Haydarpaşa Garı'nın çatısında başlayan yangın, KONTROL ALTINA ALINDI

Haydarpaşa Garı'nın çatısında başlayan yangın, KONTROL ALTINA ALINDI
Haydarpaşa Garı'nın çatısında başlayan yangın, KONTROL ALTINA ALINDI
Yangın saat 15.30'da başlamıştı:

Tarihi Haydarpaşa Tren Garı'nın çatısında saat 15.30 sıralarında çatıda devam eden iyileştirme çalışmaları sırasında yangın çıktı. Hızla büyüyen yangının dumanları, kilometrelerce uzaktan görülecek şekilde yükseldi. Dumanlar Ortaköy sahillerine kadar ulaştı.

İstanbul 'da başta Üsküdar ve Kadıköy itfaiye ekipleri olmak Anadolu Yakası'ndaki tüm tüm ekipler teyakkuza geçti. Deniz suyuyla da söndürülmeye çalışılan yangına müdahale yaklaşık bir saat boyunca sürdü.

TRAFİK KİLİTLENDİ, EKİPLER GİDEMEDİ

Garın üst katında başlayan ve tüm çatı katını saran yangın nedeniyle itfaiye ekipleri anonslarla Avrupa yakasındaki itfaiye ekiplerinden yardım talebinde bulundu. Haydarpaşa Tren Garı'ndaki yangına müdahale etmeleri için Anadolu yakasındaki bütün itfaiye gruplarının takım ve müfrezelerini çıkartmaları istendi.

YOLCULAR TAHLİYE EDİLDİ

Yangın nedeniyle polis geniş güvenlik önlemleri alındı. Tren seferleri durduruldu, gardan vatandaşlar çıkarıldı.

"KARADAN MÜDAHALE YETERSİZ KALDI"

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Haydarpaşa Tren Garı'ndaki yangına denizden de müdahale yapıldığını açıkladı. Öztürk, yaptığı açıklamada, çalışmaları takip ettiğini ancak yangının çıkış nedeniyle ilgili henüz kendilerine bilgi gelmediğini ifade etti. Yangına denizden müdahalenin başladığını kaydeden Öztürk, şunları söyledi:

“Karadan gelen itfaiye yetersiz kalınca denizden müdahale başladı. Denizden de şu anda müdahale ediliyor. Çatı katından sonra dördüncü kat da yanmış durumda. Dördüncü kattaki yangın kontrol altına alınmış durumda zannediyorum. Hem denizde hem karada bütün trafik durduruldu. Şu anda yaralı ya da can kaybı konusunda net bir bilgi yok.”

1908 YILINDA İNŞA EDİLDİ

İstanbul - Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak 30 Ağustos 1906 tarihinde yapımına başlanan Haydarpaşa Garı, 19 Ağustos 1908 tarihinde tamamlandıktan sonra hizmete girdi. Binanın inşaatını Anadolu Bağdat ismini taşıyan bir Alman şirketi gerçekleştirmiş, iki Alman mimar Otto Ritter ve Helmuth Cuno'nun elinden bu proje ortaya çıkmıştır. Bir rivayete göre Haydarpaşa Garı, ismini III. Selim'in paşalarından biri olan Haydar Paşa'dan aldı.

İLK RESMİ AÇIKLAMA

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, yangınla ilgili olarak şunları söyledi:

"Haydarpaşa Garı'nın çatısındaki yangının, çatıda yapılan onarım ve izolasyon çalışmaları sırasında meydana geldiğini düşünüyoruz. Şu an itibariyle yangın kontrol altına alındı ve soğutma çalışmaları sürüyor.

Oluşan hasar ise daha sonra ortaya konacak raporlarla belirlenecek. Ama çatının çökmediğini ve alt katlara inmediğini söyleyebiliriz. Büyük bir tehklike atlattık, herkese geçmiş olsun.

Ayrıca Kıyı Emniyeti'ne çok teşekkür ediyoruz, büyük bir felaket önlediler. Tren seferleri şu an itibariyle durduruldu ama kısa bir süre içinde tekrar başlayacağını düşünüyoruz."

YANGIN ONARIM YERİNDE ÇIKTIYSA KAÇAK ÇALIŞMA VARDIR'

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Haydarpaşa Tren Garı’nda belediyenin denetiminde bir onarım olmadığını belirterek, "Eğer yangın onarım yapılan yerde çıktıysa kaçak çalışma var demektir" dedi.

Öztürk gazetecilere yaptığı açıklamada, tarihi binaları onarmak için her ilçede KUDEP adı verilen birimler olduğunu, bu birimlerin onarım ruhsatı verdiğini ve yapılan çalışmaları denetlediğini belirterek, "Burasıyla ilgili belediyemiz tarafından verilmiş bir onarım ruhsatı söz konusu değil. Başvuru var. Tabiat ve Kültür Varlıkları Kurulundan onay alınmış. Daha sonra ödenek yokluğundan bizden ruhsat alınmamış. Belediyenin denetiminde yapılan bir onarım yok. Eğer yangın onarım yapılan yerde çıktıysa kaçak bir çalışma var demektir" diye konuştu.

Yangının ardından olay yerine gelerek, inceleme yapan CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek de, Haydarpaşa Garı’nın herkeste bir anısı bulunduğunu belirterek, "Ama bende ayrı bir anısı var. Deniz Gezmiş filmini 2 ay burada çektik. Garın içini çok iyi bilirim" dedi.

Haydarpaşa Garının, İstanbul’un çok önemli bir silueti olduğunu kaydeden Şimşek, şunları söyledi:

"1908’den beri İstanbul Anadolu bağlantısını kuran, çok önemli bir eserdir. Burada sorulması gereken şu, sanırım 3 gün önce, Sayın Kadir Topbaş, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Başkanlığı’na getirildi. Acaba İstanbul’da bir itfaiye helikopteri var mı? Böyle bir binada çıkan yangının iptidai bir şekilde söndürülmesi mümkün olabilir mi? İtfaiyeci değilim ama bu konu hakkında bilgi sahibi olanlar bu söndürmenin, itfaiye helikopteriyle havadan yapılması gerektiğini söylüyor. 2010 Kültür Başkenti İstanbul, 16 yıldır Recep Tayyip Erdoğan’ın anlayışıyla yönetiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi 18 milyar lira. Bir itfaiye helikopteri alacak kadar bütçesi yok mu? Allah’a havale edilmiş bir ülke, bir İstanbul yönetimi olabilir mi? Bu ne acıdır."

Fotoğraflar: MUSTAFA TAHA - Twitter mesajı

http://plixi.com/p/59744967

 

ANADOLU AJANSININ FOTOĞRAFLARI: