'Hayatı seven küçük kız gitti'

Eroinden ölen 'Türkiye Yüz Güzeli' Burçin Bircan'ın günlüğünden: Hangi aydayız bilmiyorum. Çok geç anneciğim, babacığım artık o küçük, mutlu hayatı seven esprili kız gitti...

İSTANBUL - Uyuşturucu aldıktan sonra Zeytinburnu'nda mezarlıkta ölüme terk edildiği öne sürülen model Burçin Bircan, ölüme gidişini adım adım kaydetmiş. Polis, 20 yaşındaki Bircan'ın son gecesini birlikte geçirdiği öne sürülen dört kişiyi gözaltına alırken genç kız, 2004'ün ilk gününe kadar tuttuğu günlükte 'ölüme uzanan yolculuğu' şöyle anlatıyor:
"20 Ekim: Şimdi hangi aydayız, ayın kaçı bilmiyorum. Yıllar sonra pis bir eroinmanım. Kimin yanında yerim olabilirki. Banu öğrendiğinde evi terk etmemi istedi. Beni kabul etmemesi normal. Beş yıl oldu evden kaçıp bir daha dönmeyeli. Kötü krizler atlatıyorum. saat öğleden sonra 15.00 suları. Recep'le (Duman, uyuşturucu satıcısı) buluşacağım. İnşallah beni tedavi edecek. Ailem yıllardır 'Bu senin hayatın kendi kararını kendin ver' deyip duruyorlardı. Şimdi 20 yaşındayım, aradan beş yıl geçti. Şimdi eroinmanım. Şimdi bana 'Geri gel. Deniz'le evlen, kurtul. Bıkmadın mı bu hayattan?' diyorlar. Artık çok geç annecim, babacım artık o küçük mutlu hayatı seven esprili Burçin gitti. Evden kaçtığım için vicdan azabı çekiyorum ama geri dönemiyorum.
Sokakta, parasızım
4 Kasım: Yine evim yok. Sokaktayım, her gün banyo yapacak bir yer arıyorum. Haftada bir kez yıkanıyorum. Onu da yapabilirsem. Tam eroinman oldum. Yıllardır kurtulmak istiyorum. Çıkış yolu olan ailemi aradım.
Ama onlar beni kabul etmediler. Tek istedikleri Deniz'le evlenmem. Eroinman biriyle o çocuğu kirletemem.Evim yok. Artık bir işim de yok. Param da yok, sevgilim de... Hiçbir şeyim yok. Bütün eşyalarımı bilgisayarıma kadar sattım. Sadece tablolarım ve giysilerim Burcu'nun evinin deposunda. En samimi arkadaşım, dostum Banu bile beni istemiyorsa işim bitti demektir. Cavidan hâlâ pasaportumu vermemekte ısrarlı. Annemi arayıp, İzmir'e dönmek istediğimi, orada çalışıp, evimizde kalmak istediğimi, sokakta kaldığımı söyledim. Ama babam inatla kabul etmiyor. Herkes oruç tutuyor, herkes ailesiyle orucunu açıyor. Bazen televizyondaki reklamları izlerken, ailemle sahura kalktığımız günler aklıma geliyor. Boğazıma yumruk tıkıyorlar sanki, lanet olsun. Çıkıyorum şu b..tan yaşantıdan... Bazen annemi istiyorum. Ona sarılmak, koklamak, ama yok, kim bilir nerelerdedir? Tanrım bana öyle birini yollasın ki, beni kendimden bile çok sevecek, elimi tutacak biri. Beni olduğum gibi sevip, bu pislikten çıkarabilecek biri. Ne zaman bitecek bu acı, tüm bu olanların suçlusu benim biliyorum, yalnızım şimdi."
14 Kasım: Bilgisayarım, cep telefonum, param, kameram her şeyimi eroin almak için sattım. Beni bu pisliğe alıştıran Nedim (Doğan) pisliği şimdi benden daha mutlu... Benim hem Türkiye birincisi hem de Dominik Cumhuriyeti'nde dünya üçüncüsü olmamdan sonra bu iğrenç, basit, beş kuruşluk insanların şiddetine maruz kalmam ve burada kalabilmem için bu saçma insanlara zorunlu kalmam büyük haksızlık! Tabii her şey o pislik kadın Cavidan Kutlu yüzünden. Ondan ömrümün sonuna kadar hep nefret edip, beddua edeceğim. Eve gelip, belki de bir işe girip çalışmak istediğimi, belki kendimi toplayabileceğimi aileme söyledim. Ama onların gözünde bir şeytanım. Babam, tabii eve dönme fikrimi yıllardır yaptığı gibi kabullenmedi. Tüm olanlar onun saçma sapan namus tribi yüzündendi.
1 Ocak 2004: Balıklı Rum'da geçen 20'nci günün sonunda Önder beni çıkardı. Dün yeni yıldı, beni Müge'lerin evine bıraktı. Beni Balıklı Rum'a yatıran Önder, artık başımın çaresine bakmam gerektiğini söyledi."
Bu son yazıdan yedi gün sonra Burçin Bircan, Kozlu Mezarlığı'nda kolunda iğne delikleriyle ölü bulundu.
Nedim Doğan aranıyor
Emniyet kayıtlarında 2000 yılında Narkotik Şube Müdürlüğü'ne gelişi görünen Nedim Doğan adlı kişi, Bircan'ı uyuşturucuyla tanıştırdığı iddiasıyla aranıyor. Bircan'ın erkek arkadaşı olduğu ifade edilen Orhan A. ile birlikte geçen aralık ayında uyuşturucuyla yakalanan Recep Doğan'ın, Beykoz'da 30 Kasım 2003'te hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Selen Atılgan'a uyuşturucu temin edilmesi olayına da adının karıştığı açıklandı.