Haydi sinek avına!

Vektör Kontrol Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı'nda elektrik kesintisi sırasında klimalar üç gün çalışmayınca, belediyenin denek olarak kullandığı sinekler soğuktan öldü.
Haber: ÖZGÜR ÖNDER / Arşivi
GÖKHAN ÇALBAY / Arşivi

ANTALYA - Vektör Kontrol Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı'nda elektrik kesintisi sırasında klimalar üç gün çalışmayınca, belediyenin denek olarak kullandığı sinekler soğuktan öldü. İş başa düşünce Antalya Büyükşehir Belediyesi sağlık ekipleri, yeni denek bulmak için durgun su, fosseptik ve sazlıklarda karasinek ve sivrisinek larvası avına çıktı.
Sağlık İşleri Daire Başkanı Mustafa Yolcu, Antalya'nın sıcak olması nedeniyle 12 ay boyunca sineklerin yaşamasına müsait bir yer olduğunu belirterek denek krizini şöyle anlattı:
"Sivrisinek ve karasineklerin tür tespiti için laboratuvar kurduk. Burada, sinekler üzerinde larva, pup ve uçkun döneminde test yapıyoruz. Sinekler kullandığımız ilaçlara direnç gösterirse, o ilacı kullanmıyoruz. Etkili olan ilacı sahada sinekle mücadelede kullanıyoruz. Bu belediyeye ekonomik yönden büyük kazanç sağlıyor. 2003 yılında sinekle mücadelede 30-35 ton ilaç kullandık. Bunun belediyeye maliyeti yaklaşık 1 trilyon 400 milyar lira. Kobaylar laboratuvarda klimalı ortamda büyütülüyor. Sineklerin sağ kalması için oda sıcaklığını 25 dereceye ayarlıyoruz. Antalya'yı etkisi altına alan son fırtınada laboratuvara enerji sağlayan elektrik telleri koptu. Klimaları çalıştıramadığımız için oda sıcaklığı sürekli düştü ve kobaylar öldü."