Hayat TV'ye kapatma kararı

Hayat TV'ye kapatma kararı
Hayat TV'ye kapatma kararı
RTÜK'ün verdiği ve Türksat'a bildirilen karar uyarınca, Hayat Televizyonu her an kapatılabilir.

RTÜK'ün muhalif yayınlar üzerindeki baskıları sürüyor. Kurul, son olarak Hayat TV hakkında kapatma kararı verdi. Yayın Koordinatörü Mustafa Kara, dayanışma çağrısı yaptı.

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun verdiği ve Türksat’a bildirilen karar uyarınca, Hayat Televizyonu her an kapatılabilir. Konuyla ilgili bir açıklama yapan, Hayat Televizyonu Yayın Koordinatörü Mustafa Kara, "Kurulduğu günden bu yana işçilerin, emekçilerin, gençlerin, kadınların, yoksul halkın, aydınların, sanatçıların, tüm halkın sesi olmuş Hayat Televizyonu’nun ekranı ağır bir tehdit altındadır. Halkın haber alma özgürlüğü ellerinden alınmak isteniyor" dedi.

AKP hükümetinin, halkın gerçeklere ulaşma hakkını bir kez daha baskı ve sansür yoluyla engelliyor olduğuna dikkat çeken Kara, şu bilgileri verdi: "21 Mart 2007’den bu yana Türksat uyduları üzerinden yayın yapan Hayat Televizyonu, hukuksuz biçimde susturulmak isteniyor. 'Ekran karartma' kararına gerekçe olarak, 6 yıldan fazladır yayında olan kanalımızın 'kaçak olduğu', 'lisansı bulunmadığı' iddiaları gündeme getiriliyor. İddialar tümüyle asılsızdır, çarpıtmadır. Hayat Televizyonu, 21 Mart 2007’den bu yana uluslararası yayıncılık lisanslarıyla Türksat uyduları üzerinden yayın yapmaktadır. Aynı zamanda, RTÜK lisansı için gerekli tüm başvuruları yapmış olup, lisans başvurusu Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun önündedir."

'GEZİ PARKI' BASKISI

Geçtiğimiz aylarda yapılmış tüm görüşmelere, varılan mutabakatlara ve yasaların gerektirdiği tüm adımları atmış olmalarına rağmen, RTÜK tarafından keyfi bir tutum içine girildiğini belirten Kara, "Gezi Parkı’nda başlayan direniş ve halkın yükselen taleplerinin sesi olan Hayat Televizyonu, 'bu konuda gelen şikayetler ve raporlar' gerekçe edilerek RTÜK tarafından incelemeye alınmış ve ekran karartma kararı verilmiştir. İki haftadır süren Gezi Parkı eylemleri boyunca bütün medya üzerinde uygulanan ağır baskı, Hayat Televizyonu’na kapatma olarak yansımıştır" değerlendirmesinde bulundu.

'TELEVİZYONUNUZA SAHİP ÇIKIN'

Televizyon adına yapılan açıklamada, dayanışma çağrısı yapıldı:

"Radyo Televizyon Üst Kurulu, yayın yaptığımız Türksat uydusuna bir yazı yazarak yayınımızın durdurulmasını istemiştir. Gün boyu yaptığımız tüm girişimlere, görüşmelere, makul çözüm bulma çabalarımıza rağmen, somut ve güvenilir bir yanıt alamadık. Son olarak “en geç Cuma saat 12.00’de yayınımızın durdurulacağı” tarafımıza bildirilmiştir. Bu keyfi ve hukuksuz karardan bir an önce vazgeçilmelidir. Her zaman ekranımızda yer bulmuş bütün halk kesimlerini televizyonlarına sahip çıkmaya, Hayat Televizyonu ile dayanışmaya çağırıyoruz."(ajanslar)