Haydi minik Nisa kanseri de yenersin

Doğuştan böbrek yetmezliği nedeniyle kısacık ömrüne 50'den fazla ameliyat sığdıran, diyalize bağlanmanın etkisiyle işitme yetisini kaybeden, bu arada epilepsi olan Antalyalı sekiz yaşındaki Nisa Sızan...

ANTALYA - Doğuştan böbrek yetmezliği nedeniyle kısacık ömrüne 50'den fazla ameliyat sığdıran, diyalize bağlanmanın etkisiyle işitme yetisini kaybeden, bu arada epilepsi olan Antalyalı sekiz yaşındaki Nisa Sızan, annesinden yapılan böbrek nakliyle hayata yeniden bağlanmanın sevincini yaşarken, şimdi de nadir görülen bir kanser türüne yakalandı.
Antalya'da yaşayan Sızan ailesinin küçük kızları Nisa'nın Türkiye'deki binlerce böbrek hastası gibi başlayan hikâyesi, geçen yıllar içinde trajediye dönüştü. Böbrek hastası olarak dünyaya gelen Nisa, 50'den fazla operasyon geçirdi. Diyalize bağlandığı yıllarda epilepsi olan ve işitme yetisini kaybeden Nisa, biyonik kulak nakliyle işitme yetisine kavuştu, ancak okula gidemedi.
Bu olumsuzlukların ardından Aralık 2006'da annesi Hülya Sızan'dan alınan böbrek, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleştirilen operasyonla Nisa'ya nakledildi. Ancak Nisa'nın hikâyesi ameliyatın ardından da mutlu sonla bitmedi. Ameliyattan üç ay sonra çocuğun vücudunda morarmalar başladı. Testlerde Nisa'ya kaposi sarkomu adlı nadir görülen bir kanser türü teşhisi kondu. Teşhisin ardından hastane günlerine geri dönen Nisa'ya kemoterapi ugulanmaya başlandı. Nisa'nın doktoru Yrd. Doç. Dr. Alphan Küpesiz "İlk tedavilerimize çok iyi yanıt verdi. Bu şekilde devam ederse iyileşebileceğini düşünüyoruz" dedi.