Haydi kızım köyüne

Aynı yolu denedi ama...
Lise 1'i teşekkürle bitiren Gaziantepli Aysel Küçük, bu yıl 'Pansiyonda boş kontenjan olmadığı için' köyüne gönderildi. Aysel de, geçen yıl okula başlayabilmek için yaptığı gibi, Cumhurbaşkanı dahil devlet büyüklerine mektup yollayarak şansını denedi.
'Sokak çocuğu' kontenjanı
Valilikten, "Yerel yatılı sınavını hatırlatmıştık, girmediniz" yanıtı geldi. Aysel, önceki yıl liseye başlayabilmek için yazdığı mektuplardan sonra, 'sokak çocuğu' kontenjanından pansiyona yerleştirilmişti.
Haber: AHMET KAYA / Arşivi
MEHMET BULUT / Arşivi

GAZİANTEP - Kız çocuklarının eğitime kazandırılması için görevliler köy köy dolaşırken, Gaziantep'te 15 yaşındaki Aysel Küçük, liseyi bir yıl okuduktan sonra kaldığı pansiyonda yer yok diye köyüne gönderildi.
Oğuzeli ilçesine bağlı Doğanpınar Köyü'nde oturan dört çocuklu Hüseyin ve Emine Küçük'ün kızı Aysel, önceki yıl köydeki İlköğretim Okulu'nu başarıyla bitirdi. Çiftçi Hüseyin Küçük, kızının eğitimini sürdürmesi için Gaziantep'te bir okula yatılı yerleştirmek istedi, ancak sonuç alamadı.
Okuma azmini yitirmeyen Aysel Küçük, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı'na birer mektup göndererek yardım istedi. Cumhurbaşkanlığı'nın durumu ilettiği Gaziantep Valiliği, Aysel'i ablası Melahat'ın da bulunduğu Abdulkadir Konukoğlu Lisesi Pansiyonu'na, 'sokak çocuğu' kontenjanından yerleştirdi. Aysel, bu lisedeki eğitimine geç başlamasına rağmen çok çalışıp ilk yılı teşekkür belgesiyle tamamladı.
Aysel, yurt genelinde yapılan 'Parasız Yatılı Sınavı'nda başarı gösteremeyince, bu yıl, 'sokak çocuğu' kız kontenjanında yer olmadığı belirtilerek, pansiyona kabul edilmedi.
Çaresizlik içinde köyüne dönen Aysel'in ailesi yine Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığa dilekçeler gönderdi. Aileye, sorunun çözümü için Gaziantep Valiliği'ne gerekli talimatın verildiği bildirildi. Bu yazılarla umutlanan aile valilikten, pansiyonda kalamayacağına ilişkin bir yanıtla karşılaştı. Vali Yardımcısı Gökhan Veli Kişioğlu imzalı cevap yazısında, bu yıl Abdulkadir Konukoğlu Lisesi'nin pansiyonunda boş kontenjan bulunmamasının yanı sıra, ailenin daha önce hatırlatılmasına rağmen kızlarını yerel yatılı okul sınavlarına sokmadığı vurgulandı.
Baba okusun diye çırpınıyor
49 yaşındaki baba Hüseyin Küçük, valiliğin yazısında doğru olmayan bilgiler yer aldığını öne sürdü. Çocuğu genel sınava girmesine rağmen yerel sınav için herhangi bir uyarı almadıklarını söyleyen baba Küçük, "Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve eşleri, Milli Eğitim Bakanımız kız çocuklarının okula gönderilmesi için kapı kapı dolaşılması talimatını veriyor. Biz de ne pahasına olursa olsun kızlarımız dahil dört çocuğumuzu da okutmak için çırpınıyoruz" diye konuştu.
Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Fikret Atak'ın açıklaması da Vali Yardımcısı Gökhan Veli Kişioğlu'nun yazısında yer alan 'mahalli sınavlara girmedi' bilgisiyle çelişti: "Haydi Kızlar Okula kampanyası, ilköğretim çağındakiler için. Aysel Küçük'ün durumu bununla bağdaştırılamaz. Biz aileye Devlet Parasız Yatılı Sınavları'na girmesini, böylelikle ücretsiz barınma hakkı kazanabileceğini söyledik. O da Türkiye genelindeki sınavı kazanamamış. Pansiyonda, kayıt yapılmamasından açık kalan kontenjanlar için de mahalli sınavlar yapılıyor. Ancak, Abdulkadir Konukoğlu Lisesi'nin pansiyonunda kontenjandan fazla kız öğrenci olduğu için yerel sınav yapılmadı. Bu nedenle de yerleştirme olmadı."


    http://www.radikal.com.tr/7595287595280

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.