Hayatları golfle değişti

Zengin sporu olarak bilinen golf, gelir düzeyi düşük bir beldedeki çocuk ve gençlerin umudu oldu. İstanbul'daki üç golf sahasından biri olan Kemer Golf Kulübü, komşu belde Göktürk'te yaşayan gençler için hem iş kapısı, hem de geleceğin sporcusu olma özelliği taşıyor.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Zengin sporu olarak bilinen golf, gelir düzeyi düşük bir beldedeki çocuk ve gençlerin umudu oldu. İstanbul'daki üç golf sahasından biri olan Kemer Golf Kulübü, komşu belde Göktürk'te yaşayan gençler için hem iş kapısı, hem de geleceğin sporcusu olma özelliği taşıyor. Gençler, hafta sonları caddy (golf çantası taşıyıcısı) olarak çalışırken, bir yandan da vuruş tekniklerini, sporun inceliklerini gözlemliyor.
Gençler, beldelerinden yarım saat yürüyerek geldikleri kulübün sağladığı olanaklarla antrenman yapıyorlar. Bu, Göktürk'te, golfü futboldan daha popüler hale getiriyor. Gençlerin hayali, büyük bir golf sporcusu ya da hocası olmak. Türkiye Golf Milli Takımı'nın çoğu da bu beldenin çocukları.
14-15 Mayıs'ta Kemer Country golf sahasında International Tommy Hilfiger Golf Turnuvası yapıldı. Yarışmacılar özel teknikle yaptıkları vuruşların ardından geniş yeşil sahada yürürken, caddy'ler, yanlarında çantalarını taşıyor. Burada çalışan 120 caddy'nin tamamı, sahaya en yakın yerleşim birimi olan Göktürk'te yaşıyor. Golf sahası, onların hayatını tamamıyla değiştirebiliyor.
Diyarbakırlı golf hocası
Göktürk beldesinden, golfle hayatı değişenlerden biri, 24 yaşındaki Mehmet Çetin. International Hilfiger Golf Turnuvası'nın organizasyonunda görev alıyor. Aynı zamanda Kemer Golf Kulübü'nde ders veriyor.
Oysa Çetin'in hayatı Diyarbakır'da yoksulluk içinde başlamıştı. Silah seslerinin arasında 10 kardeşiyle büyüdü. Ağabeyi İstanbul'a göç ettiğinde, ona da yeni bir kapı açıldı. 1990'da okuyabilmek için, o zamanlar bir köy olan Göktürk'teki ağabeyinin yanına geldi. Ağabeyi, Kemer Country'nin beton santralında çalışıyordu. Zor koşullarda yaşıyorlardı. Hafta sonları çalışarak harçlığını çıkarmak için Kemer Golf Kulübü'nde caddy olarak işe başladı.
Sporcuları izleyerek öğrendi
Köyden, bu işi ilk yapmaya başlayanlar arasındaydı. Ama golften çok etkilendi. O zamanlar, çok daha küçük olan golf sahasında çalışmasına izin yoktu. Sadece yarışmacıları izleyerek, 'swing' denilen vuruş tekniklerini öğrendi. Evine gittiğinde tahta sopalar ve küçük taşlarla öğrendiği teknikleri uyguluyordu. Kulüp yönetiminin değişmesiyle onun gibi caddy olarak çalışan pek çok gence, golf sporunu yapma olanağı tanındı. Artık videodan uluslararası karşılaşmaları izliyor, dergileri takip ediyordu. Haftada üç gün sahada çalışmalarına izin çıkmıştı.
Özellikle iyi tekniğe sahip kişilerin çantasını taşıyor, onları dikkatle izliyordu. Yarışmacı yapacağı vuruşu düşünür ya da rakibini beklerken, o, golf sopalarıyla antrenman yapıyordu. Gençler arasında turnuvalara katılarak birincilikler elde etti. Sponsor firmalardan golf takımı kazandığında, kendini geliştirmesinin önündeki engeller azalmıştı. İstanbul'un yanı sıra Antalya'daki turnuvalara katılarak başarılar elde etti.
Milli Takım'a çağrıldı ve 18 ay kamp yaptı. Bu sırada bir antrenörlük kursu açılınca, golf hocası olmaya karar verdi. Üç yıldır kulüpte, özellikle golfe meraklı gençlere ders veriyor. Caddy'lere de teknikler öğretiyor.
11 yaşında başladı
Çetin'in öğrencilerinden biri, 15 yaşındaki Hasan Ceylan. Turnuvada, yarışmacıların tercih ettiği caddy'lerden. Çünkü golfte çok başarılı, geleceği parlak. Arkadaşıyla televizyonda izlediği dünyanın en çok kazanan sporcusu olan, golfcü Tiger Woolds' un son atışını nasıl kaçırdığını konuşuyor.
Göktürk'te yaşayan Ceylan'ın ailesi Tunceli'den göç etmiş. Babası bir özel okulda hademe. O, 11 yaşındayken ilk kez golf sopasını eline aldı. Gençler, golf sahasında öğrendiklerini çocuklara gösteriyordu. 12 yaşındayken kulüpte çalışmaya başladı.
Ağabeyi 18 yaşındaki Mehmet Ceylan da onun gibi caddy olarak başlamış ve 2003'te Türkiye Golf Federasyonu Kupası'nı kazanmıştı. Turnuvalarda şimdiden birincilikler alıyor. Hafta sonları caddy'lik, hafta içi ise okuldan sonra antreman için yarım saat yürüyerek sahaya geliyor. Günde 25 milyon liraya başkalarının çantasını taşırken, dünya şampiyonu olma hayalleri kuruyor.
18 yaşındaki Ramazan Aslan, turnuvada çantasını taşıdığı sporcu ara verdiğinde antrenman yapıyor. Babası Kemer Country'de güvenlik görevlisi. "İki yıldır burada çalışıyorum. Para almasam da yaparım. Seyretmek çok keyifli. Herkesin farklı bir stili var. Deneyimli caddy'ler yardımcı oluyor ve oyuncuyla birlikte atışlara karar veriyorlar. Sürekli fikir alışverişi yapıyorlar" diyor.
Ağaoğlu: Zenginler çalışmıyor
Türkiye'nin Golf Milli Takımı'nı oluşturan 24 gençten 23'ü 'caddy'likten geliyor. Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Milli Takım'ın Göktürk ve Silivri Seymen beldesi Yolçatı Köyü'ndeki gençlerden oluştuğunu söylüyor: "Golf çok antrenman yapılması gereken bir spor. Disiplin çok önemli. Hiçbir zengin çocuğu, günde yedi-sekiz saat antrenman yapmıyor. Ama bu çocuklar, golf sporunu gelecekleri olarak görüyor, özveriyle çalışıyorlar."
Ağrı'da, İstanbul kadar oyuncu var
Türkiye'de son yıllarda golfe ilgi artıyor. Ancak, Türkiye Golf Federasyonu'nun gayretlerine karşın ilgi yetersiz. İstanbul'da üç özel golf sahası var. Yıllık üyelik bedelleri 10-15 bin dolar arasında.
İstanbul'da halka açık ücretsiz bir golf sahası yok. Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Ağrı, Gaziantep ve Erzurum gibi illerde sporu yaygınlaştırmak için çalışıyor. Okullarda dersler veriyor. Bu çalışmalar en önemli meyvesini, 10 Haziran'da Ağrı'da verecek ve halka açık golf sahası açılacak.
Ağaoğlu, "Dünyada yaygın ve çok önemli bir turizm getirisi olan golfe ne yazık ki gereken ilgi gösterilmiyor. İstanbul, dünyada halka açık golf sahası olmayan tek metropol. Belediye bunu yapmalı. Çalışmalarımız sonucunda bugün Ağrı'da 350 lisanslı sporcumuz var. İstanbul'da da bu kadar lisanslı sporcu var. 14 Ekim'de Avrupa Kulüpler Şampiyonası Türkiye'de yapılacak. Bu beş senelik bir çalışma sonunda yakalanmış bir başarı, ama yine de spora medya ilgi göstermiyor" diyor.
6 kilometre yürüyorlar
İstanbul'un yeni golf turnuvası International Tommy Hilfiger Golf Cup, 14 Mayıs'ta Kemer Golf and Country Clup, 15 Mayıs'ta Maslak İstanbul Golf Kulübü'nde yapıldı. Yerli ve yabancı 124 golf sporcusu buluştu. Şampiyon, Alican Çekirge oldu.
Turnuva, 18 delikli sahada yapılıyor. Amaç, en az vuruşla sahadaki çukurlara ulaşmak. Daha önceki yarışmalarda iyi skorları bulunanların deliklere ulaşmak için daha az vuruş şansı var. Böylece deneyimli deneyimsiz herkesin şansı eşitleniyor.
Takımlar, dört kişilik gruplardan oluşturuluyor. 10 dakika arayla başlama vuruşları yapılıyor. 'Swing' adı verilen vuruş tekniği, sporun zorluğunun ilk noktası. Topu doğru açıyla ve hızlı vurmak için aylarca ders alınması gerekiyor.
Centilmenlik ortak kural
Vuruşlar tamamlanınca takımdakiler, topların düştüğü noktaya ilerliyor. Oyuncular kum çukur ve uzun çimlerle mücadele ediyor. Bazen top göle düşüyor ve ceza alınıyor, bazen de ağaçlık bir alan oyuncunun kâbusu. En az vuruş için taktikler belirleniyor, rüzgârın durumu hesaplanıyor.
En fazla 73 vuruşta deliklerin bitirilmesi gerekiyor. Her müsabaka dört-altı saat sürüyor. Oyuncular, ortalama 6 kilometre yürüyor.
Centilmenlik elden hiç bırakılmıyor. Bir top kaybolduğunda, takımdaki herkes birlikte arıyor. Vuruşlar sırasında sessiz olunuyor. Birlikte taktikler konuşuluyor. Takımdakiler birbirinin puanını kaydediyor. En son deliğin bulunduğu 'Green' adı verilen alana gelindiğinde, heyecan doruğa çıkıyor. Deneyimli oyunculardan İbrahim Merttürk, "Golf zor bir spor. Satranç gibi düşünerek oynanır. Aslında insanın tek rakibi kendisidir ve tek başına da oynayabilir. En önemlisi yaş sınırı yoktur" diyor.


    http://www.radikal.com.tr/7464717464710

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.