Hayatı karardı sıra hayallerinde

Bebek yuvada
Muğla Milas'ta, bir köyden diğerine okula giden A.T., 10 yaşında, 22 yaşındaki F. Ç.'nin tecavüzüne uğradı. A.T. geçen yaz 12 yaşında anne oldu. Babalığı kanıtlanan F.Ç., evlenmek istediğini beyan etti. Mahkeme, 18.5 yıl hapis cezası ve yeni doğan bebeğin de yuvaya gönderilmesini kararlaştırdı.
Yaşını büyütecekler
Ailelerin anlaştığını, yaşını büyütüp kendisini evlendireceklerini öğrenen A.T., okuluna başvurdu: "Ne olur engel olun. Öğretmen olmak istiyorum. İki yılım kâbus gibi geçti. Aynı cehalet içinde kaybolmak istemiyorum." Vali Hüseyin Aksoy ise "Gerekirse mahkeme kararıyla korumaya alırız" dedi.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Tecavüz sonucu 12 yaşında anne olan A.T., bir de tecavüzcüsüyle evlendirilmek istenince, öğretmenlerinden yardım istedi: 'Buna izin vermeyin. Okuyup öğretmen olmak istiyorum.'
Muğla Valisi Hüseyin Aksoy ise A.T.'nin durumundan bilgileri olduğunu belirterek, "Milas Kaymakımı'na konuyu ilettim. Buna izin vermeyeceğiz. Zorla evlendiriliyorsa, eğer gerekiyorsa mahkeme kararıyla A.T.'yi koruma altına alıp Kız Yetiştirme Yurdu'na yerleştiririz. A.T.'nin okuluna devam etmesini sağlayacağız" dedi.
Milas ilçesinin Avşar Köyü'nde taşımalı eğitimle Koru Köyü İlköğretim Okulu'na devam eden A.T., dördüncü sınıftayken Damlıboğaz Köyü'nde 22 yaşındaki çiftçi F.Ç'nin tecavüzüne uğradı. Ç. ölümle tehdidiyle iki yıl tecavüzü sürdürdü. A.T. ise başına gelenleri, bekçilik yapan babası M.T. ve annesine anlatamadı.
A.T.'nin karnının büyüdüğünü fark eden öğretmenleri durumu jandarmaya anlattı. A.T., hamileliğin ilerlemesi nedeniyle bebeğini doğurmak zorunda kaldı.
Geçen temmuzda anne olan A.T.'nin ifadesi sonucu, F.Ç., Aydın'da yakalandı.
DNA testlerinde, zanlı Ç'nin bebeğin babası olduğu belirlendi. Muğla Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan F.Ç., A.T. ile evlenmek istediğini söyledi. Ancak mahkeme genci 18.5 yıl hapse çarptırdı. Bebeğin de Çocuk Esirgeme Kurumu'na verilmesini kararlaştırdı. Küçük anne ise okuluna döndü. Ama derslerinde çok başarılı olan 13'ündeki A.T., ailesinin, F.Ç.'nin ailesiyle anlaştığını öğrendi. A.T. öğretmenlerine durumu anlatarak yardım isterken, "Beni okuldan almalarına izin vermeyin. öğretmen olmak istiyorum" dedi. Bebeği zorla dünyaya getirdiğini söyleyen A.T, "Ailem okula göndermeyecekti, intihar edeceğimi söyleyince gönderdiler. İki yılım kâbus gibiydi. Aynı cehaletin içinde kaybolmak istemiyorum..." diye isyan etti.
'Bu yörelerde çok olur'!
F.Ç.'nin babası H.Ç ise, "İki gönül bir olmuş, bir yanlışlık yapmışlar.
İkisini en kısa zamanda evlendirip bu hatayı düzelteceğiz. Siz de bu işin peşini bırakın aksi takdirde iyi olmaz" diye konuştu.
Küçük annenin babası M.T. de "Bu yörelerde sıkça rastlanan bir olay. Namusumuzu temizlemek için kızı evlendireceğiz. Yaşı büyütülecek, iznimizle evlenecek. Bu işe başkaları karışmasın" dedi.
F.Ç.'yi hapisten kurtaracak Türk Ceza Yasası maddesi şöyle: "Kaçırılan, alıkonulan kız veya kadın ile maznun veya mahkûmlardan biri arasında evlenme vukuunda, koca hakkında hukuku amme davası ve hüküm verilmişse cezanın çektirilmesi tecil olunur."