Hayat kurtarma dayağı

Kalbi duran kadını hayata döndüren Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorları İsmail Altıntop ile Yakup Çetinkaya, hastanın eşi ve iki oğlundan demir çubuk ve tekmeyle dayak yedi.
Haber: İBRAHİM ÖZÇEKİÇ / Arşivi

KAYSERİ - Kalbi duran kadını hayata döndüren Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorları İsmail Altıntop ile Yakup Çetinkaya, hastanın eşi ve iki oğlundan demir çubuk ve tekmeyle dayak yedi. Beyin kanaması geçiren Altıntop yoğun bakıma kaldırıldı, hasta yakınları gözaltında.
Böbreklerinde taş bulunan 56 yaşındaki Adile Arıkan, Hunat Tıp Merkezi'nde ameliyat edildi. Ertesi gün rahatsızlanan Arıkan, E.Ü Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi'ne sevk edildi. İlk müdahaleyi acil servis doktoru İsmail Altıntop yaptı.
Önceki gün getirilen hastanın kalbinin durduğunu gören Dr. Altıntop, kalp krizi teşhisiyle tıbbi müdahale yaptı. Hastayı ameliyat eden üroloji uzmanı Dr. Mehmet İnci de bu müdahale sırasında hazır bulundu.
Merak etmişler!
Hastayı merak eden eşi 60 yaşındaki Bekir, 32 ve 29 yaşlarındaki oğulları Mustafa ve Elvan Arıkan, bir yandan müdahale odasına girmeye çalışıp, bir yandan da Dr. İnci'ye "Kalp hastasıydı, neden ameliyata aldın?" diye tepki gösterdi. Kısa gerginlik ardından Arıkan'ın duran kalbini yeniden çalıştıran Dr. Altıntop, hastayı üniversiteye bağlı kampüs içindeki kardiyak yoğun bakım servisine, bizzat götürdü. Ancak hasta yakınları yoğun bakım servisi kapısını tekmeleyip, hastayı görmek isteyerek bağırmaya başladı. Doktorlara küfür ettiği öne sürülen hasta yakınları,
"Sakin olun, hastanız iyi" uyarısına aldırmadı.
'Karşılığı bu mu?'
Servis girişinde, hasta isimlerinin yazılı olduğu levhanın demir çubuğunu söken hasta yakınları, Dr. Altıntop ile yoğun bakım sorumlusu Dr. Yakup Çetinkaya'ya saldırdı. Başına demir çubukla vurulunca beyin kanaması geçiren ve dört dikiş atılan Dr. Altıntop, beyin cerrahi servisinde tedaviye alındı. Dr. Çetinkaya da aldığı darbelerle hafif yaralandı.
Dr. Altıntop, iyi niyetle hastaya müdahale ettiğini, duran kalbi yeniden çalıştırdığını anlattı, "Küfürlere bile kulak tıkadık. İşimizi yaptık.
Önemli olan hastanın sağlığıydı. Bunları hak etmedik" dedi.
Hastane özel güvenlik görevlileri ve hastane polisinin müdahalesiyle sakinleştirilen Mustafa, Bekir ve Elvan Arıkan, gözaltına alındı. Hastane güvenlik görevlilerini de tekmeleyen zanlılar, tutuksuz yargılanacak.