Haydi çocuklar 'hızlı eğitim'e

Son yıllarda sivil toplum örgütlerinin kampanyalarıyla yüz binlerce çocuk okula kazandırıldı. Gittikleri sınıflarda onlardan yaşça küçük öğrenciler vardı.

ANKARA - Son yıllarda sivil toplum örgütlerinin kampanyalarıyla yüz binlerce çocuk okula kazandırıldı. Gittikleri sınıflarda onlardan yaşça küçük öğrenciler vardı. Bu nedenle bazı öğrencilerin okuldan ayrılma noktasına geldiğini tespit eden Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bunun önüne geçmek için 'Telafi Eğitimi' projesi hazırladı. 2008-2009 eğitim öğretim yılında hayata geçecek projeyle 10-14 yaş arasında okula kazandırılan çocuklar özel sınıflarda, hızlandırılmış eğitimle yaşıtlarına yetişecekler.
Son yıllarda sivil toplum örgütleri, köy köy gezerek çocukları okullu yaptı. Sadece 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasında 222 bin 800 kız çocuğunun okula başlaması sağlandı. Bazı çocuklarda, yaş farkı veya diğer nedenlerle bir süre sonra okula gelmeme eğilimi tespit edildi.
MEB'in 2005 yılından beri üzerinde çalıştığı 'Telafi Eğitimi' projesi, Haydi Kızlar Okula kampanyasını bu noktada destekleyecek. Bakanlık, 'Telafi Eğitimi' projesinde belirtilen yaş grubu aralığındaki öğrenciler için okullarda ayrı bir sınıf oluşturacak. Bu sınıflar, oluşturulacak komisyonca il-ilçe düzeyinde belirlenecek okullarda açılacak. Öğrencilerin öncelikli olarak, düzeyleri tespit edilecek.
10 yaşındaki bir çocuğun 3. sınıf düzeyindeki hayat bilgisi kazanımlarına sahip olduğunu tespit eden yetkililer, hızlandırılmış eğitim yapılmasına karar verdi. Sisteme dahil edilecek öğrenciler için '1. sınıf-3. sınıf', '4. sınıf-5. sınıf', '6. sınıf-7. sınıf' aralığında programlar oluşturulacak. Okuma yazma için ayrı programlar hazırlanacak. Hızlandırılmış eğitimini tamamlayan öğrenci, yaşına uygun sınıfa geçecek. Proje için programlara göre kitaplar hazırlanıyor.