'Hayata Dönüş Operasyonu' savcısına 1 yıl hapis

'Hayata Dönüş Operasyonu' savcısına 1 yıl hapis
'Hayata Dönüş Operasyonu' savcısına 1 yıl hapis
Yargıtay 5. Ceza Dairesi, kamuoyunda "Hayata Dönüş Operasyonu" olarak bilinen 2000 yılındaki cezaevi operasyonlarıyla ilgili soruşturmayı geciktirdiği iddiasıyla hakkında dava açılan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ali İhsan Demirel'e, "görevi kötüye kullanmak" suçundan 1 yıl hapis cezası verdi.

RADİKAL - Yargıtay 5. Ceza Dairesi, kamuoyunda "Hayata Dönüş Operasyonu" olarak bilinen 2000 yılındaki cezaevi operasyonlarıyla ilgili soruşturmayı geciktirdiği iddiasıyla hakkında dava açılan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ali İhsan Demirel'e, "görevi kötüye kullanmak" suçundan 1 yıl hapis cezası verdi.

Demirel, savcı olması nedeniyle ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 5. Ceza Dairesinde yargılandı. Sanık Demirel'in duruşmalardan vareste tutulduğu için katılmadığı duruşmaya, müdahil avukatları ile Türkiye Barolar Birliği Avukat Hakları Merkezi'nden gözlemci katıldı.

Duruşmada kararı açıklayan Yargıtay 5. Ceza Dairesi Başkanı Bahri Demirel, Ali İhsan Demirel'in ihmali davranışla görevi kötüye kullanma suçundan Türk Ceza Kanunu'nun 257/2. maddesi uyarınca, suçun işleniş biçimi, suç konusunun önem ve değeri, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığı, failin kasta dayalı kusurunun yoğunluğu dikkate alınarak üst sınırdan 1 yıl hapis cezası verilmesine karar verildiğini bildirdi.

CEZA ERTELENMEDİ

Demirel, savcı hakkında verilen cezanın ertelenmesine ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına hükmedildiğini de açıkladı.

TCK'nın "görevi kötüye kullanma" suçunu düzenleyen 257. maddesinin ikinci fıkrası, "Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerini yapmakta ihmal veya gecikme göstererek, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" hükmünü içeriyor.

'DAHA AĞIR CEZA VERİLMELİYDİ'

Müdahil avukatlarından Ömer Kavili, sanık savcının hiçbir iş yapmamak suretiyle ihmal değil, bazı aktif yazışma yapması karşısında Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararları çerçevesinde aktif davranışta bulunarak, görevi kötüye kullanmak suçunu işlediği gerekçesiyle hakkında daha ağır bir ceza verilmesi istemiyle kararı temyiz edeceklerini bildirdi.
AA


  http://www.radikal.com.tr/133155113315512

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu karar çok önemli - hamzaakyol

  daha önce böyle bir karar alındı mı bilmiyorum. Ben daha önce böyle bir karar alındığını duymadım. ancak bu karar son günlerde aldığım en güzel haber diyebilirim. Çünkü bu karar hukukun dışına çıkan hakim, savcı, avukat, vs kim olursa olsun, mahkemede yargılanıp ceza alabileceğini gösterdi. hakim ya da savcı kim olursa olsun, mesleki yetkilerini canlarının istediği gibi kullanamayacaklarının ilanı bu karar. derdim a kişisinin ceza alıp almaması değil, hakim de savcıda olsa, herkesin hukukun kurallarına uyma zorunluluğunun ilan edilmesi. bu nedenle de bu mahkemeyi, mahkeme üyelerini, mahkemenin hakimini, mahkemenin savcısını, katibini, mübaşirini, ve hatta mahkemede savcıyı savunan avukatları ve ceza alan savcıyı da ülke gündemine böyle bir ilandaki katkılarından dolayı kutlarım.

  - ganjml

  Tarih 19 22 aralikta tarihin en buyuk cezaevleri katliami yasandi,en buyuk direnisi devrimci tutsaklar hayata gecirdi,devrim sehitleri olumsuzdur.