Hayatımız çok ucuz!

Önce ceza indirimi
Ailesiyle alışverişe giden beş yaşındaki Selvan Karahan, oyuncak reyonunda devrilen rafın altında öldü. Mahkeme tam kusurlu bulunan iki müdür ve üç çalışanı önce ikişer yıl hapse mahkûm etti; indirimlerden sonra iyice düşen cezalar paraya çevrildi.
Sonra paraya çevirme
İki müdürün 854, diğer sorumluların da 444'er milyon lira ceza ödemesine hükmedildi. Sanıkların tam kusurlu bulunduğuna dikkat çeken baba Haşim Karahan, üst sınırdan ceza talebiyle Yargıtay'a başvurdu.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Haşim Karahan, beş yaşındaki oğlunun ölümünde 'kusurlu' bulunanlara toplam 3.4 milyar lira ceza verilmesine isyan etti. "Adalet istiyorum" diyen acılı baba Yargıtay'a başvurdu.
Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddelerinin tartışılmasına yol açan olay 9 Mart 2001 tarihinde meydana geldi. Haşim Karahan, eşi Nazan ve çocukları Ceren ve Selvan'la alışveriş için Yimpaş'ın Ankara Söğütözü'ndeki mağazasına gitti. Bir an ailesinin görüş açısından çıkan çocuklardan Selvan yıkılan rafın altında kaldı.
Acılı baba şikâyetçi oldu. Başsavcılık da altı mağaza yönetici ve personeli hakkında kamu davası açtı. İlk bilirkişi heyeti, 'maktülün de sorumlu olduğunu' söyledi. Ancak bilirkişi heyetindeki iki profesör ve bir doçentin emekli olduğunu, ayrıca kendilerinden mahkemece rapor istenmediğini söyleyen baba itiraz etti.
Mahkeme Çalışma Bakanlığı'ndan, davacı baba da İTÜ'den bilirkişi raporu aldırdı. Her iki heyet de, rafın duvara montesiz, bir ayağı eksik, çok ağır, yüksek ve TSE normlarına aykırı olduğunu, ayrıca ölen çocuğun hiçbir teması olmadığını, mağazanın tam kusurlu olduğunu tespit etti. Ancak bakanlık bilirkişi raporunda sorumluluklarının bölünmesi de istendi.
'Maktül sorumlu tutulamaz'
Yaklaşık 15 gün önce atanan 20. Asliye Ceza Mahkemesi yargıcı, olayda ölen çocuğun hiçbir şekilde sorumlu tutulamayacağını hüküm altına alırken
'Yimpaş A.Ş.'nin olayda tam kusurlu olduğu' tespitini yaptı ve önce tüm sanıkları TCK'nın 455. maddesindeki 'tedbirsizlik-dikkatsizlikle ölüme sebep olma' suçundan ikişer yıl hapis cezasına çarptırdı.
Ardından mağaza müdürü Levent Baran ile çocuk reyonu müdürü Köksal Koç'un olayda 2/8, diğer sanıkların ise 1/8 oranında kusurlu olduklarını belirten mahkeme, sanık müdürlerin cezalarında 6/8, diğer cezalarda ise 7/8 oranında indirim yaptı. Buna göre Baran ve Koç altışar ay hapse, diğer sanıklar Mustafa Çetin, Elif Şen Zeytin, Kezban Öztürk ve Ümit Boyacı üçer ay hapis cezasına çarptırıldı. Müdürlerin cezaları 854'er, diğerlerininki 444'er milyon liraya çevrildi.
Bu kararının acılarını dindirmek yerine katladığını belirterek temyize giden baba Karahan, dilekçesinde "Adalete ve hakkaniyete uygun düşecek bir mahkûmiyet, her bir sanığın kusur oranının tam olduğu gerçeğinden hareketle üst sınırdan ceza verilmeliydi" dedi.
Yeni TCK'da bu indirim yok
Bu tür suçlara (trafik, deprem...) verilen cezaların kusur oranına bölünmesi dolayısıyla cezaların 7/8 kadar büyük oranda indirimine yol açacak düzenlemeye yeni TCK tasarısıyla son veriliyor.
Aile, ayrıca mağaza aleyhine toplam 500 milyar lira maddi-manevi tazminat istemiyle dava açtı. Tazminat davası için ceza davasının sonucunu bekleyen yargıç, davaya Ankara 25. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde bu ayın 30'unda devam edecek.