Haydi misafirliğe...

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı yurtlarda kalan çocukların yüzde 90'ı, ailesi olduğu halde bayramda bile misafir edilmiyor.

ADANA - Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı yurtlarda kalan çocukların yüzde 90'ı, ailesi olduğu halde bayramda bile misafir edilmiyor. Adana'da, bu sorunun çözümü için valilik izniyle kampanya başlatan SHÇEK, çocuğunu misafir edecek ailenin yol giderini de karşılayacak.
SHÇEK İl Müdürü Muzaffer Aygün, kurumda ne kadar iyi hizmet verilirse verilsin, çocukların her zaman sıcak aile ortamını özlediğini vurguladı. Kurumlarında kalan çocukların yüzde 90'ının ailesinin bulunduğunu, ancak bu ailelerin bayramlarda bile çocuklarını misafir etmediğini belirten Aygün, şöyle devam etti: "Çocukların büyük bölümü parçalanmış aileye mensup olduğu için, ya üvey annesi ya üvey babası istemiyor. Bu yüzden çocuklar, bayram günlerini boynu bükük geçiriyor. Adana Valiliği'nin izniyle bu yıl ilk kez başlattığımız 'Misafir Çocuk' uygulamasıyla, bayramı ev ortamında geçirmesini istiyoruz. Çocuğunu evine götürecek yol parası olmayanların bu ihtiyacını da karşılamaya hazırız. Bu uygulama sadece çocuğun kendi ailesi değil, yabancılar için de geçerli. Ancak, önce aile hakkında detaylı bir araştırma yapiyoruz."
Hafta sonu da olabilir
Kurban Bayramı'nda başlatacakları uygulamanın hafta sonu tatilleri için de geçerli olacağını bildiren Aygün, şu umudunu dile getirdi: "Çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocukların kısa veya uzun süreli olarak, anne-baba özelliklerini taşıyan ücretli veya gönüllü aile ya da kişilerin yanında devlet denetiminde bakımını sağlayan ve adına 'koruyucu aile' denilen bir uygulamamız var ama ilgi görmüyor. Misafir çocuk uygulamasının, koruyucu aileye zemin hazırlayabileceğini ümit ediyoruz."


    http://www.radikal.com.tr/7348407348400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.