Haydi öğrenciler sandık başına!

Çocuklarda demokrasi kültürünü yerleştirmeyi, seçme-seçilme deneyimini kazandırarak demokrasiyi tabana yaygınlaştırmayı amaçlayan 'Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi'nde ilk adım atıldı.

ANKARA - Çocuklarda demokrasi kültürünü yerleştirmeyi, seçme-seçilme deneyimini kazandırarak demokrasiyi tabana yaygınlaştırmayı amaçlayan
'Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi'nde ilk adım atıldı. TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, dün projeyi kamuoyuna açıklayarak protokolü imzaladı.
Proje, 5 Mart'a kadar her okulda 'Okul Öğrenci Meclisleri' oluşturulmasıyla
başlayacak. 9 Nisan'a kadar da 'Okul Öğrenci Meclisleri'nin başkanlarından
'İl Öğrenci Meclisi' oluşacak. Burada seçilecek başkanlar ise 'Türkiye Öğrenci Meclisi'ni oluşturacak. Meclis TV, seçim aşamalarına yönelik haber ve yayınlar yapacak. Milletvekilleri seçim bölgelerindeki seçim işlemlerinde gözlemci olacak.
Türkiye Öğrenci Meclisi, 23 Nisan Milli Egemenlik Haftası'nda TBMM'de Arınç'ın başkanlığında toplanarak sorunlarını tartışıp çözüm önerileri hazırlayacak. Arınç, "Bu gençler sayesinde artık demokrasi kesintiye uğramayacak. Tam demokrasi için güçlü bir Meclis, daha çocuk yaştaki bu öğrencilerin eğitimiyle mümkün olacak" dedi.