@ismailsaymaz

Hayata Dönüş ifadesi: MGK tavsiye etti

Hayata Dönüş ifadesi: MGK tavsiye etti
Hayata Dönüş ifadesi: MGK tavsiye etti
'Hayata Dönüş'le ilgili ifade veren emekli Tümgeneral Osman Özbek, cezaevlerine operasyonun MGK tarafından hükümete tavsiye edildiğini söyledi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Cezaevlerine yönelik ‘Hayata Dönüş’ operasyonu yapıldığı sırada Jandarma Genel Komutanlığı Harekât Başkanı olan emekli Tümgeneral Osman Özbek, 12 tutuklunun öldüğü Bayrampaşa Cezaevi davası kapsamında ifade verdi.
Özbek, dün Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde alınan ifadesinde, “Olayları vatandaşlar gibi basından takip ettim. Olay yerini bilmem. Ancak bu tür operasyon olaylarında o yerin valisi, savcısı ve jandarma birliğinin operasyon yapılması için takviye birlik istemesi halinde bu talepler bize gelir” dedi. Özbek, o günlerde takviye birlik istendiğini ifade ederek, “Biz de sadece ilettik. Bunun dışında bilgim yoktur” diye konuştu. Jandarma Bölük Komutanlığı’nda yeterli birlik olmadığı için Ankara Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı’ndan takviye ekibin tahminen iki ay önceden İstanbul ’a gönderildiğini kaydeden Özbek, “Bu sayı 500-600 kişi civarında olabilir” bilgisini verdi.
O tarihte Jandarma Genel Komutanı’nın Aytaç Yalman olduğunu belirten Özbek şöyle devam etti:
“Cezaevindeki olaylar MGK’nın da gündemine gelmiş ve operasyon yapılması kurulda görüşülmüş ve hükümete bu konuda bir tavsiye kararı alınmış. Kurulda ben olmadığım için bunu daha sonra öğrendim. Çeşitli koordinasyon toplantıları yapıldı. Benim katıldığım bir toplantıda İçişleri, Adalet, Sağlık Bakanlığı temsilcileri ile emniyet ve MİT’ten de bazı elemanlar hatırlıyorum. Bu koordinasyon toplantısının da söz konusu olaydan iki ay kadar önce yapıldığını tahmin ediyorum.”
Bu arada Bayrampaşa Cezaevi davasına dün Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Mahkeme , dönemin Cezaevi Tabur Komutanı Yüzbaşı Zeki Bingöl’ün dinlenmesi, operasyonla ilgili hazırlanmış rapor ve direktiflerin jandarmadan istenmesi, operasyona katılan JÖAK birliğinin listesinin temin edilmesi, MGK’da bu yönde alınmış karar varsa bir örneğinin alınması kararlaştırdı.
Duruşma 12 Şubat 2014’e bırakıldı.