Haydi Katmandu'ya!..

Onun burnunda, arada bir Marakeş'te Sonsuzluk Meydanı, İsfahan'da Azadi Çayhanesi, Koyoto'da Honyarado Kafe, Semerkand'da Labi Havuz, Katmandu'da Durbar Meydanı, Urfa'da Gümrük Han, Kalküta'da Hotel Paragon tüter.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

Onun burnunda, arada bir Marakeş'te Sonsuzluk Meydanı, İsfahan'da Azadi Çayhanesi, Koyoto'da Honyarado Kafe, Semerkand'da Labi Havuz, Katmandu'da Durbar Meydanı, Urfa'da Gümrük Han, Kalküta'da Hotel Paragon tüter. Yaptığı yolculuklarda dünya çevresinde yürüyüşe çıkmışken Hindistan'da mola verenleri görür. Avustralya' ya giderken bisikletinin tekerleğini değiştirmek için İran'da duraklayanlar vardır. Çin'i otostopla geçmiş, Huncerap Geçidi'nde Pakistan'a girmek için günlerdir bekleyen genç bir kadınla karşılaşır. Küba'ya giderken Floransa'da soluk alıp gitarıyla harçlık çıkaran gençlerle tanışır.
Bir kez yola çıktı mı; gece yarısı otobüsten inip köy meydanındaki düğünde göbek atanlara karışmak da vardır, hiç olmadık bir günde Dalaylama ile burun buruna gelmek de, dağda 42 derece ateşle ve ağır ishalle dokuz saat yürümek de vardır.
Hayata yön veren hediye
Özcan Yurdalan'ın yolculuğu Adana'nın Küçüksaat'inde başlıyor. Asker bir babanın çocuğu olarak Polatlı, İzmir ve Ankara'da okuyor. Fotoğrafla da bu süreçte tanışıyor. Ortaokulda babasının aldığı bir fotoğraf makinesi onu lise sonrası Ankara'da Halk-evi'nin fotoğraf kursuna yönlendirir. 1977' de Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği' nin (AFSAD) kurucusu olur. "Fotoğraf aracılığıyla toplumsal olaylara müdahaleyi amaçlıyorduk. Düzenli fotoğraf dergisi çıkarıyorduk. Konularımızı günlük hayattan, sınıf mücadelesinden seçiyorduk.
Muradiye depremini hem fotoğrafladık, hem kampanya açıp yardım götürdük. 'Büyük Grev'le ilgili yaptığımız sergi Türkiye' yi gezdi. Bir de Ankara Belediyesi bize iki otobüs yaptı. İçi sergi salonuydu. Bir Güven Park'a çekiyorduk, bir sanayi mahallelerine götürüyorduk otobüsle sergileri."
AFSAD'ın yanı sıra DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası'nın Foto Film Merkezi'nde çalışmaktadır Yurdalan. 12 Eylül koşar adım gelmektedir. O sırada işçilere fotoğraf semineri vermekte, işçilerin kendi yaşam koşullarını kendilerinin görüntülemesini amaçlayan proje üzerinde çalışmaktadır.
12 Eylül rüzgârı
"12 Eylül olunca dağıldık. Sendikanın matbaasında Dev Yol'un illegal yayınlarını bastığımız iddiasıyla İlhami Soysal'ın da aralarında bulunduğu dokuz çalışanı götürdüler. Bütün arşivim de orada yok oldu. Beş kişi üç ay tutuklu kaldık Mamak'ta. Dev Yol'dan dava açtılar. Dava beraatla sonuçlandı ama her şey altüst olmuştu."
12 Eylül'ün karanlık günlerinde eşi Nilgün'le birlikte Didim'e yerleşirler. Bu 'sürgün' tam 12 yıl sürer. Kışları İstanbul'a gelip yazları Didim'de takı yapıp satar bir süre. Bir resim galerisi açar bölge sanatçılarına yönelik. 'İmece' adında yerel bir dergi çıkarır, çoğu 12 Eylül sonrası Didim'e göçmüş arkadaşlarıyla birlikte.
Bu arada da pasaport almaya çalışır. Dava dosyası kaybolduğu için yıllarca alamaz. 12 yılın sonunda alır pasaportu. Aklında hep Doğu'ya doğru gitmek vardır. İlk yolculuğunu eşi Nilgün'le Hindistan'a yapar. İlk gidişlerinde beş ay kalırlar. Dönüp bir daha giderler Hindistan'a. Bu kez 4.5 ay gezerler. "Hindistan'a 'gidilir', ama Hindistan'ı 'bilmek' bir yabancının haddini aşar. Hindistan'a bir kez gittiğinizde, çaresi yok hemen kanınıza girdiğini hisseder, ilk fırsatta oraya bir daha gitmeye can atar, kendinizi bu ruhsal serüvene teslim edersiniz."
Hayalindeki sihirli otobüsler
Aklında küçük bir çocukken Sultanahmet'te hep izlediği bir görüntü vardır. 1960 yılların sonunda alanda konaklamış hippilerin rengârenk 'magic bus'ları' Puding Shop'a asılmış 'Katmandu'ya yol arkadaşı aranıyor' duyuruları. Sonunda Fotoğrafevi ile bu proje hayata geçer. İçinde 12 kişinin yatabileceği bir 'Sarı Otobüs' ile düşülür yollara. Bazen 48 saat yol alınır.
"Yolculuk İstanbul'dan başlar, İran'dan geçer, Pakistan üzerinden Hindistan'a ulaşır. Son durak Nepal'e gitmeden önce ülkenin kuzeyinde değişik rotalar izler, dönüşte uğrayacağımız yeni yerlerin planını yaparak Katmandu'ya varırız."
Tam 22 bin km. sürer Katmandu'ya gidiş-dönüş. Özcan Yurdalan bu yolculuğa 10 kez çıkmıştır. Sekiz kez Hindistan'a, altı kez Pakistan'a, dokuz kez İran'a gitmiştir. Bu yolculuklardan 'Nameste-Hindistan Yolculuğu', 'Ahşap Fanus/İran Yolculuğu', 'Mavi Çöl/Pakistan Yolculuğu' kitapları çıkmıştır. Yeni kitabının adı da 'Sagarmatha Eteklerinde/Nepal Yolculuğu'.
'Yolda ben, ben değilim'
'Bir kez gidilen yoldan bir daha geçmek pek makbul sayılmaz' tezini kabul etmiyor Yurdalan: "Ne de olsa dünyada gidilecek onca yer, görülecek nice memleket, geçilecek kim bilir kaç yol var. Bu nedenle gezme işini rutine bindirip, her yıl, git-gel aynı yolu yapmak biraz iş gibi olur ki, bu durum gezgine de uzun yol yolcusuna da pek uymaz. Ama yaptığım yolculukların hiçbirinde geçtiğim yerler, tanık olduklarım, yaşadıklarım bir önceki seferin tekrarı değildi. Tıpkı yola birlikte çıktığım arkadaşlarımın, 'Sarı Otobüs'ün içinde aynı yolu giderken, kendi içlerinde başka yolculuklar yapmaları gibi, ben de kendi meşrebimce gittim. Ama ne ben bir önceki sefere katılan bendim, ne yollar aynı yollardı."
Her yerde özleyeni var
Ancak Yurdalan'ın yaptığı 'turistik' bir gezi değil. Gittiği ülke halkının yediği lokantalarda yerel yemekleri yemek, o ülkenin orta halli bir insanın kaldığı otellerde yatmak, düğünlere, cenazelere tanıklık etmek, evlerinde konuk olmak gibi bir ilkeyi benimsemiş. Öyle olunca da İran'dan Nepal'e kadar yolunu gözleyen birçok dost edinmiş. Ancak son kitabında anlattığı Nepal'in özel bir yeri var kendisinde:
"Nepal sadece gidilen bir yer değil benim için, aynı zamanda acılarını, sevinçlerini hissettiğim bir memleket. Her ne kadar derinlerine nüfus edemesem de, oralarda olup biten her şey beni yakından ilgilendiriyor. Nepal'in adı her anıldığında dostlarımı, kısacık beraberliklerde tanıdığım insanları, gençlerin endişeli bakışlarını, gezdiğim sokakları, dağa tırmandığım basamakları düşünüyorum; ormanda yaslandığım ağaç köklerini, zirvelerde takılmış bulutları, buzullardan kayarak gelen rüzgârları, anılarımı hatırlıyorum."
Özcan Yurdalan'ın son kitabı, 'Batılıların Everest diye bildiği, enini boyunu ölçerek dünyanın en yüksek noktası ilan ettiği, gürültü patırtıyla ine çıka bir hal olduğu dağın eteklerindeki ülkeye ilişkin. O dağın Nepal'deki adı Sagarmatha'dır ve metre cinsinden ölçülerek kazandığı anlamdan daha fazlasına sahiptir."
'Haydi, Nepal'e gidelim!' desek, belki size bu çok uzak bir fikir, çok zor ve uzun bir yolculuk gibi gelebilir. O zaman Nepal size gelsin Özcan Yurtalan'ın kitabı 'Sagarmatha Eteklerinde'yle. Sayfaların satırları arasında varalım başkent Katmandu'ya.
Anlaşılsın ki, merkezine kendimizi koyduğumuz bu koskoca dünyada aslında küçücük bir nokta bile değiliz!


    http://www.radikal.com.tr/7637757637750

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.