Hayat veren bağışlar

Uykusuz gece
Aydın'dan gelen bağış haberi üzerine yola çıkan Ege Üniversitesi ekibi Nazım Akyol'un organlarını merkeze getirdi. Doç. Kılıç yönetimindeki ekip saat 20.30'a kadar karaciğer nakli yaptı. Bu arada, Prof. Çoker bir pankreas naklini gerçekleştirdi.
Başarıyı kutlarken
Aynı saatlerde Prof. Dr. Özbaran ve arkadaşları bir kalp naklini başarıyla sona erdirdi. Ekipler yorgunluk atarken, üniversitede yaşamını yitiren Hasan Boldurmaz'ın bağış haberi geldi. Boldurmaz'ın karaciğeri ve böbrekleri üç hastanın derdine şifa oldu.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Ege Üniversitesi (EÜ) Organ Nakli Merkezi ekipleri, art arda iki hastanın beyin ölümü sonucu bağışlanan organlarını, hastalara nakil için, neredeyse bir tam gün ameliyathaneler arasında mekik dokudu. Bir hastanın organlarını uykusuz bir gece geçirerek nakleden ekip, tam başarının mutluluğuyla gevşerken ikinci bir bağış haberiyle yeniden maratona başladı. Yorgun doktorlar, "Tatilsiz, uykusuz geçen günlerin yorgunluğunu, yeni bir hayata başlayan hastaların gözlerinde gördüğümüz sevinçle atıyoruz" dedi.
Vakit, hayat demek
Ege Üniversitesi Organ Nakli Merkezi ekipleri, iki aile, kaybettikleri yakınlarının organlarını art arda bağışlayınca, bir günü ameliyathanelerde geçirdi. Aydın'dan gelen bağış haberi üzerine EÜ Organ Nakli Merkezi'nden Doç. Dr. Murat Sözbilen başkanlığındaki ekip, İzmir'den Aydın'a yola çıktı. Bağışlanan organları almak için ekibin salı günü saat 15.30'da Aydın'a gitmesiyle başlayan organ nakli trafiği, İzmir'de Çarşamba günü saat 21.00'de biten böbrek ameliyatıyla son buldu.
Sözbilen, Nazım Akyol'un bağışlanan organlarıyla dönünce, Doç. Dr. Murat Kılıç başkanlığındaki karaciğer ekibi kolları sıvadı. Ekip, akşam saatlerinde 10 yıldır karaciğer yetmezliği çeken ve iki aydır hastanede tedavi gören üç çocuk annesi Naciye Erol'u ameliyata aldı. Ekip, nakli gece saat 02.30'da bitirirken, Prof. Dr. Ahmet Çoker başkanlığındaki bir başka ekip de 14 yaşından beri ensülin iğneleriyle yaşayan şeker hastası Ferai Köse'ye pankreas nakletti.
Bu nakillerle eşzamanlı olarak Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'nde Prof. Dr. Mustafa Özbaran, ekibiyle kalp nakli yaptı. Aydın'da beyin ölümü gerçekleşen Nazım Akyol'un kalbi, pilli yaşam süren iki çocuk babası 41 yaşındaki Ayvalıklı Ramazan Edirnelioğlu'na takıldı.
Hiç uyumadılar
Ekipler operasyonların başarısıyla yorgunluk atmaya çalışırken, yeni bir bağış haberi geldi. Cuma gecesi aniden rahatsızlanarak Ege Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan üç çocuk babası Hasan Boldurmaz'ın beyin ölümü gerçekleşmiş, organları ailesince bağışlanmıştı.
Geceyi uykusuz geçiren Doç. Dr. Murat Sözbilen ve ekibi bir organ alımını yaparken, cerrahi ekipler yeni nakil operasyonları için hızla hazırlıkları başlattı. Ekip, ameliyat öncesinde, aday hastaları belirleyip son durumlarının tespitine kadar bir dizi teknik, tıbbi işlemi en kısa zamanda sağlamaya çalışırken, cerrahi ekip öğle saatlerinde yeniden ameliyathaneye girdi.
Boldurmaz'ın kalbinin nakle uygun bulunmaması üzerine kalp nakil ekibi devreden çıkarken, karaciğer ve böbrek nakil ekipleri işbaşı yaptı. Doç. Dr. Murat Kılıç başkanlığındaki ekip, Boldurmaz'ın karaciğerini, Hepatit C nedeniyle dört yıl önce karaciğer yetmezliği teşhisi koyulan bir çocuk annesi Nurşen Taylan'a nakletti. Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun başkanlığındaki böbrek ekibi ise önce Zeynep Deve'nin naklini yaptı, sonra ikinci böbreği de Fatma Barçın'a takarak hayat verdi.
Organ bağışının yetersizliği nedeniyle çok sayıda hastanın can verdiğini belirten doktorlar, "Bu yüzden, bağış organ bulunduğunda, ertelemek için mazeretimiz olamaz. Bu hastaların tek umudu organ bağışı. Tatilsiz, uykusuz geçen geceler ya da günlerin yorgunluğunu da, yeni bir hayata başlayan hastaların gözlerinde gördüğümüz sevinçle atıyoruz. Bu da mesleğimizin en güzel yanı" dedi.