Hayat TV kapatılıyor

Hayat TV kapatılıyor
Hayat TV kapatılıyor
21 Mart 2007'den beri yayın yapan Hayat TV, RTÜK'e yaptığı lisans başvurusu sonuçsuz kalınca kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Kanala göre lisans verilmemesinin nedeni Gezi Parkı olaylarında yaptığı yayın

Radikal.com.tr - Hayat TV’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

Kurulduğu günden bu yana işçilerin, emekçilerin, gençlerin, kadınların, yoksul halkın, aydınların, sanatçıların, tüm halkın sesi olmuş Hayat Televizyonu’nun ekranı ağır bir tehdit altındadır. Halkın haber alma özgürlüğü ellerinden alınmak isteniyor.

Evet, halkın sesi, hayatın sesi susturulmak isteniyor.
Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun verdiği ve Türksat’a bildirilen karar uyarınca, Hayat Televizyonu’nun ekranı her an karartılabilir; her an gerçekler derin bir karanlığa gömülebilir.

AKP Hükümeti, halkın gerçeklere ulaşma hakkını bir kez daha baskı ve sansür yoluyla engelliyor. 21 Mart 2007’den bu yana Türksat uyduları üzerinden yayın yapan Hayat Televizyonu, hukuksuz biçimde susturulmak isteniyor. “Ekran karartma” kararına gerekçe olarak, 6 yıldan fazladır yayında olan kanalımızın “kaçak olduğu”, “lisansı bulunmadığı” iddiaları gündeme getiriliyor.

İddialar tümüyle asılsızdır, çarpıtmadır.

Hayat Televizyonu, 21 Mart 2007’den bu yana uluslararası yayıncılık lisanslarıyla Türksat uyduları üzerinden yayın yapmaktadır. Aynı zamanda, RTÜK lisansı için gerekli tüm başvuruları yapmış olup, lisans başvurusu Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun önündedir.

Geçtiğimiz aylarda yapılmış tüm görüşmelere, varılan mutabakatlara ve yasaların gerektirdiği tüm adımlar tarafımızca atılmış olmasına rağmen, şimdi RTÜK tarafından keyfi bir tutum içine girilmiştir.

Gezi Parkı’nda başlayan direniş ve halkın yükselen taleplerinin sesi olan Hayat Televizyonu, “bu konuda gelen şikayetler ve raporlar” gerekçe edilerek RTÜK tarafından incelemeye alınmış ve ekran karartma kararı verilmiştir.

İki haftadır süren Gezi Parkı eylemleri boyunca bütün medya üzerinde uygulanan ağır baskı, Hayat Televizyonu’na kapatma olarak yansımıştır. Radyo Televizyon Üst Kurulu, yayın yaptığımız Türksat uydusuna bir yazı yazarak yayınımızın durdurulmasını istemiştir.

Gün boyu yaptığımız tüm girişimlere, görüşmelere, makul çözüm bulma çabalarımıza rağmen, somut ve güvenilir bir yanıt alamadık.

Son olarak “en geç Cuma saat 12.00’de yayınımızın durdurulacağı” tarafımıza bildirilmiştir.

Bu keyfi ve hukuksuz karardan bir an önce vazgeçilmelidir.

Her zaman ekranımızda yer bulmuş bütün halk kesimlerini televizyonlarına sahip çıkmaya, Hayat Televizyonu ile dayanışmaya çağırıyoruz.”


  http://www.radikal.com.tr/1137486113748619

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  MOMENTUM'A TEŞEKKÜRLER - Dilek Balkan

  Sayın mementum, muhafazakar olmak doğruları görmeyi engellemez ki, siz de böylesi bir insansınız. Insanlarımız muhafazakarlıkla, bağnazlığı karıştırıyorlar ne yazık ki. Oysa ideoloji güzeldir fakat bağnazlığa vardırıldığında tehlikeli bir boyut alır, o zaman da istenmeyen olaylar yaşanabilir. Umarım herkes, hepimiz sizin kadar sağduyulu olup, doğruları görebilsek. Saygılarımla, Dilek

  RTÜK - TURKSAT iş birliği - Dilek Balkan

  RTÜK'e müracaat edilse ve kabul görse bu defa TURKSAT denen bir bela var. Hatırlayanlarınız olabilir, Türksat 7 yıl kadar önce bir gecede 10'larca kanalı binbir RTÜK işbirliği ile bir gecede kapattı. Boşalan yerlere de yandaş medyanın yalaka kanallarını oturttu. Yani anlayacağınız RTÜK-TURKSAT elele onlara aykırı tv'ler sepete. Bunların adalet anlayışı bu kadar.

  - momentum

  Açıklama biçiminizden ilk anlaşılan şey, öyle "tüm halkın sesi" falan olmadığınız. Ama öyle de olsa, bir kısım halkın da sesi olsanız, hatta sadece kendi sesiniz, kapatılmanızın şiddetle karşısındayım. Aşağıdaki bir yorumcunun dediği gibi, bir muhafazakar olarak ben ille de kapatacak olsam sizi kapatmaz gider o aptal evlilik progamlarını kapatırdım. Hülya Avşar'la görüşmezdim, sizinle görüşürdüm. Bir muhafazakar olarak.

  Hayatımızı Karartamassınız - panoramame100

  hayat gider yaşam gelir, yaşam gider adalet gelir.. bunlar sonuç vermez. adil olsanız haytada yaşamada gerek kalmaz. ama boş. 90 lar Turkiyesi. ne sonuç alındı? hiç

  Hayat Tv Hayattır - qommagene

  RTÜK (Açılımı her ne karın ağrısı ise) STV,TRT vs kanallarda gösterilen Tek Türkiye benzeri ırkçı ayrımcı her türlü aşağılayıcı yayınları görmezden gelip Hayat Tv'nin yayının durdurma girişimi kabul edilemez. Hayat Tv'nin başvurusuna rağmen herhangi bir cevap verilmezken tam da Gezi direnişinde yaptığı yayınların gündemde olduğu bir zaman dilimine gelmesi manidardır. Neden daha önce değil de şimdi diye sormaya gerek bile yok. RTÜK denen makine neye kime göre hareket ediyor ortaya çıkmaktadır. Hayat TV hayattır onu koruyalım.

  HAYAT,ULUSAL,HALK'tan gerisi teferruattır. - mavi ve beyaz

  İktidarın emrine amade olan RTÜK haber alma özgürlüğünün 'HAYAT'damarlarından birini keserek,'HALK'a ceza keserek 'ULUSUN' direncini kırmaya çalışıyorlar.Demokrasilerin olmazsa olmazı olan görsel ve işitsel medya bu demokrasi sınavında bırakın çuvallamayı sınava dahi giremediler/girmediler.Halkı yok sayan ,sokakların ızdırabını görmezden gelen basın/yayın sahiplerinin iktidar ile olan sermaye paylaşımı noktasında kendilerine sunulan kıyak imkanları halkına tercih etmiştir.Şayet bu halk terk edilmişiliğini/satılmışlığını unutursa her tür felaketi hak ediyor demektir.

  RTÜK (Recep Tayyip Üst Kurulu) - Dilek Balkan

  Bir televizyon kanalının ne kadar zahmetli ve güç ayakta kaldığını bilen biri olarak, yapılan bu haksız uygulamanın durdurulmasını dilerim. Halkın haber alma özgürlüğünü elinden almış bir yönetim şeklinde, sizin gibi herşeyi göze alarak, yaşanan acı olayları bizlere yansıtan, 3-4 Kanal eminim bir şekilde kapatılmak istenecek, en azından cezalarla yıldırılacaktır. RTÜK yandaş medyanın aptal kanallarında yayınlanan evlilik programlarını ahlaka aykırı bulmazken, yıllardır şiddet, ölüm, silahtan başka birşey göstermeyen kurtlar vadisi gibi kin ve nefret saçan dizileri gençlere ve çocuklara kötü örnek teşkil ettiğini gözardı ederken, insanların ellerindeki içki ve sigarayı (sanki biz ya da onu seyreden çocuklar aptalmış ve anlamıyormuş gibi) mozaikliyorlar. Şekillere takılı kalmış zihniyetlerden fazla birşey beklemiyorum. Fakat % 30'u teşkil eden kendi tabanı dışındaki bizlerin, öğrenme ve haber alma haklarımızı elimizden alması insan haklarına aykırı bir durum. Bu yaptıkları yasal bir suçtur ve biran önce durdurulmalıdır.