@ismailsaymaz

Haydi rasgele!

Yeni balık sezonu bugün başlıyor. Balıkçılar 'Vira bismillah' diyebilmek için dün ağlarını onardı, kasalarını istifledi, erzak ve malzemelerini toparladı.
Kumkapı ve Sarıyer'deki balıkçılar çok umutlu: "Sahil Güvenlik trolcülere aman vermedi. Doya doya istavrit ve hamsi yeriz."
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi
TÜLAY BATUR / Arşivi

İSTANBUL - Yeni balık sezonu bugün başladı. Balıkçılar 'Vira bismillah' diyebilmek için dün gün boyu hazırlık yaptı. Kıyıda, avlanma sezonuna saatler kala ağlar onarıldı, kasalar istiflendi, erzak ve malzemeler toparlandı. Kumkapı ve Sarıyer'deki balıkçılar, bu yıl denizin bereketli olacağını söyledi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da hükümet olarak balıkçılara her türlü desteği vereceklerini açıkladı.
Balıkçılar umutlu
Kumkapı Balık Hali'ndeki 'Rafet Reis 1'de hummalı bir faaliyet vardı. Mürettebattan Alaattin Bayrak, yeni sezondan ve denizden çok umutlu.
'Rafet Reis 1' dahil üç gemiyle önce Marmara, ardından Karadeniz'e açılacağını söyleyen Selim Girit ise "Bu yıl sofralar hamsi ve istavrite doyacak" dedi.
'Aratma Bizi' adlı geminin genç çalışanları ise mola vererek, kazanı andıran çaydanlıklarıyla çay demliyordu. Gemide dört yıldır 'mantarcılık' yapan 22 yaşındaki Birol Ertürkler ve arkadaşları, kasalar dolusu hamsi ve istavritle dönmeyi umuyor. 'Torcu', 'istifçi', 'hamlacı', 'mapacı', 'palacı' ve 'mantarcı' gibi çeşitli görevleri bulunan genç balıkçılar, üründen alacakları yüzde 40'lık payı düşünerek çaylarını yudumladı.
Önce Marmara'ya...
Hazırlık yapılan gemilerden biri de 'Karakaya Kardeşler'di. Kaptanı Yıldız Çelebi, bu yılki bereketi, av yasağına uyulmasına bağladı. Karakaya, Sahil Güvenlik ekiplerinin trolcülere aman vermemesinin en çok balıkçılara ve vatandaşlara yaradığını söyledi. Karakaya, ilk önce Marmara'da kısmet arayacakları, ardından Karadeniz'e açılarak, hamsi ve istavrit avlayacaklarını ekledi.
Sezonun resmi açılışı Rumelifeneri'ndeki balıkçı barınağında yapıldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, balıkçılara 'rastgele' dileğinde bulunduğu ve "Balıkçımıza, 'Bu yakıt pahalı' dedik ve yakıt maliyetini yüzde 65 aşağı çektik. Bugüne kadar 23 bin 500 ton yakıt teşviki yapıldı. Bunun karşılığı da 16.5 trilyon liradır. İnşallah bu sezon geçen yıldan daha iyi olur" diye konuştu.
Sarıyer Rumelifeneri Balıkçı Barınağı'ndaki balıkçılar da av yasağının bitmesinin telaşı içindeydi. Ağlar tek tek örüldü, tekneler onarıldı, en az beş aylık kumanyalar da hazır edildi.
Hisse senedi mübarek!
Reis Ruşen Karadeniz, sürekli inip çıkan balık fiyatlarını borsaya benzeterek, "Sabah tanesini 10 milyon liradan sattığınız palamutun fiyatı öğleden sonra iki milyona bile düşebilir" dedi.
Ahmet Kurşun ise aşırı ve bilinçsiz avlanmadan şikâyet etti . Kurşun, "Biz aslında göl balıkçılığı yapıyoruz. Okyanus balıkçılığı değil" diye konuştu. Rumelifeneri balıkçıları İstanbulluların ekimin ortasından itibaren 'çinakop', kasımda istavrit ve daha sonra da hamsiyi bol bulacağını söyledi.
Kumkapı Balık Hali'nde hazırlanan balıkçıların verdiği bilgiye göre, yeni sezonda balık fiyatları şu civarda olacak:
Hamsi: 1-3 milyon,
İstavrit: 1-3 milyon,
Çinakop: 2-4 milyon,
Palamut (çifti): 1-7 milyon
Torik (çifti): 80-90 milyon
Lüfer: 7-10 milyon lira.