Hayat kurtaracak mayın dedektörü

1 milyon mayın
Kara mayınları dünyada ve Türkiye'de sivilleri tehdit eden ciddi bir sorun. Türkiye, Ottowa Sözleşmesi ile sınırlarındaki 1 milyon mayını temizleme sözü vermeden bir yıl önce TSK, TÜBİTAK'ın Marmara Araştırma Merkezi'ne bir dedektör sipariş etti.
ABD'ninkinden iyi
Üretilen 'İki Duyargalı Mayın Tespit Sistemi' bütün testleri geçti ve Genelkurmay'dan ödül aldı. Seri üretime 2005 sonunda başlanabilecek. Cihaz, metalik olmayan mayınları bulma yeteneği nedeniyle, Amerika'nın Irak'ta denediği dedektörden üstün.
Firmalar arıyor
Aygıt, yeraltındaki veya duvarlardaki su borusu gibi tesisleri incelemede ve hatta arkeolojik kazılarda bile kullanılabilecek nitelikte. Söz, üretici enstitünün başkanı Prof. Dr. Ersin Tulunay'ın: Bazı önemli firmalar bizimle şimdiden temasa geçti bile.
Haber: ŞULE ÇİZMECİ / Arşivi

İSTANBUL - Dünyada 100 milyonun üzerinde patlamaya hazır mayın var ve mayın yüzünden her 20 dakikada bir insan hayatını kaybediyor. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nde (MAM) üretilen akıllı bir dedektör binlerce insanın hayatını kurtarmaya aday. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için üretilen ve yedi yıllık bir çalışma sonucu ortaya çıkarılan İki Duyargalı Mayın Tespit Sistemi adlı cihaz tüm testlerden başarıyla geçti, 2005'in sonunda seri üretime başlanabilecek.

Türkiye'nin üç yılı var
Mayın tarlalarıyla ünlü Türkiye, imza attığı Ottowa Sözleşmesi gereğince sınırlarında bulunan yaklaşık 1 milyon dolayındaki mayını önümüzdeki üç yıl içinde temizlemek zorunda. Ancak mayın toplamak hem zahmetli, hem de maliyetli bir iş olduğundan bugüne kadar pek yol alınamadı.
TSK, söz konusu sözleşmeye imza atılmadan bir yıl önce hem kendisinin, hem de terör örgütlerinin yerleştirdiği mayınların kolayca tespit edilerek temizlenmesi amacıyla Marmara Araştırma Merkezi Bilişim Teknolojileri Enstitüsü'ne bir proje sipariş etti. Genelkurmay Başkanlığı geçtiğimiz günlerde cihazı üreten enstitüye 'başarı ödülü' verdi.
30 kişilik bir ekip tarafından yaratılan akıllı dedektör, ABD'de üretilerek işgal sonrası Irak'ta deneme amaçlı kullanılmaya başlayan dedektörle rekabete girmeye hazır. Tüm testlerden 'pekiyi' alan dedektörün diğerlerinden farkı; yapay zekâ sistemini içermesi, metalik ve metalik olmayan mayınları aynı anda tespit etme yeteneğine sahip olması.

Benzerlerinden üstün
Oysa bugün dünyada ve Türkiye'de ya şişleme yöntemiyle ya da metal mayın dedektörleriyle temizleme işlemi yapılıyor. Halen kullanılan metal dedektörlerle Güneydoğu'ya döşenmiş olan plastik ve tahta mayınları tespit ederek imha söz konusu değil. Üstelik bu mayınlar, bir-iki kilometre mesafeden telsiz veya telefonla patlatılabiliyor. İşte bu nedenle MAM'ın icadından TSK büyük yarar sağlayacak.

Dünya firmaları peşinde
MAM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ersin Tulunay, "Bazı yabancı firmalar mayın dışı uygulamalar için de geliştirdiğimiz sistemi acaba kullanımlarına açar mıyız diye bizimle bağlantıya geçtiler" diyor. Tulunay, cihazın özelliklerini şöyle anlatıyor:
"Cihaz 2005 sonunda endüstriyel üretime hazır hale gelecek. Aynı anda hem metalik, hem de metalik olmayan mayınları tarayan dedektörlerin kullanımı çok yeni. Karşı taraf genellikle mayın döşerken aldatıcı maddeler de kullanıyor; çivi, kola kutusu gibi.
Bunların ne tür mayınlar olduğunun tanınması gerekiyor. Bunun için de biz gerekli tüm bilgileri teknik olarak bu sisteme yükledik. ABD'de çok deneyimi olan bir firma tarafından yedi yıllık bir çalışma sonucu ortaya çıkarıldı. Bu sistemden ABD üretip Irak'ta denemelerine başladı. Tam bizimkine benzemiyor. Aynı sonuçları sağlayamıyor.
Mesela ABD'lilerin cihazında değerlendirmeyi insan beyni yapıyor, bizimkinde bilgisayar. Yani bizimki çok daha gelişmiş. TSK cihazı imal edip dünyaya satabilir. Hem para, hem teknolojik yönden rekabet edebilecek durumdayız. Halen bir İngiliz firması bizim cihazın benzerini gerçekleştirmeye çalışıyor, geçen sonbaharda demosunu yapacaklardı, ama gerçekleştiremediler."

Temizleme maliyeti ağır
Terör olayları başladığından beri Güneydoğu'daki verimli tarlalara mayın döşenerek tarıma kapandı. Türkiye'nin 2 bin kilometrelik sınırında 3.5 milyon dönümlük arazi mayınla kaplı.
Mayınlı arazilerin büyük çoğunluğu ise 700 kilometrelik alanla Suriye sınırında bulunuyor. Döşeme maliyeti birim başına 1 dolar olan mayınların, temizlenmesinin maliyetiyse 400 dolar. Değişik boyut ve biçimlerde yaklaşık 350 mayın tipi var. Bunlardan en sık rastlanılanları parça tesirli, basınç tesirli, sıçrayan ve uzaktan fırlatılarak yerleştirilen mayınlar. Avrupa Birliği, Ottowa Sözleşmesi'ne imza atan Türkiye'yi mayın temizleme çalışmalarını hızlandırması konusunda uyardı.
AB ayrıca, PKK'nın Doğu ve Güneydoğu sınırında döşediği ve yerleri bilinmeyen mayınların da bulunup temizlenmesini istiyor. Türkiye'nin bu temizlik için önünde ancak üç yılı var.

Sivillerin de hizmetinde
Cihazın patenti, bütün hakları Milli Savunma Bakanlığı Ar-Ge Başkanlığı'nın olmasına rağmen, MAM'ın da cihaz üzerinde bazı fikir hakları var. Tulunay, şu anda yeni ürünler çıkarabilecek durumda olduklarını açıklıyor:
"Cihaz, askeri amaçların yanı sıra sivil amaçlarla da kullanılabilecek. Sadece cihazın yazılımında değişiklikler yaparak arkeolojik kazılar yapabilirsiniz, yeraltını görüntüleme radarı olarak kullanabilirsiniz, eskimiş kabloları, su borularını tespit edebilirsiniz, eski binalarda duvar içi tesisatlarda yararlanabilirsiniz. Bu yanıyla İSKİ için ideal bir cihaz. TSK da olaya sıcak bakıyor."

Daha da geliştirilecek
Üretilen mayın dedektörünün ana özelliği hem metalik, hem metalik olmayan mayınları aynı anda bulabilmesi. Ancak son aşamada cihaza bir başka özellik daha ilave ediliyor. Prof. Dr. Tulunay, kokuyu da tespit etmesi için bir sistem geliştirildiğini, cihaza bu özelliği katacaklarını, bunun da doğrulayıcı görevi üstleneceğini söylüyor.

Test edildi, onaylandı
Bir ürün geliştirmek yıllarca çalışmayı gerektiriyor. İlk aşamada elekriksel testler, daha sonra performans testleri yapılmış. Laboratuvar ortamında kontrollü ortamda algılama yetenekleri test edilmiş. Daha sonra sıra gerçek sahaya gelmiş. Bunun için enstitünün bahçesinde 300 metrekarelik bir açık alana patlaması kontrol altına alınmış gerçek mayınlar döşenmiş, burada testler yapılmış. MAM ekibi, bu proje için üç firmayla bağlantı halinde.
Cihazın endüstriyel tasarımını bir firma, ergonomisini ise ODTÜ'deki öğretim üyeleri üstlenmiş. İmalatını da Anadolu'da büyük bir firma üstlenecek. Tulunay, dedektörün imalatı halinde satış fiyatının ABD yapımından çok ucuz olacağını belirtiyor.
Dünyanın sorunu
Kamboçya, Afganistan, Angola ve Mozambik gibi Üçüncü Dünya ülkeleri adeta mayın tarlası. Bu ülkelerde gerek savaş, gerekse savaş sonrası sivillere büyük zarar veren mayınların temizlenmesine yönelik faaliyet yürütülüyor. Prenses Diana'nın başkanlık yaptığı Halo Trust adlı kuruluş yıllardır mayınlara karşı kampanyalar düzenliyor.
Kara mayınları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir sorun. İnsanları öldüren mayınların ömrü, bir insanın doğal ömründen daha fazla; 75 yıl aktif olarak kalabiliyor. Dünyada her yıl 100 bin mayın temizleniyor, ancak yine de dünyanın tüm mayınlardan kurtulması için tam bin yıl beklemek gerekecek.
Uluslararası Mayın Yasaklama Anlaşması'na taraf ülke olan Türkiye'de, antipersonel kara mayınlarının satış ve transferi yasak. Ancak yine de Türkiye'de yaklaşık 70 kişiye bir mayın düşüyor.
Genelkurmay Başkanlığı Veri Toplama Merkezi'ne göre, 1993-2003 arasında, 299 asker ve 289 sivil mayın patlaması nedeniyle yaşamını kaybetti, 1524 asker ve 739 sivil de aynı nedenle yaralandı. İnsan Hakları Derneği'nin verilerine göre ise 1990-2002 yılları arasında 512 mayın patlaması olayında 838 kişi hayatını kaybetti, 937 kişi de yaralandı. Yaralananların 214'ü çocuk.
Nasıl çalışıyor?
Akıllı dedektörü yürürken elinizle itiyorsunuz. Dedektör toplam 10 kilogram ağırlığında ve şarjlı pille çalışıyor. Sistem üç ana parçadan oluşuyor: Sırtta taşınan bir kutu, ekranı olan el birimi ve tarama birimi. Toprakta tarama yapan birimde metal dedektörün bobinleri ve yere nüfuz eden radarın antenleri bulunuyor.
Metal ya da metalik olmayan cisimleri tespit eden iki sisteme sahip. Toprağı tarayan birimde toplanan veriler sırt biriminde işleniyor. Eldeki ekrandan ise tespit edilen cismin ses ve görüntü bilgisi okunabiliyor. Cismin özelliğine bağlı olarak farklı tonda ses duyuluyor. Mayının A, B ya da C cinsi mayın olup olmadığı değerlendirmesi yapılıyor. Dedektör, bir yaya askerinin yürüyüşüne uygun biçimde tasarlanmış. Yoğun dikkat isteyen bir iş olduğu için uluslararası stardartlara göre bir asker 20 dakikadan fazla mayın tespiti yapamıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7355357355350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.