Hayat kurtaran haber

Hayat kurtaran haber
Hayat kurtaran haber

BURSA - Çanakkale ’de yaşayan 47 yaşındaki Aynur Ateş, organlarını bağışlama kararı aldıktan 1 ay sonra vefat etti. Evli ve 2 kız annesi Aynur Ateş bir ay önce evinde izlediği organ bağışıyla ilgili programdan etkilenerek ileride hayatını kaybetmesi durumunda organlarının bağışlanmasını vasiyet etmişti. Geçen hafta Çanakkale’de beyin kanaması geçiren Ateş, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Bir hafta yoğun bakımda tutulan Ateş’in hayatını kaybetmesi üzerine, ailesi vasiyetini yerine getirerek, organlarını bağışlamaya karar verdi.

3 kişiye can oldu Aynur Ateş’in eşi 51 yaşındaki Cemal Ateş, eşinin bir haberden çok etkilenmesi üzerine, organlarının bağışlanmasını istediğini açıkladı. Aynı gün üniversite okuyan kızlarıyla birlikte organlarını bağışlama kararı aldıklarını anlatan Cemal Ateş, "İçine mi doğdu, bilmiyorum ama bize bu yönde bir istekte bulundu. Orada insanların telaşını, sevincini gördü. Bundan çok etkilendi. O zaman bir rahatsızlığı yoktu. Bir ay sonra beyin kanaması geçirdi. Bir hafta sonra hayatını kaybetti. Biz de vasiyetini yerine getirdik" dedi. Aynur Ateş’in karaciğeri ve iki böbreği organ nakli kuyruğunda bekleyen 3 hastaya nakledildi.

AİLECE BAĞIŞLADILAR

3 böbrek ve 1 karaciğer nakli imkânı doğduğunda Uludağ Üniversitesi Hastanesi’ne 24 kişi davet edildi, hastalardan 4’ü sevinirken 20’si hayal kırıklığı ile evlerine döndü. Bu bekleyişle ilgili haberden etkilenen Aynur Ateş, ailece organ bağışı kararı aldı. {AA-DHA}