Hayatın baharındaydılar

Mısır'ın tatil cenneti Şarm el-Şeyh'teki bombalı saldırılarda hayatını kaybeden Türklerin yakınları acı içinde.
Tatilin son gününü birlikte geçiren beş Türk'ten endüstri mühendisi 28 yaşındaki Bilgehan Yalçın...

İSTANBUL - Mısır'ın tatil cenneti Şarm el-Şeyh'teki bombalı saldırılarda hayatını kaybeden Türklerin yakınları acı içinde.
Tatilin son gününü birlikte geçiren beş Türk'ten endüstri mühendisi 28 yaşındaki Bilgehan Yalçın, Bursalı ilaç mümessili 28 yaşındaki Erhan Divlecen, 25 yaşındaki bankacı Safiye Güler Yavuz ve 30 yaşındaki Bülent Adalı, Eski Pazar bölgesinde meydana gelen patlamalarda hayatını kaybetti. Bülent Adalı'nın annesi ölüm haberine inanamazken Yavuz'un kesin teşhisi için DNA testi yapılacak. Vücudunun yüzde 80'i yanan Bilgehan Yalçın'ın eşi 26 yaşındaki Çağla, Ankara GATA'da tedavi ediliyor.
Ailesinin tek çocuğuydu
Safiye Güler Yavuz'un çalıştığı, İş Bankası Altunizade Şubesi'nde dün yas vardı. Ailesinin tek çocuğu olan Yavuz, şubede 'müşteri ilişkileri' bölümünde görev yapıyordu. Yavuz'un ölüm haberini alan iş arkadaşları dün genç kadının masasını beyaz güllerle donattı. Bilal Özdemir, "Neşeli ve hayat dolu bir insandı. Kızıldeniz'de yüzmeyi ve piramitleri görmeyi planlıyordu. Öyle ki bizi de etkilemişti. Biz de tatilimizi Mısır'da yapmayı düşünüyorduk" dedi.
Mısır eşinin hayaliydi
Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden mezun olan Bilgehan Yalçın Adapazarı'nda çalıştığı ilaç firmasından, İngilizce öğretmeni Çağla'ya olan aşkı için ayrılıp İstanbul'a yerleşti. Çağla da aynı sıralarda Aka Koleji'nden Uğur Koleji'ne geçti.
Bilgehan, İstanbul'da işe başladığı gün Çağla'ya evlenme teklif etti. Çağla ve Bilgehan 11 ay önce Şişli Evlenme Dairesi'nde evlendi. Mısır'da tatil yapmak Çağla'nın en büyük hayaliydi. Asya Tur'la 11 Temmuz'da Mısır'a tatile gideceklerdi. Ancak tur şirketinin krize girmesi planları erteledi. Yalçın çifti, arkadaşlarının 'Gitmeyin' ısrarına rağmen 16 Temmuz'da Mısır'a gitti. Tatillerinin bitmesine bir gün kalmıştı ki Şarm el Şeyh bir anda bombalarla sarsıldı. Bombalar Bilgehan'ın ölümüne neden olurken, Çağla vücudundaki yanıklarla hastaneye kaldırıldı. Çağla önceki gün gönderilen askeri ambulans uçakla getirildiği Ankara GATA'da hayatla mücadelesine devam ediyor.
Çağla'nın babası pilot Halil Cura da 1998 yılında 'Şanlıurfa' uçağıyla THY'nin Samsun seferini yaparken Samsun Havaalanı'nda pistten çıkmış, kazayı hafif atlatmıştı.
Bilgehan Yalçın'ın emekli öğretmen babası 55 yaşındaki Kemal Yalçın dün GATA'da tedaviye alınan gelinini ziyaret etti. Oğullarının ölüm haberini Gaziantep'e dönerken yolda öğrendiklerini anlatan baba Yalçın, "Acımız büyük, bunun tarifi yok" dedi.
Bilgehan Yalçın'ın cenazesini almak üzere dün gece Mısır'a askeri ambulans uçak gitti. Genç mühendisin bugün Gaziantep Asri Mezarlığı'nda toprağa verileceği açıklandı.
Son dakika değişikliği
Bir ilaç firmasının Bursa bölge müdürlüğünde mümessil olarak çalışan 29 yaşındaki Erhan Divlecen de 16 Temmuz Mısır turunun kurbanlarından. Ailesi Erhan Divlecen'i arkadaşlarıyla Antalya'ya gidecek biliyordu. Ancak son dakika değişikliğiyle altı arkadaş Mısır'a gitti. Mısır'a vardığında evini arayıp, "Ben Mısır'dayım" dedi. Bir daha da ses çıkmadı. Ta ki patlamalara kadar. Erhan Divlecen'in Mısır'a birlikte gittiği kız arkadaşı Sevil Gücük ise patlamaların olduğu gece yorgun olduğu için otale gitti. Patlamaların ardından hemen Divlecen'in cep numarasını çevirdi, ama ses yoktu...
Erhan Divlecen'in ismi kayıplar listesine girmişti. Sevil Gücük olayın ardından Türkiye'ye dönmek yerine Erhan'ın cenazesini bulmak için Mısır'da kaldı. Erhan'ın ailesi ise onunla ilgili en son haberi Mısır'ın İstanbul Başkonsolosluğu'ndan arayan bir yetkilinin başsağlığı dilekleriyle aldı. Divlecen'in ağabeyi Ayhan, haberini kalp hastası babası Yusuf Divlecen'den bir süre gizledi. Ağabey Divlencen, "Erhan geçen yıl da Mısır'a gitmiş, hiç sevmediğini söylemişti" dedi.
Yakınları hâlâ umutlu
Mısır'daki terörist saldırıların ardından bu ülkede bulunan ve kendilerinden bir daha haber alınamayan Safiye Güler Yavuz ve Bülent Adalı'nın Üsküdar Fıçıcı Rüstem Sokak'ta bulunan evlerinde umutlu bekleyiş sürerken, aileler yetkilerin ilgisizliğinden şikâyet ediyor. Kardeşine benzer bir cesedin bulunduğuna ve DNA testi yapılacağına ilişkin haberler aldıklarını anlatan ağabey Murat Adalı, "Aileden kimseyi götürmediler, nasıl DNA testi yapabilirler bunu anlayamıyorum" diye konuştu Yayın organlarında kardeşinin hayatından umut kesildiği yönünde haberler yer aldığını söyleyen Adalı "Annem babam rahatsızlar. Şu an yazlıkta bulunuyorlar. Olaydan haberleri yok. Öldüğü kesinleşmeden bu tür açıklamalar yapılmamalı. Kardeşim komşumuz Yavuz ile birlikte bir haftalık tatil için gitmişti. Eğer patlama olmasaydı cumartesi akşamı burada olacaklardı " diye konuştu.
Öte yandan Yavuz'un babası ile Adalı'nın ağabeyi, kimlik teşhisi yapmak üzere dün gece 21.30'da uçakla Mısır'a gitti. İki cesedin teşhisi için DNA testi yapılacağı belirtildi.
Cenazeler bugün geliyor
Saldırıda hayatını kaybeden Bilgehan Yalçın ve Erhan Divlecen'in cenazeleriyse dün gece geç saatlerde, uçakla Mısır'dan yola çıkarıldı. Cenazelerin bu sabah erken saatlerde İstanbul'da olması bekleniyor. Yalçın'ın cenazesi Gaziantep'e, Divlecen'in cenasi de Bursa'ya gönderilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7530047530040

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.