Hayatın yükü altında bir şampiyon

Hayatın yükü altında bir şampiyon
Hayatın yükü altında bir şampiyon
15 yaşındaki Savaş Duman, Okullararası Avrupa Boks Şampiyonası'nda ikinci oldu. Duman, parasızlık nedeniyle günlük 10 TL'ye pazarda hamallık yaptıktan sonra antreman yapabiliyor

VAN - Sebze ve meyve pazarında kirli kıyafetleriyle hamallık yapan Savaş Duman’ı görenler onun Okullararası Avrupa Boks Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan bir sporcu olduğunu tahmen edemez. Spora verilen desteğin yetersizliği nedeniyle Duman, günlük 10 TL yevmiye için kasalar taşıdıktan sonra koşarak antremana gidiyor...
Savaş Duman’ın ailesi, o daha çok küçükken Güneydoğu’da yaşanan çatışmalar nedeniyle Van kent merkezine göç etti. Önce babasını kaybetti, kısa süre sonrada annesi onu ve iki kardeşini terk etti. Savaş Duman henüz 9 yaşındayken kardeşlerine bakmak için sokaklarda mendil satıyordu. Biraz daha güçlendiğinde ise pazarda hamallık yapmaya başladı.

Kurtaran proje ve hoca
Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nde antrenör olan Ayhan Öz tarafından 9 yaşında fark edilen Duman’ın Van Gençlik Spor İl Müdürlüğü bünyesinde boks eğitimi alması sağlandı. Altı yıl boyunca sabahları hamallık yapan, mendil satan, öğleden sonraları ise okula devam eden Duman, akşamları ise boks eğitimini sürdürdü.
Duman geçen hafta Rusya’da düzenlenen Okullararası Avrupa Boks Şampiyonası’nda ikinci oldu. Van’a dönen Duman’ı arkadaşları büyük sevinçle karşıladı.
Duman, sokakta boks hocası Öz tarafından fark edildiğini belirterek, “Hem okula gitmek hemde çalışmak çok zor oluyor. Günde 10 TL’ye kamyonlardaki sebze ve meyve kasalarını taşıyarak hamallık yapıyorum. Okul çıkışında yorgun argın antrenmanlara katılıyorum. Bir tek Ayhan hocamızın desteği sayesinde bugünlere geldim. O olmasaydı okula gitmemiş ve sokaklarda mendil satıcılığı yapıyordum. Gerekli destek verilmesi halinde boksta dünya birincisi olurum” şeklinde konuştu.

‘Büyük yetenek’
Dünya ikincisi Duman’ın antrenörü Ayhan Öz ise, Duman’ın 2003 yılında bir proje kapsamında spora kazanıldığını kaydederek, şunları söyledi: “Maddi durumu iyi olmayan çocuklar için proje kapsamında sporla tanışmayan 30 çocuğa eğitim verdik. Savaş bunlardan bir tanesi. Dört defa Türkiye şampiyonu oldu. Bu yaşta böyle bir yetenek dünyada yok.”
Duman’ın eğitim gördüğü Cumhuriyet Lisesi’nin okul müdürü Abdulkerim Kuşman ise “Derslerinde de çok başarılı ve ahlakı güzel bir öğrencimiz. Büyük başarılara imza atacak” dedi.
Duman’ın hamallık yaptığı meyve ve komisyon pazarı sahibi Sadık Yıldırım’ın sözleri ise olması gerekeni özetliyordu: “Çalışma azminden ne kadar paraya muhtaç olduğu belli. Keşke çalışmak zorunda kalmasa ve sadece okulu ve sporu ile ilginse.” (aa)