Hayata Dönüş için yedi tahliye

Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde beş yıl önce düzenlenen, Hayata Dönüş Operasyonu'nun ardından 154 hükümlü ve 563 güvenlik görevlisi hakkında açılan davada, tutuklu yargılanan yedi hükümlü için tahliye kararı çıktı.

ÇANAKKALE - Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde beş yıl önce düzenlenen, Hayata Dönüş Operasyonu'nun ardından 154 hükümlü ve 563 güvenlik görevlisi hakkında açılan davada, tutuklu yargılanan yedi hükümlü için tahliye kararı çıktı. Böylece davada tutuklu sanık kalmadı.
Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada hükümlü avukatı Behiç Aşçı, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün kriminal raporunda, barut izinin tespitinde kullanılan el svablarının olaydan en geç üç-dört saat sonra alınması gerektiğini, bu olayda ise iki gün sonra alındığının belirlendiğini ha-tırlattı. Aşçı, "Müvekkillerimizin olay sırasında silah ve patlayıcı madde kul-lanmadığı ortaya çıkıyor" diyerek tahliye istedi
Mahkeme, delil durumlarını dikkate alarak, bu talebi kabul etti. Bir jandarma ile üç hükümlünün öldüğü olaylarda 563 güvenlikçi hakkında 'zaruri sınırı aşma' gerekçesiyle dava açılmış ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılmaları istenmişti. 154 hükümlü hakkında da, faaili belli olmayacak şekilde adam öldürmek, isyan ve intihara azmettirmek suçlarından ömür boyu hapis istemiyle dava açılmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7366657366650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.