı.