Haydarpaşa muamması

Haydarpaşa'nın geleceği konusu, hâlâ bir bilmece. Son olarak basında yer alan 'lale şeklinde yedi gökdelenli' projenin 'Haydarpaşa Turizm Bölgesi' için hazırlanan çok sayıda öneriden biri olduğu...

İSTANBUL - Haydarpaşa'nın geleceği konusu, hâlâ bir bilmece. Son olarak basında yer alan 'lale şeklinde yedi gökdelenli' projenin 'Haydarpaşa Turizm Bölgesi' için hazırlanan çok sayıda öneriden biri olduğu, nihai projenin ise ihaleyle belirleneceği ve imar planlarına aykırı olmayacağı öğrenildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş ise "Haydarpaşa'da gökdelen tarzı binalar olmayacak" dedi.
Haydarpaşa Limanı ve çevresiyle ilgili çalışma Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülüyor. 'Yedi gökdelenli' projeye ilişkin açıklama yapan bakanlık yetkilileri, yerli ve yabancı uzmanlara tasarımlar yaptırıldığını, proje hazırlama sürecinin devam ettiğini belirtti. Haydarpaşa'nın iş, alışveriş ve eğlence merkezine çevrilmesini amaçlayan çalışma, 'gökdelenler içerdiği, ayrıntıları tartışmaya açılmadığı ve tarihi kentin içine sorgusuz sualsiz birkaç yüzbin kişilik ikinci bir kent konduracağı' için sivil toplum örgütleri tarafından protesto ediliyor.
Spekülasyon konusu olan bölge ile ilgili son olarak mimar Şefik Birkiye'nin hazırladığı proje basına yansıdı. Projede Haydarpaşa Garı'nın arkasında lale şeklinde yedi gökdelen ve eski İstanbul evlerini andıran yapılar, denizden havaya su fışkırdan fıskiyeler göze çarpıyor. Projede 8 bin yataklı otel, hastane, yat kulübü ve ticaret merkezleriyle bölgede 800 bin kişiye iş imkânı sağlanabileceği savunuluyor.
'Boyutlar ideal olacak'
Kent turizminden yüzde 3 pay alan Asya yakası için en uygun bölgenin Haydarpaşa olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş'a göre ise projede gökdelenler olmayacak. Topbaş, "Haydarpaşa İstanbul siluetini en iyi gören bölge. Çevreyi rahatsız etmeyecek ölçekte, özentilerden
uzak bir proje düşünüyoruz. Gökdelen tarzında rahatsız edici binalar olmayacak. Yeşili olan çevreyi rahatsız etmeyecek, düzenli olabilecek en ideal boyut ne ise onu oraya koyacağız" diye konuştu. (Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7520967520960

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.