'Hayata dönüş operasyonu' davasında arbede çıktı

'Hayata dönüş operasyonu' davasında arbede çıktı
'Hayata dönüş operasyonu' davasında arbede çıktı
Ümraniye Cezaevi'nde 2000 yılında gerçekleştirilen "Hayata Dönüş" operasyonu kapsamında 399 mahkumun yargılandığı davanın duruşmasında sanık yakınları ile jandarma arasında arbede yaşandı. Yaşanan arbede sırasında jandarma biber gazı kullandı, bazı sanık yakınları fenalaştı.

İSTANBUL -Ümraniye Cezaevi’ndeki ölüm orucu eylemlerine son vermek amacıyla 2000 yılının Aralık ayında başlatılan ve biri asker 8 kişinin ölümü, birçok kişinin de yaralanmasına neden olan ‘hayata dönüş’ operasyonunun 81. davası görüldü. Anadolu Adalet Sarayı 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve o dönem Ümraniye Cezaevi’nde kalan 399 mahkumun, ‘isyan, patlayıcı madde bulundurma ve öldürme’ gibi suçlardan sanık olarak yargılandığı duruşmaya, başka suçlardan tutuklu 22 sanık ve avukatları katıldı.

DURUŞMA SALONUNA BİBER GAZI SIKILDI
Başka suçtan tutuklu olan sanıklar ile avukatları ve gazetecilerin salona alınmasının ardından, koridorda bekleyen ve içeri alınmayan sanık yakınları durumu protesto ettiler. Adliye koridorunda bir süre slogan atan ve alkışlı eylemde bulunan sanık yakınları, daha sonra duruşma salonuna alındı. Duruşma salonunun küçük olması nedeniyle güvenlik görevlileri bazı sanık yakınlarını dışarıya çıkarmak istedi. Bunun üzerine itişmeler yaşlandı. İtişmeler yaşandığı sırada sanıklar da yakınlarına kötü davranıldığı gerekçesiyle güvenlik görevlileri ile jandarmalara tepki gösterdi. Çıkan arbedede, jandarma sanıkları uzaklaştırmak için duruşma salonunda biber gazı kullandı. Salonda bulunanlar gazdan etkilenirken, birkaç kişinin de baygınlık geçirdiği görüldü. İzleyiciler ile jandarma arasında arbede yaşanması nedeniyle yaklaşık yarım saat duruşmaya ara verildi.Mahkeme, duruşmaya verilen aranın ardından, davanın 30 Ekim’e ertelendiğini söyledi.


DHA