Hayat devam ediyor

Oğlunu kaybetti
17 Ağustos'ta evi yıkılan Emine Cebeci enkazdan 16 saat sonra kurtarıldı. Türkiye onu enkazdan sağ çıktıktan sonra izini kaybettiği oğlu Serkan'ı ararken tanıdı. 3.5 yıl boyunca oğlunu arayan, mezarları açtıran Cebeci, sonunda oğlunun cesedini buldu.
Dernek kurdu
Cebeci tüm çektiklerine rağmen hayata küsmedi. Yaşadıklarını şöyle anlatıyor: Önce yaşamın anlamsız olduğunu düşündüm.
Ama yardıma muhtaç kişileri görünce Gölcük'teki ilk engelli derneğini kurdum. Şimdiki hedefim insanlara yardım etmek.
'İsyan etmiyorum'
Beyhan Softaoğlu da enkazda kızını, eşini ve bir kolunu bırakmış. Cezaevindeki oğlu haberi alınca hastalanmış. Oğlunun cezası affedilmiş ama hastalığı yüzünden yaşamını yitirmiş. Softaoğlu, "Acım hiç azalmadı ama yinede hayata isyan etmedim" diyor.
'Bunalımdaydım'
17 Ağustos'ta Çamur ailesinin de evi yıkıldı. Anneleri ve küçük kardeşleri ölen iki kız kardeş enkazdan sağ çıktı. Artık yürüyemeyen Nagehan Çamur, şöyle konuşuyor: Bunalımdaydım, ama hayatla barıştım. Tek amacım insanları duyarlı hale getirmek.
Enkazda 86 saat
Nimet Çamur ise 86 saat sonra kurtulabilmiş: Kolumu, bacağımı kaybetmeye razıydım. Yeter ki buradan çıkayım diye düşünüyordum. Beni bulduklarında ağaçların arasından akşam güneşi sızıyordu. O anı unutamıyorum. Çok güzeldi. Yaşamak çok güzel.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

KOCAELİ - 17 Ağustos 1999. 45 saniye süren sarsıntı, 15 bin can aldı, on binlerce kişiyi yaraladı, yüz binlerce kişiyi evsiz bıraktı.
'O gece depremi yaşayan herkesin bir hikâyesi vardır...' Bir depremzedenin ağzından dökülüyor bu sözler. Onlar, yıllardır birbirinin hikâyesini dinliyor, paylaşıyor. Deprem bölgesinden yıllarca acı dolu insan hikâyeleri yazıldı. Altı yıl boyunca kimi zaman 'umudunu yitirmeyenler' de konu oldu haberlere.
Aslında acı ve umut, depremin hemen ardından yaşanmaya başlamıştı. Unufak olmuş binlerce binanın altından on binlerce ölü çıkarılırken, 'mucize' denilebilecek yaşamlara da tanık olunmuştu. Beton yığınlarının altında kalanlar, saatler sonra tam da umutlar tükenmişken, karanlık enkazı delerek yaşama bir kez daha 'merhaba' demişti. Tam altı yıl geçti. Hiçbiri hâlâ 'o an'ı unutmuyor, geceleri zorlukla uyuyor. Kiminin enkaz altında vücudundan bir parça kalmış, kiminin yakınları...
Ancak hiçbiri hayatı elinden bırakmamış. Bir dönem yaşadıklarına isyan etseler de şimdi hepsi hayata bir kenarından daha sıkı sarılarak, yeni hikâyelerin kahramanı olmuş.
Ne unutacak, ne unutturacak
Kamuoyu onu, enkaz altından sağ çıktıktan sonra izini kaybettiği oğlunu ararken tanımıştı. Mahkeme kararıyla mezarları açtırmış ve üç buçuk yılın sonunda oğlu Serkan'ın cesedini bulmuştu. Umutlarını da o an yitirmişti.
Türkiye, Emine Cebeci'nin oğlunu ararken verdiği acı mücadelenin hikâyesini biliyordu. Oysa onun umut dolu bir hikâyesi daha vardı. 16 saat kalmıştı enkaz altında. Kurtulduktan sonra oğlunu aramaya başladı.
Dolaşmadığı yer, sormadığı adres kalmadı. Mahkeme kararıyla mezarı açtırdı. Oğlunun öldüğünü anlayınca, umutları tamamen tükenmişti. Önce yaşamanın anlamsız olduğunu düşündü, ama etrafında yardıma muhtaç onlarca insanı fark edince, her şey değişti. Çünkü başkaları için yapılacak işler vardı.
Kendini engellilere adadı
Cebeci, Gölcük'teki ilk engelli derneğini kurdu. Şimdi tek amacı, Gölcük Engellilerle Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği'ni yaşatabilmek. Emine Cebeci, bir yıl önce kurulan derneğin hikâyesini umutla anlatıyor:
"Önce bir yer buldum. Tabela derneği olmak istemedim. Onlarla, burada bir arada olmalıydım. Altı ay masraflarını kendim karşıladım. Evdeki eşyalarımı getirdim. Ev ortamı yarattım. 500'den fazla engelliye ulaştık. Gölcük'te çok fazla engelli var. El işi ve takı kursu açtık. Şimdi de ahşap boyama ve bilgisayar kursu açacağız. Burada ölümü düşünen gençler yeniden yaşama bağlanıyor. Tek başıma kalsam bile depremi unutmayacağım, unutturmayacağım. Mücadelem hep sürecek."
Emine Cebeci, enkaz altındaki 16 saati ise kimseyle paylaşmıyor: "O anı sadece ben biliyorum. Soranlara, 'Gidin bir mezarın altında saatlerce kalın, beni anlarsınız' diyorum..."
Kardeşlerin hikâyesi: Her şeye rağmen hayat güzel
O gece Çamur ailesinin de evi yıkılmıştı. Anne Münire ile en küçükleri Veysel can vermiş, Nagehan, Ziynet ve Nimet enkaz altında kalmıştı. İlk Nagehan kurtuldu. Ardından Ziynet. Nimet ise 86 saat sonra ışığı görebildi. 2.5 saat enkazda kalan Nagehan'ın omuriliği üç yerden kırılmıştı. Bir daha yürüyemedi. Tekerlekli sandalyede geçirdiği umutsuz günlerini, şimdi ışık saçan gözleriyle anlattı:
"Biri beni çekerek çıkardı. Sonra bir arabaya koydular. Edremit'ten Gölcük'e misafirliğe gelen birinin arabasındaydım. Bunu cep telefonuyla konuşurken öğrendim. Kocaeli, Sakarya ve Düzce'deki hastaneler beni almayınca, Bolu'ya götürdü. Sonra onu bir daha görmedim. Hep teşekkür etmek istedim. Sonra Ankara'ya sevk edildim. Ailem beni beş gün sonra hastanedeki Adapazarlı birinin aracılığıyla bulabildi. Beni ölü biliyorlarmış. Şimdiye kadar 10 kez ameliyat oldum.
Hayatım saniyelerle değişmişti... Bunalıma girdim, yaşamak istemediğim zamanlar oldu. Ama artık çok iyiyim, umutluyum. Tek başıma dışarı çıkabiliyorum, derneğe gidiyorum, hayata adapte oluyorum. Artık hayattaki tek amacım, insanları duyarlı hale getirmek. Çünkü ben çok zorlukla karşılaştım."
'Reçel kokusu geliyordu'
Nagehan'dan 84 saat sonra enkazdan çıkarılan Nimet Çamur da o anları şöyle anlatıyor: "Bilincim tam yerinde değildi. Çok sessiz ve karanlıktı. Uyumadan önce saati, sabah namazının kılınacağı vakte kurmuştum. Saat çalınca, sabah saat 05.00 olduğunu anlıyordum. 'Beni kurtarın' diye bağırıyordum, ama duyan yoktu. Bense makinelerin sesini duyuyordum. 'Bu kadar zamandır çalışıyorlar, bana nasıl ulaşamazlar' diyordum.
Ara sıra sızıp kalıyor, rüyalar görüyordum. Çok susamıştım. Sıcaktı. Yerdeki cam parçaları serin oluyordu. Onları yüzüme sürüyordum. Deprem anında salondaydım. Salonla mutfak bitişikti. Böğürtlen reçeli yapmıştım. Burnuma reçelin kokusu geliyordu...
Makineler çalışırken, üzerime sıva parçaları düşmeye başladı. Biraz daha çalışsalar ezilebilirdim. Ama durdular. Sedyeyle giderken, ağaçların arasından akşam güneşi sızıyordu. O anı hiç unutamıyorum. Çok güzeldi. Yaşamak çok güzel. Hayatın anlamını bilmek gerekiyor, çünkü her an değişiyor..."
'Kızıma hep kurtulacağız diyordum'
Gölcük'te oturan Beyhan Softaoğlu sözlerine, "Bu acı içimden hiç çıkmıyor, her saniye içimde" diyerek başlıyor. O gece eşi İsmail, tıp fakültesini kazanan kızı Aylin'le birlikte evde oturduklarını belirterek, şunları anlatıyor:
"Hepimiz uyanıktık. Eşim balkondaydı. Ben, kızımın odasındaki koltuktaydım. Sarsıntı oldu. Kızım 'Anne' diye bağırdı. Ben de 'Korkma' dedim. Kendime geldiğimde, enkaz altındaydık. Yüzümden ter akıyor sanıyordum, meğer kanmış. Kızımın başı karnımdaydı. Çok acı çekiyorduk.
O kurtulamayacağımızı düşünüyordu, ben, 'Kurtulacağız' dedim. Ana-kız konuşmaya başladık. Sürekli konuştuk. Bir anne kızıyla ne konuşursa, her şeyi konuştuk. Enkaz altında bir yerden esinti geliyordu. Ancak insanlar enkazın üstüne çıkınca esinti kesildi. Nasıl çıktığımı hatırlamıyorum. Enkazda üç gün kaldım.
Rahat etsin diye kızımın başını göğsümün üstüne almak istemiştim. Kızımı kendime çekebilmek için enkaza sıkışan kolumu kurtarmak isterken, koparmışım."
Geriye bir annesi kaldı
Softaoğlu, enkazda eşini, kızını ve bir kolunu bırakmış. 'Arkadaşları yüzünden cezaevine düşen' oğlunun varlığı, tek tesellisi olmuş. Ancak oğlu Ayhan, kız kardeşi ve babasının ölüm haberini alınca cezaevinde hastalanmış:
"Yüksek tansiyon, böbreklere zarar vermiş. Çare aramaya başladım. Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer oğlumu affetti. Üç yıl beraber yaşadık. Daha sonra kalp büyümesi sorunu çıktı. Tedavi için İstanbul'a gidip geldik. Diyalize gireceği bir gün, bu yıl 2 Aralık'ta yaşamını yitirdi."
Softaoğlu şimdi yaşlı annesiyle yaşıyor. "Acı çekmek çok zor" diyor, ama isyan da etmiyor, umudunu hep koruyor. Çünkü, yaşayabilmek için mücadele etmek zorunda. Evi kira. Doğalgaz döşenince 100 YTL olan kira, 150 YTL'ye çıkmış. Depremden önceki güzel günlerin anısı olan fotoğraflar evinin duvarlarını süslüyor.
Eş-dostun yardımını şükranla anlatıyor, ama devlete kırgın ve bir isteği var: "Depremden önce kahvehanemiz vardı. Kalıcı konut kurasında bana Şirinköy'de dükkân çıktı. Ne kiraya verebiliyorum, ne satabiliyorum. Devlet bu sorunumu lütfen çözsün."


    http://www.radikal.com.tr/7549987549980

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.