Haydi Alevi dedeleri Avrupa'ya!

Haydi Alevi dedeleri Avrupa'ya!
Haydi Alevi dedeleri Avrupa'ya!
Muharrem ayı dolayısıyla Avrupa'ya gitmek istediklerini belirten Alevi dedelerine hükümetten olumlu yanıt geldiği, tüm masrafları devlet tarafından karşılanacak 65 Alevi dedesinin Avrupa'ya gönderileceği bildirildi.

Radikal.com.tr - Bugün gazetesinde yer alan Ezelhan Üstünkaya'nın haberine göre, hükümet , 4 Kasım’da başlayacak Muharrem ayı dolayısıyla Alevi dedelerini Avrupa ’ya gönderecek. Muharrem etkinliklerine katılacak dedeler vatandaşlarla bir araya gelecek.
Diyanet’ten Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, gelen talepler doğrultusunda 65 Alevi dedesinin Avrupa’ya gönderilmesi talimatı verdi.
Muharrem’de Avrupa’ya gönderilecek dedelerin uçak bileti dahil bütün harcamaları devlet tarafından ödenecek. Dedeler Almanya başta olmak üzere Alevi vatandaşların çoğunlukta olduğu Avusturya, Fransa ve Belçika gibi ülkelere gönderilecek. Dedeler burada Muharrem etkinliklerine katılacak ve vatandaşlarla buluşacak.

‘MAAŞ iSTEMiYORUZ’
Hükümet ayrıca, "Alevi açılımı" kapsamında “dedelere maaş bağlanması” formülü üzerinde de değerlendirmeleri sürdürüyor. Ancak bazı Alevi örgütleri, dedelere maaş bağlanmasına karşı çıkıyor. Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) tarafından hazırlanan raporda, dedelere maaş bağlanmasına karşı çıkıldı.

ABF Başkanı Selahattin Özel tarafından hazırlattırılan raporda dedelere maaş bağlanmasına itirazlar sıralandığı ve Bozdağ’a da sunulduğu öğrenildi. Alevi dedelerine maaş konusunda kesin karar verilmezken, görüşmelerin devam edeceği belirtildi. Avrupa’ya gidecek dedelerin değerlendirmeleri de dikkate alınacak.


  http://www.radikal.com.tr/115641211564122

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - LoremIpsum

  Devletin elinin deydigi bütün degerler kirlenmeye mahkumdur! Zamaninda Riza Zelyut ve Cemal Sener gibi misyonerlere yüklenmisti bu misyon. Almanyada yasayan bir alevi vatandas olarak bunun basarili oldugunu söyleyebilirim, zira neredeyse bütün cemevlerinde yada derneklerde Hz. Ali'nin resminin yaninda illaki Mustafa Kemalin resmini bulmak mümkündür, her ne alakaysa. Avrupadaki alevi kurum ve örgütlerinden türkiyeye ithal dede yönünde bir talep olmusmuki yüce devlet harekete geciyor? Imrali gibi ciddi bir konuya bile politikalari cercevesinde canalici müdahaleler yapan bir devlet avrupaya gönderecegi "alevi" dedelerini neye göre belirleyip sececek? Avrupadaki alevilere neyi anlattiracak bu devlet? Suriyedeki alevileri katletmeleri icin ordan buradan topladiklari insan sifatli yaratiklara destek veren devletin samimiyetine kim inanacak?

  DEDELERİN DÖNÜŞÜ ŞAHANE OLACAK - pispor

  ben 15 yıl önce Avrupa da idim oraya gelen dedeler dönüşlerinde bayağı bavul elektronik alet cihaz ve para ile döndüklerine şahidim Yani kısacası bu Avrupa ya gelen dedelerin cem ile Alevilik ile dedelik ile yakından uzaktan bir alakası yok 65 şanslı dede Avrupa dan köşeyi dönüp geleceklerdir